Podatkowa rewolucja Trumpa

Świat zaczyna spekulować o upadku prezydenta Trumpa, co mogłoby ucieszyć część elit i być może przywróciłoby nieco szacunku dla USA na świecie, ale z punktu widzenia inwestorów sukces Trumpa wydaje się wyjątkowo pożądany i sprowadza się do jednego zdania: Podatki Głupcze!

Ostatnie tygodnie i miesiące wskazują, iż największą niestabilność na giełdach przynoszą różnego rodzaju zamieszania polityczne. Brexit, wybory w Europie oraz USA i wreszcie wstrząsana skandalami, jaka chcą jedni, lub uczeniem się polityki, jak powiedzą inni, prezydentura Dnalda Trumpa, oferowały giełdom wybicia z wyciszenia i wzrosty zmienności. W mediach zaczynają się już pojawiać spekulacje o usunięciu z urzędu prezydenta Trumpa, a bukmacherzy przyjmują zakłady na zakończenie przed czasem prezydentury Trumpa.

Jeśli jednak przyjrzeć się interesom inwestorów na amerykańskim rynku akcji, to ustabilizowanie prezydentury Trumpa jest potrzebne, by nie powiedzieć konieczne. Ogłoszone już propozycje obniżki podatków oferują zmiany, które będą miały zasadniczy wpływ na kondycję spółek. Oczywiście trzeba odróżnić reformę podatkową od obniżki podatków. Pierwsza jest trudna, a druga łatwa, ale między innymi za to politycy biorą pieniądze, by zdołali naprawić swoje błędy z przeszłości w postaci absurdalnego skomplikowania podatków. W programie minimum ważne jest, by propozycje Trumpa zakładające obniżki podatków dla firm weszły w życie możliwe szybko i w kształcie już ogłoszonym.

Jak bardzo radykalne są zmiany proponowane przez Trumpa pokazuje poniższy wykres, który rekapituluje dane zebrane przez tygodnik Investir. Obniżenie podatków dla firm do 15 procent uczyni USA jednym z najbardziej przyjaznych biznesowi miejsc na świecie. Spora część spadku opodatkowania powinna mieć pozytywny wpływ nie tylko na zyski, ale również na inwestycje i co za tym idzie powiększenie majątków firmy. Nie brakuje głosów sygnalizujących, iż wprowadzenie zmian w podatkach zaproponowanych przez Trumpa oznacza, iż DJIA znajdzie się na ścieżce do 30000 pkt. Trudno zatem nie kibicować obiecanym obniżkom podatków, które zdają się być dobrym powodem do tego, by świat wreszcie znalazł się w pokryzysowym ożywieniu.

Maksymalna stawka podatku  od osób prawnych w roku 2017 (w procentach) w wybranych państwach (podatki krajowe i lokalne)

(na podstawie: Investir)

2 Komentarzy

  1. Tommip

    ,,by swiat wreszcie znalazl sie w pokryzysowym ozywieniu'' brzmi skrajnie kontrowersyjnie :).Sam finansowo ,,wyemigrowałem'' do miejsc tak skrajnie opodatkowanych jak HK ( 0.10 % podatku od strony transakcji ) jak i moi znajomi ( AUD ) wiec nie uwazam ze by te zmiany mialy wieksze znaczenie poza kilku dniowym horyzontem…

  2. JL

    Przytoczona powyzej Estonia wydaje sie byc unikatem na skale swiatowa, czego wykres nie oddaje. Po pierwsze, wspomniane 20% placone jest w momencie dystrybucji dywidendy, a wiec zatrzymanie zyskow w firmie nie rodzi obowiazku podatkowego. Po drugie, osoba fizyczna w Estonii nie placi przy wyplaceniu dywidendy podatku PIT (placone jest tylko owe 20% bedace CITem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.