Takie rzeczy tylko na WGPW

Znalazłem interesującą anomalię rynkową, która może stanowić interesujący przykład w dyskusji o hipotezie efektywnego rynku i ograniczeniach arbitrażu.

Popatrzcie na poniższy wykres. Pokazuje on zachowanie kursów dwóch papierów wartościowych: akcji spółki FON i praw do akcji spółki (PDA) FON:

Za Stooq.pl

W giełdowym obrocie znajduje się 337,75 mln akcji FON oraz 1,75 mln praw do akcji FON. Akcje FON kosztują na WGPW 15 groszy. Prawa do akcji FON kosztują 1,29 zł.

Oczywiście, rynek obydwu papierów wartościowych nie jest płynny: dzisiejsze obroty na akcjach to obecnie około 800 000 złotych, obroty na PDA to 40 000 złotych. Co ciekawe, daje to akcjom FON miejsce w pierwszej ‘30’ na WGPW pod względem obrotów. PDA FON znajdują się w tej klasyfikacji tuż za pierwszą ‘100’.

Prawa do akcji FON powstały wskutek emisji akcji serii M, która została objęta przez jedną osobę fizyczną i dwie osoby prawne po cenie emisyjnej równej 18 groszy.

Inwestorzy zdają sobie sprawę, że cała wartość praw do akcji wynika z tego, że wraz z zarejestrowaniem akcji nowej emisji w depozycie papierów wartościowych, prawa do akcji staną się akcjami, zostaną zasymilowane. Innymi słowy: wartość PDA wynika z tego, że kiedyś staną się akcjami (choć istnieje ryzyko, że do tego nie dojdzie – dlatego PDA z reguły notowane są z dyskontem względem akcji).

Skąd się więc wzięła gigantyczna dywergencja w notowaniach akcji FON i PDA FON? Dla większości inwestorów wystarczającą odpowiedzią będzie przypomnienie, że spółka FON kojarzona jest ze znanym inwestorem – Mariuszem Patrowiczem.

Z kontekście dyskusji o EMH i arbitrażu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

 • koncentrację PDA w rękach trzech (być może współpracujących ze sobą) podmiotów
 • bardzo ograniczoną płynność notowań PDA
 • brak możliwości dokonywania krótkiej sprzedaży PDA

Powyższe czynniki wyjaśniają absurdalnie wysoką premię z jaką względem akcji notowane są PDA.

Powstaje jednak pytanie: kto handluje prawami do akcji FON? Czy są wśród handlujących zwykli, nie związani ze spółką ani podmiotami, które objęły emisję akcji serii M, inwestorzy? Jeśli tak, to trudno ich zachowaniem interpretować inaczej niż chęć wzięcia udziału w grze polegającej na przerzucaniu gorącego kartofla.

7 Komentarzy

 1. lesserwisser

  Nie wiem czy wafkt efektywnego kuglowania akcjami FONu jest argumentam za czy przeciw hipotezie efektywnego rynku?

  Frajerów Oskubiemy Najsamprzód. 🙂

 2. fundman

  …Przecież ŻEL Patrowicz mając W RĘKU wszystkie FON-PDA może wszystko …gra sam ze sobą robi 1.00.Dlaczego nie 100???

  Manipulują w biały dzień…nic nowego.

  To samo na IFC.Gra sam ze sobą[ma 99% free floata] kurs rośnie 1300%…
  i zaczyna sprzedawać każdą ilość w rynek….
  kurs spada na 0.40groszy….

  JUŻ DAWNO ROZSZYFROWALIŚMY ZAGRYWKI ŻELA I SYNALKA Z PŁOCKA.
  kiedy zrobi to KNF I SOBOL?

 3. Wacek

  Jak zwykle tendencyjny tekst p Trystero.Co ma wspólnego z kursem akcji Patrowicz jego spolka sprzedała akcje w emisji i akcjonariusze przez pare mcy robią co chcą to jak nowa spółka lecz z ograniczonym czasem używania ..hehe
  A ze nazwisko Patrowicza jest od paru lat gorące …cóż w my złego ,,
  Ale krytykować trzeba …tylkompo co zamiast kupić albo stać z boku

  Pozdr.

  1. trystero (Post autora)

   # Astrologia na Wall Street

   Czy ta informacja wzmacnia czy osłabia EMH?

 4. blackswan

  „choć istnieje ryzyko, że do tego nie dojdzie – dlatego PDA z reguły notowane są z dyskontem względem akcji”

  facepalm

 5. Quorro

  Czyli, co? Kupować akcje i od razu emitować PDA? Zbyt piękne aby było prawdziwe. 95% szans, że to jest przekręt np. Pump and dump.

 6. trystero (Post autora)

  Postscriptum: opisane w tekście prawa do akcji serii M przestały być notowane 30 listopada a 3 grudnia zostały dopuszczone do notowań akcji serii M. Handlowano nimi po 11 groszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.