Takie rzeczy tylko na WGPW

Znalazłem interesującą anomalię rynkową, która może stanowić interesujący przykład w dyskusji o hipotezie efektywnego rynku i ograniczeniach arbitrażu.

Popatrzcie na poniższy wykres. Pokazuje on zachowanie kursów dwóch papierów wartościowych: akcji spółki FON i praw do akcji spółki (PDA) FON:

Za Stooq.pl

W giełdowym obrocie znajduje się 337,75 mln akcji FON oraz 1,75 mln praw do akcji FON. Akcje FON kosztują na WGPW 15 groszy. Prawa do akcji FON kosztują 1,29 zł.

Oczywiście, rynek obydwu papierów wartościowych nie jest płynny: dzisiejsze obroty na akcjach to obecnie około 800 000 złotych, obroty na PDA to 40 000 złotych. Co ciekawe, daje to akcjom FON miejsce w pierwszej ‘30’ na WGPW pod względem obrotów. PDA FON znajdują się w tej klasyfikacji tuż za pierwszą ‘100’.

Prawa do akcji FON powstały wskutek emisji akcji serii M, która została objęta przez jedną osobę fizyczną i dwie osoby prawne po cenie emisyjnej równej 18 groszy.

Inwestorzy zdają sobie sprawę, że cała wartość praw do akcji wynika z tego, że wraz z zarejestrowaniem akcji nowej emisji w depozycie papierów wartościowych, prawa do akcji staną się akcjami, zostaną zasymilowane. Innymi słowy: wartość PDA wynika z tego, że kiedyś staną się akcjami (choć istnieje ryzyko, że do tego nie dojdzie – dlatego PDA z reguły notowane są z dyskontem względem akcji).

Skąd się więc wzięła gigantyczna dywergencja w notowaniach akcji FON i PDA FON? Dla większości inwestorów wystarczającą odpowiedzią będzie przypomnienie, że spółka FON kojarzona jest ze znanym inwestorem – Mariuszem Patrowiczem.

Z kontekście dyskusji o EMH i arbitrażu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

 • koncentrację PDA w rękach trzech (być może współpracujących ze sobą) podmiotów
 • bardzo ograniczoną płynność notowań PDA
 • brak możliwości dokonywania krótkiej sprzedaży PDA

Powyższe czynniki wyjaśniają absurdalnie wysoką premię z jaką względem akcji notowane są PDA.

Powstaje jednak pytanie: kto handluje prawami do akcji FON? Czy są wśród handlujących zwykli, nie związani ze spółką ani podmiotami, które objęły emisję akcji serii M, inwestorzy? Jeśli tak, to trudno ich zachowaniem interpretować inaczej niż chęć wzięcia udziału w grze polegającej na przerzucaniu gorącego kartofla.

7 Komentarzy

 1. lesserwisser

  Nie wiem czy wafkt efektywnego kuglowania akcjami FONu jest argumentam za czy przeciw hipotezie efektywnego rynku?

  Frajerów Oskubiemy Najsamprzód. 🙂

 2. fundman

  …Przecież ŻEL Patrowicz mając W RĘKU wszystkie FON-PDA może wszystko …gra sam ze sobą robi 1.00.Dlaczego nie 100???

  Manipulują w biały dzień…nic nowego.

  To samo na IFC.Gra sam ze sobą[ma 99% free floata] kurs rośnie 1300%…
  i zaczyna sprzedawać każdą ilość w rynek….
  kurs spada na 0.40groszy….

  JUŻ DAWNO ROZSZYFROWALIŚMY ZAGRYWKI ŻELA I SYNALKA Z PŁOCKA.
  kiedy zrobi to KNF I SOBOL?

 3. Wacek

  Jak zwykle tendencyjny tekst p Trystero.Co ma wspólnego z kursem akcji Patrowicz jego spolka sprzedała akcje w emisji i akcjonariusze przez pare mcy robią co chcą to jak nowa spółka lecz z ograniczonym czasem używania ..hehe
  A ze nazwisko Patrowicza jest od paru lat gorące …cóż w my złego ,,
  Ale krytykować trzeba …tylkompo co zamiast kupić albo stać z boku

  Pozdr.

  1. trystero (Post autora)

   # Astrologia na Wall Street

   Czy ta informacja wzmacnia czy osłabia EMH?

 4. blackswan

  „choć istnieje ryzyko, że do tego nie dojdzie – dlatego PDA z reguły notowane są z dyskontem względem akcji”

  facepalm

 5. Quorro

  Czyli, co? Kupować akcje i od razu emitować PDA? Zbyt piękne aby było prawdziwe. 95% szans, że to jest przekręt np. Pump and dump.

 6. trystero (Post autora)

  Postscriptum: opisane w tekście prawa do akcji serii M przestały być notowane 30 listopada a 3 grudnia zostały dopuszczone do notowań akcji serii M. Handlowano nimi po 11 groszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.