Krótka sprzedaż, czyli media w Polsce

Od kliku dni na stronach GPW znajduje się komunikat z informacją, że od 1 lipca giełda umożliwi zawieranie krótkiej sprzedaży nowych zasadach. Jest to konsekwencja wydanej 19 kwietnia przez KNF zgody na odpowiednie zmiany w regulaminie giełdy.

Pełne informacje, regulaminy i szczegółowe ustalenia można znaleźć na oficjalnych stronach GPW.

Przejrzałem archiwa dwóch głównych gazet zajmujących się giełdą, żeby sprawdzić czy cokolwiek o tym fakcie napisano w ostatnim czasie, poza wzmiankami (bo jakoś odnosiłem wrażenia, że ZUPEŁNIE nikt się tym nie interesuje).

Tak wygląda wynik poszukiwań w Pb.pl (po wpisaniu do wyszukiwarki hasła „krótka sprzedaż”)

1.Sobolewski: trzeba mieć stalowe nerwy

29.04.2010 17:25

2. W Grecji szał zakupów

29.04.2010 17:21

3. Wiesław Rozłucki: „GPW będzie jak bank”

23.04.2010 15:00

4. „Poczekajmy z oklaskami”

19.04.2010 16:31

5. Jest zgoda KNF na krótką sprzedaż

19.04.2010 13:18

6.Krótka sprzedaż w gestii Komisji Nadzoru Finansowego

19.04.2010 08:03

7. Fundusze hedgingowe w marcu 2010

14.04.2010 13:15

8. Krótka sprzedaż coraz bliżej

14.04.2010 11:02

A tak w Parkiecie

1) Grecja: mocne wzrosty na giełdzie»

Data publikacji: czwartek, 29 kwiecień 2010

2) Grecki kryzys zadłużeniowy wciąż straszy inwestorów»Data publikacji: czwartek, 29 kwiecień 2010

3) Rynki czekają na pomoc dla Grecji»

Data publikacji: czwartek, 29 kwiecień 2010

4) Pomoc dla Grecji może być warta 100-120 mld euro?»

Data publikacji: środa, 28 kwiecień 2010

5) Pomoc dla Grecji może być warta 100-120 mld euro?»

Data publikacji: środa, 28 kwiecień 2010

6) Platformy czekają na krótką sprzedaż»

Data publikacji: sobota, 24 kwiecień 2010

7) Zielone światło dla krótkiej sprzedaży»

Data publikacji: wtorek, 20 kwiecień 2010

(to nie są wszystkie wyniki, tylko te z ostatnich tygodni już po decyzji KNF)

Więcej publikacji w rodzimych mediach poświęcono zakazowi krótkiej sprzedaży w Grecji niż wytłumaczeniu Czytelnikom-inwestorom, jak wyglądać będą szczegółowe rozwiązania, napisane prostym przystępnym językiem na GPW. Choć sam fakt odnotowano (łudzę, się jeszcze, że wyszukiwarki są niedoskonałe i w papierowych wydaniach jest mnóstwo materiałów dotyczących szczegółów, zasad, możliwych strategii, co z dywidendami, prawami poboru, podatkiem itp. itd.).

Ja wiem, że łatwiej jest przepisać newsy agencyjne, albo zadzwonić do prezesa, po opublikowaniu wyników po słowo komentarza (choć wiadomo co powie), albo zapytać analityka o wartość WIG20 za dwa dni.

Ale już zrobienie dużego materiału wymaga czasu, skupienia, porządnego poszukania w źródłach. Może się więc nie opłaca. Ale może jednak ta odrobina pracy zaowocowałaby wzrostem czytelnictwa.

Swoją drogą po opublikowaniu notki o Oliwkowym kryzysie w wersji na portalu gazeta.pl pokazało się kilka komentarzy:

„Warto by bylo jeszcze do tego dodac termin zapadalnosci tych dlugow”

„A aż prosi się o kilka słów komentarza – od terminów zapadalności po to kto jest najbardziej zainteresowany w bailouciu PGS ( +i +I)”

„Zaciekawia fakt ze na tej liscie nie ma Rosjii. Prowadza wymiane tylko za twarda walute?”

„Przydałoby się pokazać zadłużenie Polski w tym zestawieniu.”

To są pytania Czytelników. Pytania, na które mogliby odpowiedzieć analitycy zajmujacy się makro, dziennikarze finansowi, a nie piszący spekulant-felietonista, który stara się prowkować Czytelników do własnych przemyśleń, zajmujący się rynkiem w zupełnie innym aspekcie, bądź bloger, który również zawodowo zajmuje się czymś innym, ale chyba zrobił większy „research”  analiz o Grecji, niż zawodowi dziennikarze finansowi, poświęcając tematowi już kilka wpisów.

Niestety, żeby coś takiego robić trzeba (umieć) dotrzeć do danych źródłowych i uruchomić zmysł analityczny, a nie przepisywać to co wszyscy i tak znajdą na stronach zagranicznych agencji informacyjnych.

10 Komentarzy

 1. reptile

  „Niestety, żeby coś takiego robić trzeba (umieć) dotrzeć do danych źródłowych i uruchomić zmysł analityczny, a nie przepisywać to co wszyscy i tak znajdą na stronach zagranicznych agencji informacyjnych.”

  Jeśli w mediach będzie więcej astrologii to z czasem przywykniemy składać winę na Jowisza i do strachu przed złymi koniunkcjami : )

 2. Trystero

  Ja juz sie nie moge doczekac by zobaczyc czy krotka sprzedaz zepsuje Karkosikowi i innym emisje smieciowe z PP.

  Teoretycznie powinna zlikwidowac czesc spreadu pomiedzy notowaniami PP i PDA a akcji (pomijam premie za niepewnosc). Oczywiscie tylko na plynnych spolkach.

  Dzieki za dobre slowa!

 3. gzalewski (Post autora)

  Trystero mysle, ze nie bedzie tak prosto. Te akcje trzeba skąds pozyczyc. A spolek pewnej klasy moze nie byc w puli instytucji, czy wiekich inwestorów. Poza tym mysle, ze samo zjawisko bedzie bardzo marginalne, mimo wyczekiwania 10 lat na wprowadzenie ks

 4. Dapi

  Wszystko jest na stronach GPW. Na pierwszy rzut oka można zapomnieć o czymś innym niż WIG dwudziesty

 5. lesserwisser

  A mnie dręczy prozaiczny problem +
  Czym się różni długi zakup od krótkiej sprzedaży ?

  Bo na pierwszy rzut oka nie mogę jakoś wyczaić!

 6. gzalewski (Post autora)

  lesser w jednej z wydanych niedawno książek tłumacz pojechał po bandzie, ale może pomoże Ci to zrozumieć

  „Większość inwestorów stosuje strategie długoterminowe, czyli kupuje akcje w nadziei, że ich cena z czasem wzrośnie. Ten kto dokonuje krótkiej sprzedaży, stosuje strategię krótkoterminową”

  😉

 7. gzalewski (Post autora)

  @Dapi.
  Ale mnie to nie specjalnie zaskakuje. Jesli cokolwiek ma ruszyć niech ruszy realnie. Nie wyobrażajmy sobie, ze nagle 140 spolek bedzie przedmiotem KS, bo to nie możliwe. Ale niech faktycznie 20 największych będzie dostępna realnie, a nie tak jak dotychczas. Że było, ale w teorii

 8. Dapi

  I być może całe „szczęście w tym nieszczęściu”.
  Dla mnie umożliwienie czegoś takiego to ewidentne skrócenie życia rachunku inwestycyjnego. Teraz pomylić się można tylko w jedna stronę i tkwić w tym błędzie. Za chwilę po sprzedaży w „samym dołku” straty można zacząć zabawę od nowa kupując błędnie na krótko w tym samym miejscu. Pomijając że kierunek krótki z założenia jest szybszy i dynamiczniejszy. I nawet pomijając to że to będą spółki z dwudziestki na których ogólnie jest krócej i trudniej.

 9. kajet

  krytykowanie nieudolności PB ma w sobie coś z wyśmiewania dziecka z zespołem Downa 🙂 ta gazeta po prostu nie umi…

 10. gzalewski (Post autora)

  ale to nie odnosiło się wyłącznie do PB

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.