Do dzisiejszej notki zainspirował mnie materiał prasowy sprzed kilku dni. Nie chciałbym aby Czytelnicy odnieśli wrażenie, że zachowuję się jak jeden z ?ojców” analizy technicznej John Magee, który czytał prasę z tygodniowym opóźnieniem, aby nie wpływała na jego ogląd rynku, po prostu wciąż jestem w miejscu gdzie dostęp do sieci nie jest zbyt łatwy, a prasę niespiesznie czytam gdy wpadnie mi do ręki (może być wówczas sprzed kilku dni).
Chodzi o tekst z Gazety Wyborczej z 8 września pt. ?Aviva zmienia prezesa”. Pełną treść znajdą Państwo w sieci, ale przez chwilę spróbujmy się zastanowić co autor (MAB) miał na myśli, a co sprzedane mu zostało przez służby prasowe (prawdopodobnie) Avivy lub znajomego w tymże OFE.
Tekst ma prosty przekaz: chodzi o rezygnację z funkcji, prezesa Aviva PTE – Michała Szymańskiego. Ale już uzasadnienie jest pełne dziwnych ?wymysłów”.

?Aviva nie chce komentować powodów odejścia prezesa. Nieoficjalnie można usłyszeć, że bezpośrednią przyczyną było to, że fundusz emerytalny Aviva stracił w sierpniu pozycję lidera pod względem liczby klientów. Prześcignął go ING, który od lat walczył o pierwsze miejsce, systematycznie zmniejszając dystans. Udało się to w ostatnich tygodniach, bo od Avivy odeszła rekordowa liczba osób – 17 tys. […] Różnica między największymi OFE nie jest jednak duża – ING ma 2,9 mln klientów, a Aviva o 1023 mniej.

Zastanówmy się przez chwilę. Różnica o 0,03% powoduje, że zmienia się prezesa? No to Aviva może mieć kłopot, jeśli od tego zależy polityka kadrowa. Bo nietrudno obie wyobrazić, że przy tak znikomej różnicy w jednym miesiącu będzie znów na czele, by w kolejnym znów spaść na drugie miejsce. Czyli – nowy prezes co miesiąc.

Z całej notki wynika, że tekst był oparty na doniesieniu ?jakiegoś informatora”. Pewnie, jak znam zwyczaje dziennikarskie – zaprzyjaźnionej osoby w OFE. Jednak albo dziennikarz coś przekręcił, albo informator podał nie dość spójną wersję.

W powyższym akapicie w wykropkowanym przeze mnie miejscu jest następujące zdanie

Powodem exodusu była zmiana nazwy z Commercial Union na Aviva. Akwizytorzy konkurencyjnych OFE wykorzystali okazję, wmawiając naszym klientom, że CU znika z rynku – tłumaczyli przedstawiciele funduszu„.

Czyli mamy pewien czynnik zewnętrzny. W który też dość trudno mi uwierzyć, bo CU/Aviva wydał chyba sporą kasę na kampanie informacyjną o zmianie nazwy. Karać za to prezesa zwolnieniem? Dziwne.
Jeśli jednak tak było to chyba jest to kolejny argument za zmianą zasad akwizycji, której OFE tak zawzięcie broniły. Często podkreślając, że nieuczciwe ?zagrania” to margines. Ponieważ to zupełnie inna kwestia, wróćmy do tekstu w GW.

Kolejny akapit
?Zmiana na miejscu lidera to świadoma polityka Avivy. – Brytyjczycy muszą dostosować swój model biznesowy do ostatnich zmian w prawie – mówi nasz informator. […] W tej sytuacji dla Avivy walka o nowych klientów traci ekonomiczny sens, bo nie będzie na nich zarabiać. – Dlatego Michał wolał odejść, niż pozostać w firmie i tylko administrować – dodaje nasz informator„.

No i tu już zupełnie zgłupiałem. Zwolniono go bo Aviva spadła na drugie miejsce, ale jest ono wynikiem świadomej polityki?!?!?!.
Swoją drogą, nie wiem jaka jest pensja szefa PTE Aviva, ale myślę, że przez rok (a pewnie i chociaż miesiąc) to chętnie wielu by ?tylko administrowało”.

Drugie dno tekstu jest takie, że OFE już w ogóle nie będą konkurowały ze sobą. Może nawet będą się pozbywały klientów (biedny ING na pierwszej pozycji), bo przecież nie ma to ekonomicznego sensu.
Nieświadomym przypominam, że wciąż obowiązuje opłata za przekazywanie składek OFE. Zmniejszona, więc, żeby przychody utrzymać należałoby walczyć o nowych klientów. Ale w przypadku naszego rodzimego systemu emerytalnego już dawno zgubiłem jego sens ekonomiczny więc może i nie-posiadanie większej liczby klientów ma sens.

Notka w GW jest przykładem wielu podobnych materiałów w różnych gazetach. Dziennikarz pisze coś nie zastanawiając się nad wynikaniem jednych spraw z innych. Dodatkowo jeśli to jest okraszone wypowiedziami ?informatora” stwarza wrażenie pewnej wyjątkowości. Niestety ta wyjątkowość bywa na bakier ze zwykłą logiką.

4 Komentarzy

 1. TS

  Każda gazeta ma swojego czytelnika, więcej lub mniej myślącego. Jeżeli gazeta chce zarabiać musi dostosować poziom do czytelnika bo odwrotnie to raczej niemożliwe.

 2. Trystero

  Ten fragment jest dobry:

  „Powodem exodusu była zmiana nazwy z Commercial Union na Aviva. Akwizytorzy
  konkurencyjnych OFE wykorzystali okazję, wmawiając naszym klientom, że CU
  znika z rynku – tłumaczyli przedstawiciele funduszu”.

  Nagrać takich, przyłożyć dożywotnią utratę licencji i dać ze 100
  000 złotych kary. Niech się nauczą uczciwości.

 3. gzalewski

  przypomnę:
  http://wyborcza.pl/1,76842,6358050,OFE__Mamy_problem_z_akwizytorami__ale_nie_mamy_rozwiazania.html

  Moze wiec firma powinna skladac jakies zawiadomienia do KNF a nie tylko gadac anonimowo do gazet

 4. Thome

  Poza oczywistym brakiem logiki w części dotyczącej „świadomej rezygnacji z klientów” – cała sprawa z prezesem ma chyba proste wyjaśnienie. Otóż odszedł po prostu z powodu utraty pozycji lidera spowodowanej nieudolną kampanią po zmianie nazwy (czy słusznie tak surowo go oceniono, trudno powiedzieć). Gdy do tego dodamy informację, że rekordowo dużo osób odeszło oraz że ING walczył długo o pozycję lidera – mamy znacznie poważniejszą sytuację.

  Akapit o niewielkiej różnicy w liczbie klientów pomiędzy tymi OFE miał chyba jedynie medialnie „pocieszyć” znajomego z Avivy;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *