Na rynku terminowym, nie ma czegoś takiego jak zły rynek. Jest tylko rynek, dzięki któremu jedni ludzie są szczęśliwi, a inni nie. William Gallacher


Bohaterowie wywiadów w książce Jacka Schwagera ?Mistrzowie rynków finansowych” (Market Wizards) swoją aktywność na rynkach terminowych rozpoczynali bardzo podobnie. Sam autor swój pierwszy rachunek otworzył wspólnie z bratem wpłacając 2000 dolarów, próbując spekulować na bawełnie. Michael Marcus rozpoczynał z 1000 dolarów na rynkach śruty sojowej i kukurydzy. Gary Bielfeldt zaczynał również z 1000 dolarów handlując pojedynczymi kontraktami na kukurydzę – jedym z najmniejszych wówczas kontraktów.
Richard Dennis pożyczył od rodziny 1 600 dolarów, z czego za miejsce na Mid America Exchange zapłacił 1 200 dolarów, do spekulacji zaś zostało mu 400 dolarów (obecna wartość 400 dolarów w 1970 roku to ok. 2 000 – 3 000 dolarów).
Jednym z powodów, dla których Dennis wybrał właśnie MidAMerica Exchange, był fakt, że handlowali tam mini-kontraktami.


Nasz najbardziej popularny kontrakt na indeks WIG20 w kategoriach światowych jest maleństwem. Jego aktualna wartość to raptem 5 500 dolarów (dla porównania kontrakty na kukurydzę, które wciąż są jednymi z najmniejszych mają wartość ok. 20 000 dolarów). Do tego dochodzi relatywnie nieduża dźwignia.
Niemniej jednak część rodzimych graczy obawia się kontraktów indeksowych. Uważa, że są dla nich jeszcze zbyt duże i zbyt zmienne.
Kontrakty na akcje mogą pełnić bardzo podobną rolę do tej, jaką pełniły dla wspomnianych wyżej traderów – początek działania na rynku terminowym. Są małe i mają niewielkie wymagania depozytowe. Mimo wad, o których wcześniej już wspominałem (czyli przede wszystkim niewystarczająca płynność), moim zdaniem to niezły instrument do zapoznania się ze specyfiką rynku terminowego. Jeśli ktoś nie do końca rozumie, jak wygląda codzienne rozliczanie cen, jak działa w praktyce dźwignia a obawia się ?zbyt dużego” kontraktu na WIG20, może kontrakty na akcje potraktować jako swego rodzaju ?demo”. Z tą różnicą, że we wszystkich symulatorach brakuje istotnego czynnika jakim jest psychologia (związana z zarabianiem lub traceniem pieniędzy).

Przyjrzyjmy się wartościom poszczególnych kontraktów oraz wymaganemu depozytowi (stan na 28 maja 2009)

Wartości i depozyty kontraktów na akcje
Widzimy, że najmniejszym kontraktem jest ten na akcje TP SA i ma on równocześnie najmniejszy nominalnie depozyt (choć największą dźwignię). Mając do dyspozycji jedynie 109 PLN można zająć już pozycję na tym rynku.
Przy okazji zwrócę uwagę tym najmniejszym graczom, że koszt prowizji płacony za zajęcie pozycji w kontrakcie wyniesie 3 PLN, zaś za kupno 100 akcji, czyli wielkości kontraktu – min. 5 PLN lub 0,39%).
Na kontrakcie na TP SA jest też w tej chwili największa Liczba Otwartych Pozycji – na zamknięciu wczorajszej sesji było to 2 788 sztuk. Te kontrakty znajdują się też w czołówce o największych dziennych obrotach.

Spójrzmy jeszcze na te kontrakty od strony dziennej zmienności. Wykorzystajmy do tego popularny wskaźnik True Range – czyli różnicę między maksimum i minimum z sesji powiększone o ewentualną lukę, jeśli taka miała miejsce. Wartości podam w PLN, czyli według wartości dla uczestnika rynku futures.
Dla indeksu WIG20 zmienność dzienna liczona tym wskaźnikiem wynosiła od stycznia 2008 roku do maja 2009 średnio 708 PLN (mediana 628). Najmniej było to 207 PLN, zaś najwięcej 2 925 PLN.
W tabeli poniżej te same informacje dla akcji, na które opiewają poszczególne kontrakty.

kontrakty na akcje - zmienność

Z tego zestawienia wynika, że najbardziej ?agresywne” są akcje PEKAO. To po prostu pochodna wysokiej wartości nominalnej. Przy obecnej cenie tych akcji, zmiana o 1% to 1 PLN (czyli 100 PLN dla kontraktu), zaś dla TP SA 1% to zaledwie 0,15 PLN (czyli 15 PLN dla kontraktu). Poniżej jeszcze raz to samo zestawienie tylko dla obecnego roku

kontrakty na akcje - zmienność 2009

Podkreślę raz jeszcze – powyższe wartości dotyczą instrumentów bazowych. Oznacza to, że na kontraktach było generalnie podobnie, choć z uwagi na ograniczoną płynność kontraktów różnice mogą się często pojawiać. Nie zawsze kontrakt w całości odzwierciedla ruch akcji, właśnie z uwagi na brak zainteresowania graczy obrotem na nim. To raczej informacja o potencjale oraz ewentualnym ryzyku, dla kogoś kto na tym rynku chce stawiać pierwsze kroki.

9 Komentarzy

 1. exnergy

  A kto obecnie animuje kontrakty na akcje, czy też pouciekali animatorzy? Pytam, bo nie siedzę w akcyjnych.

  Spojrzałem właśnie na FTPSM09 – w danej chwili 5 gr spreadu czyli 5zł, S: 1 szt, K:2 szt.

  Jak dla mnie płynność oznaczająca spore ryzyko. Jedynie dla zabawy – nauki dobre. Jak ktoś lubi patrzec na ser szwajcarski. No i z pewnością jest ta zaleta, że jak 1 zł =100zł to przykładowo na ostatnim spadku na 1″ koniu TPSA” można było stracic ruch ok 1,8zł czyli 180 zeta. 180 zeta zarobku na shorcie przez kilka dni. Czyli bardzo dobra rzecz do ćwiczenia cierpliwości i pozbycia sie chciwosci- złoż zlecenie i lepiej odejdź od komputera bo z price action duzo nie wyczytasz siedząc przy monitorze, idz na uczelnie, albo popracuj w tym czasie, bo nie ma zadnej action. Może nagle komuś sie zachce zabawić i rozwali ci wykres dużym zleceniem,odpali SL, a tak normalnie jest wieczny sen. LOP 2788, wartosc poz. 4,43mlnzl

  Doszedłem więc do konkluzji, że warto byłoby to reklamować jako edukację tanim kosztem, ale z przewagami nad demo(żywa gotówka), staż przed FW20. Szanowny kliencie – chcesz wyrobić w sobie cierpliwość, zabić chciwość, nauczyć się trochę o mało płynnych rynkach. Wejdź w kontrakty na akcje TPSA przykładowo.

  Jedna jednak uwaga – jak chcesz coś zarobić – to na każdym mało płynnym rynku musisz być naprawde CHIRURGIEM i mistrzem. Taki rynek nie wybacza błędów.

  PS> Szukałem danych intra , żeby zobaczyc wykres kontynuacyjny FTPSA, ale niestety nie znalazlem na bossie. Tacy brokerzy z Metatraderem 4 mogą to wykorzystywac chwalac sie, ze u nich dostep do danych jest latwy i free. Tworza instrumenty symulujące np W20PL u jednego z takowych znanych z roznych opinii ;).

 2. gzalewski

  „Doszedłem więc do konkluzji, że warto byłoby to reklamować jako edukację tanim kosztem, ale z przewagami nad demo(żywa gotówka), staż przed FW20”
  DOkladnie tak !!!
  Wlasnie o to chodzi. A tym samym gdzies tam wtornym efektem moze byc zwiekszenie masy tego rynku.

  jest 7 animatorów
  polecam wywiad z A. Maciejewskim
  http://forsal.pl/wiadomosci/gieldowe/320646_gpw_czeka_na_krotka_sprzedaz.html

  A tak na wczoraj wyglada LOP krótkiej sprzedazy
  BRE 100
  KGHM 78
  LOTOS 892
  PKO 372

 3. exnergy

  No to decydenci wprowadzajcie te zmiany , KNF niech ruszy ciała, Pan Maciejewski ładnie powtarza w artykule, co go interesuje, tyle, że jakby na świecie ten trend dla krótkiej sprzedaży troszkę skopany – już o tym pisali ludzie.

  Wszystko po częsci przez to, że uznaje się akcje za prawie odpowiednik lokaty „w niewykształconych kręgach”, a nie dopuszcza się do myśli faktu, że akcje to w sumie nie taka piekna sprawa jak derywaty. Znaczy, zalezy co kto lubi. Jeden woli akcje..drugi woli akcję.

 4. PiotrB

  exnergy: Słabo szukałeś, akurat kontrakty są bez logowania nawet:
  http://bossa.pl/notowania/daneatech/intraday/

 5. exnergy

  PiotrB – i chcesz mi powiedziec, ze w ten link zaprowadzi mnie do FTPSkont (czyli sztucznego instrumentu zawierajacego dane z wszystkich serii dla calego okresu notowań) tak zeby nie musial sie bawic w sklejanie serii? Cos mi sie wydaje, ze nie zrozumielismy sie.

 6. PiotrB

  exnergy:
  > PiotrB – i chcesz mi powiedziec, ze w ten link zaprowadzi mnie do FTPSkont (czyli sztucznego instrumentu zawierajacego dane z wszystkich serii dla calego okresu notowań)
  Tak

  >tak zeby nie musial sie bawic w sklejanie serii?

  Ale to jest proste i możesz dowolnie interpretować dane brzegowe, dla najprostszego przypadku (najbliżej wygasająca seria) wystarczy jedna linijka dosowego .bata 😉

  > Cos mi sie wydaje, ze nie zrozumielismy sie

  Trochę tak, trochę nie, nie zrozumiałem, że chcesz mieć super-łatwo, za free jest, prosto może być, wystarczy trochę się nauczyć.

 7. exnergy

  > PiotrB – i chcesz mi powiedziec, ze w ten link zaprowadzi mnie do FTPSkont (czyli sztucznego instrumentu zawierajacego dane z wszystkich serii dla calego okresu notowań)
  Tak

  NIE, bo trzeba sobie samemu to skleić. W tych czasach ci co dają rozwiązania pod klucz mają wieksze szanse. Co z tego, że jeden sobie pogrzebie, jak tysiąc innych chce się skupic na sednie, a nie na obróbce danych – stąd sukces stooq.pl.

 8. great3R

  @ gzalewski
  Zapytam wprost . Czy wiesz kto jest animatorem na F PKO
  A może ktoś inny mi odpowie.
  Jeśli uzyskam odpowiedz to podzielę się swoimi uwagami , gdyż jestem ,, amimatorem amatorem,, tego papieru

 9. great3R

  Oczywiście chodzi mi czy ktoś oprócz wskazanych na stronie gpw. Tam jest wykazanych 4 animatorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *