Wykres dnia: nowe hasło do rajdów?

Większość inwestorów zdaje sobie sprawę z istnienia modnych motywów inwestycyjnych. Często związanych z nowinkami technologicznymi, na których oparte biznesy dopiero zaczynają budować nowe rynki albo zdobywać już istniejące.

Pandemia Covid-19 uwydatniła znaczenie motywów inwestycyjnych i stworzyła dwa silne motywy:

 • motyw związany z przeciwdziałaniem pandemii (od rękawiczek po szczepionki)
 • motyw związany ze zmianami w zachowaniu ludzi w okresie pandemii i lockdownów (od oprogramowania do telekonferencji po domowy sprzęt fitness)

Motywy inwestycyjne często są realnymi trendami biznesowymi. Część z nich w pełni realizuje swój potencjał (choć nie zawsze w taki sposób w jaki oczekiwali inwestorzy na wczesnym etapie rozwoju trendu). Warto pamiętać, że nieco ponad 20 lat temu Internet był motywem inwestycyjnym.

Motywy inwestycyjne wzbudzają zainteresowanie i entuzjazm inwestorów co przekłada się na przepływy kapitału i wyceny rynkowe. Może to powodować, że rynek „zbyt mocno wyprzedzi fakty” w wycenie rzeczywistego potencjału trendu biznesowego. Taka sytuacja może mieć miejsce nawet jeśli w długim terminie motyw okaże się zmieniającą świat innowacją (wspomniałem już o Internecie). Częste są też sytuacje, w których giełdowe spółki – świadome cenotwórczego potencjału motywu – próbują się pod niego podłączyć. Czasem ma to sens z biznesowego punktu widzenia. Czasem z daleka wygląda na sytuację, w której zarząd poznał nowe modne słowo.

Wykres dnia pokazuje zachowanie mikro-spółki z amerykańskiego parkietu: BuzzFeed:

Za Yahoo Finance

Jak widać w dwie sesje akcje spółki wzrosły z 0,95 USD do 3,87 USD. W czwartek zyskały 120% a w piątek dołożyły kolejne 85%. Kapitalizacja spółki wzrosła ze 130 mln USD do 540 mln USD.

Zapalnikiem do tego spektakularnego rajdu była informacja, że BuzzFeed zamierza współpracować z OpenAI – twórcą ChatGPT – w automatycznym tworzeniu części treści na portalach spółki. Informacja ta zawarta była w przesłaniu prezesa do pracowników, które ujawnione zostało przez Wall Street Journal.

Z tekstu prezesa wynika, że AI tworzyć ma lekką treść na portale (jak quizy) a dziennikarstwem informacyjnym dalej zajmować się będą ludzie.

Od kilku tygodni ChatGPT jest jedną z najpopularniejszych nowinek technologicznych i kulturowych. Nowinką, która z łatwością złamała barierę świata technologicznych entuzjastów i zdobyła szeroką popularność. Jednocześnie pojawia się wiele opinii o tym, że odpowiadająca za ChatGPT sztuczna inteligencja ma duży potencjał przeobrażeniu wielu dziedzin gospodarki i życia oraz stworzenia zagrożenia dla wielu ugruntowanych biznesów.

Możemy mieć więc do czynienia z powstaniem nowego motywu inwestycyjnego i nowego zapalnika do dynamicznych rajdów na akcjach małych spółek. Tym zapalnikiem nie jest AI – sztuczna inteligencja – ale współpraca z OpenAI lub bezpośrednie wykorzystanie ChatGPT.

W moim podejściu do rynku prezesi części giełdowych spółek obserwują co działa na rynku, co generuje dynamiczne zwyżki i wyciągają z tego lekcje. Dlatego spodziewam się, że wielu prezesów będzie chciało powtórzyć „sukces BuzzFeed”. Nawet jeśli ten sukces to krótkotrwały, dynamiczny rajd na akcjach spółki. Oczywiście nie wiem czy rajd na akcjach BZFD będzie krótkotrwały (choć zwracam uwagę, że moje zainteresowanie ekstremalnymi zmianami cen spółek z amerykańskiego rynku można traktować kontrariańsko) ale nawet jeśli taki się okaże to dla wielu spółek będzie

3 Komentarzy

 1. Simon

  A na naszym grajdołku ONDE ciągną pod ustawę wiatrakową. Jak sądziszTrystero ma to sens biznesowy?

  1. trystero (Post autora)

   @ Simon

   Nie znam fundamentalnie tej spółki i nie wiem jak dobrze może skalować biznes bo chyba ta kompetencja zdecyduje o ewentualnym wykorzystaniu nowych regulacji.

 2. _dorota

  Koniec zadań domowych, prac magisterskich, a nawet… egzaminów. Ludzkość uwolniona od powszechnej edukacji i wszelkiej pracy umysłowej 🙂

  https://spidersweb.pl/2023/01/chatgpt-nadchodzi-rewolucja.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.