No to się porobiło, czyli pozostajemy w trendzie

Oczywiście chodzi o trend boczny. Frustrujący, znienawidzony, odbierający nadzieję na ostateczne rozwiązanie. Który to już miesiąc? A jak liczyć i na którym indeksie? Na WIGu i Wig20 od połowy 2018 roku w szerszym ujęciu. W krótszym zaledwie od lata 2019.

WIG20

Z tak jednoznacznie pesymistycznego ujęcia wyłamuje się mWIg40, ale i w tym wypadku, gdy się przyjrzeć liniom trendu, można uznać, że budowany od początku października ubiegłego roku trend wzrostowy nie jest już tak jednoznaczny. Najbardziej optymistycznie prezentuje się sWIG80, ze swoim ponad rocznym trendem wzrostowym, w przypadku którego aktualne spadki nie robią (na razie) większego wrażenia.

Zatrzymajmy się przy głównych indeksach – w zasadzie nie ma znaczenia, czy chodzi o WIG, czy WIG20. Ich przebieg jest podobny, z bardziej pesymistycznym wydźwiękiem w przypadku indeksu dużych spółek, gdzie przebite w trakcie dzisiejszej sesji zostały poziomy dwóch ważnych dołków z sierpnia i grudnia 2018. Naturalnie do końca dnia może nastąpić jeszcze powrót, choć na razie nastrój paniki związany z informacjami o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Europie, temu nie pomaga. Sam zaś indeks obciążony jest ponadto w zbyt dużej mierze spółkami należącymi do Skarbu Państwa, od których zupełnie nie wiedząc czemu odwraca się tak wielu inwestorów.

W każdym razie wygląda to wszystko umiarkowanie dobrze i nawet zakupy ze strony PPK mogą okazać się zbyt małe, gdy akcje zaczną „parzyć w ręce”. Jak historia pokazuje parzą one tak samo spanikowanych indywidualnych, jak i wówczas również spanikowanych inwestorów instytucjonalnych. Można oczekiwać, że doczekamy się za chwilę analiz, które branże w Polsce dotknie najmocniej potencjalna europejska panika. Sam zaś wzrost napięcia i nerwowości na rynkach jest o tyle ciekawy, że warto przyglądać się reakcjom na złe wiadomości. Czy już nadszedł ten moment, gdy złe informacje przestają być ignorowane, i wywołują coś więcej niż zaniepokojenie. Podobnie jak w zabawie w „gorące krzesła”, gdy muzyka wydaje się zatrzymywać, choć to jedynie pauza w utworze, ale kilku bardziej nerwowych uczestników zabawy już kieruje się w stronę miejsca, żeby być przed innymi. Tak właśnie teraz mogą reagować uczestnicy rynków – profesjonalizm będzie oznaczał „wolę być przed innymi, zanim TO się zacznie”.

Na naszym rynku ciekawe może być zachowanie średnich spółek, które zdaje się miały coraz większą rzeszę wielbicieli, a które niestety wciąż nie pozbyły się balastu braku płynności, gdy chętnych do ucieczki będzie zbyt dużo. Drzwi będą zbyt wąskie i okaże się, że jest całkiem sporo ofiar, choć miało być przecież tak cudownie.

Zdarza się taki moment w grze planszowej Pandemia, gdy losowe karty układają się ewidentnie źle, i nie ma już jak zapobiec przegranej. Wszystko dzieje się zbyt szybko i na zbyt dużym obszarze. W realnym życiu losowość zdarzeń niekorzystnych będzie również wpływała na zachowanie się rynków. Czy sobie z tym poradzimy czy nie, zobaczymy w praktyce.

Przede wszystkim miejmy nadzieję, że zagrożenie uda się opanować i ograniczyć. Bo jeśli nie to sprawy rynkowe będą zupełnie wtórne.

1 Komentarz

  1. pak

    Ano niefajnie się porobiło – tyle się człowiek wyczekał, już nawet myślało się czy coś nie wywalać po niedawnych wzrostach a tutaj nagle taki zjazd i tyle się oddało. Jeszcze mnie nigdy gpw tak nie rozczarowała. Np. łomot 2008/2009 był jakiś taki naturalny, a teraz zdziwko jednak spore….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.