No to się porobiło, czyli pozostajemy w trendzie

Oczywiście chodzi o trend boczny. Frustrujący, znienawidzony, odbierający nadzieję na ostateczne rozwiązanie. Który to już miesiąc? A jak liczyć i na którym indeksie? Na WIGu i Wig20 od połowy 2018 roku w szerszym ujęciu. W krótszym zaledwie od lata 2019.

WIG20

Z tak jednoznacznie pesymistycznego ujęcia wyłamuje się mWIg40, ale i w tym wypadku, gdy się przyjrzeć liniom trendu, można uznać, że budowany od początku października ubiegłego roku trend wzrostowy nie jest już tak jednoznaczny. Najbardziej optymistycznie prezentuje się sWIG80, ze swoim ponad rocznym trendem wzrostowym, w przypadku którego aktualne spadki nie robią (na razie) większego wrażenia.

Zatrzymajmy się przy głównych indeksach – w zasadzie nie ma znaczenia, czy chodzi o WIG, czy WIG20. Ich przebieg jest podobny, z bardziej pesymistycznym wydźwiękiem w przypadku indeksu dużych spółek, gdzie przebite w trakcie dzisiejszej sesji zostały poziomy dwóch ważnych dołków z sierpnia i grudnia 2018. Naturalnie do końca dnia może nastąpić jeszcze powrót, choć na razie nastrój paniki związany z informacjami o rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Europie, temu nie pomaga. Sam zaś indeks obciążony jest ponadto w zbyt dużej mierze spółkami należącymi do Skarbu Państwa, od których zupełnie nie wiedząc czemu odwraca się tak wielu inwestorów.

W każdym razie wygląda to wszystko umiarkowanie dobrze i nawet zakupy ze strony PPK mogą okazać się zbyt małe, gdy akcje zaczną „parzyć w ręce”. Jak historia pokazuje parzą one tak samo spanikowanych indywidualnych, jak i wówczas również spanikowanych inwestorów instytucjonalnych. Można oczekiwać, że doczekamy się za chwilę analiz, które branże w Polsce dotknie najmocniej potencjalna europejska panika. Sam zaś wzrost napięcia i nerwowości na rynkach jest o tyle ciekawy, że warto przyglądać się reakcjom na złe wiadomości. Czy już nadszedł ten moment, gdy złe informacje przestają być ignorowane, i wywołują coś więcej niż zaniepokojenie. Podobnie jak w zabawie w „gorące krzesła”, gdy muzyka wydaje się zatrzymywać, choć to jedynie pauza w utworze, ale kilku bardziej nerwowych uczestników zabawy już kieruje się w stronę miejsca, żeby być przed innymi. Tak właśnie teraz mogą reagować uczestnicy rynków – profesjonalizm będzie oznaczał „wolę być przed innymi, zanim TO się zacznie”.

Na naszym rynku ciekawe może być zachowanie średnich spółek, które zdaje się miały coraz większą rzeszę wielbicieli, a które niestety wciąż nie pozbyły się balastu braku płynności, gdy chętnych do ucieczki będzie zbyt dużo. Drzwi będą zbyt wąskie i okaże się, że jest całkiem sporo ofiar, choć miało być przecież tak cudownie.

Zdarza się taki moment w grze planszowej Pandemia, gdy losowe karty układają się ewidentnie źle, i nie ma już jak zapobiec przegranej. Wszystko dzieje się zbyt szybko i na zbyt dużym obszarze. W realnym życiu losowość zdarzeń niekorzystnych będzie również wpływała na zachowanie się rynków. Czy sobie z tym poradzimy czy nie, zobaczymy w praktyce.

Przede wszystkim miejmy nadzieję, że zagrożenie uda się opanować i ograniczyć. Bo jeśli nie to sprawy rynkowe będą zupełnie wtórne.

1 Komentarz

  1. pak

    Ano niefajnie się porobiło – tyle się człowiek wyczekał, już nawet myślało się czy coś nie wywalać po niedawnych wzrostach a tutaj nagle taki zjazd i tyle się oddało. Jeszcze mnie nigdy gpw tak nie rozczarowała. Np. łomot 2008/2009 był jakiś taki naturalny, a teraz zdziwko jednak spore….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.