Wykres dnia: dolar w niełasce

Na zakończenie tego tygodnia coś do refleksji dla grających na walutach.

Zestawiłem ze sobą 2 wykresy poniżej. Ten u góry to liczona przez CTFC łączna pozycja netto w kontraktach terminowych na indeks dolara amerykańskiego (DXY) największych spekulantów, w tym funduszy hedgingowych. Poniżej sam wykres indeksu DXY. Przypomnę jedynie, że DXY to indeks mierzący wartość amerykańskiego dolara wobec koszyka walut: euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, franka i szwedzkiej korony:

Aggregate.USD

Jak widać po zmniejszającym się czerwonym obszarze, spada chęć posiadania amerykańskiej waluty wśród największych graczy (wszystko powyżej zera to przewaga kupujących dolary). W 2014 zaczął się ogromny popyt na USD, co widać na owych rosnących ostro w górę długich pozycjach. Ich szczyt nastąpił chwilę przed osiągnięciem przez sam indeks najwyższego poziomu od lat. W tym roku mamy z kolei ostry zjazd w stronę przeciwną. Gracze pozbywają się dolara na rzecz innych walut.

Zanim zadam pytanie: „cóż oznacza to dla przyszłości?”, wspomnę o jednym istotnym fakcie, mającym zasadnicze znaczenie dla kursów walut. Otóż kiedy część banków centralnych nadal utrzymuje lub pogłębia ujemne stopy procentowe, USA podnoszą je i zamierzają nadal to robić. Logika „starej” ekonomii podpowiada, że to właśnie dolar powinien być w takim razie skupowany a nie sprzedawany. Tymczasem sentyment inwestorów prowadzi go w przeciwnym kierunku. Można się spodziewać bowiem, że łączna pozycja netto (ów czerwony obszar) zejdzie poniżej 0, co oznacza dominację sprzedających „zielonego”. Zresztą i Analiza techniczna samego indeksu to być może potwierdzi, ponieważ przy dalszych spadkach mielibyśmy spadkową formację „podwójnego szczytu”.

Banki centralne zrezygnowały ostatnimi czasy z „inżynierii walutowej”, poza Chinami oczywiście, zostawiając sprawy niewidzialnej ręce rynku. Europa czy Japonia bardzo nie chciałyby umocnienia swoich walut, a żadne skupy i dodruki już nie działają. Współczuję tym, którzy muszą znaleźć w tym logikę i poszukać kursów równowagi by zajmować pozycje. Technicy po raz kolejny mają łatwiej, ale sugeruję dodatkowo obserwować ów sentyment pokazany na wykresie.

—kathay vel kat—

2 Komentarzy

  1. piotr

    to chyba wzmacnia scenariusz osłabienia dolara
    http://www.nytimes.com/2016/04/16/world/middleeast/saudi-arabia-warns-ofeconomic-fallout-if-congress-passes-9-11-bill.html?_r=1

  2. Dtrad5558

    Pójdzie w górę do Brexitu
    http://stockcharts.com/public/1269446/tenpp/13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.