Wykres dnia: dolar w niełasce

Na zakończenie tego tygodnia coś do refleksji dla grających na walutach.

Zestawiłem ze sobą 2 wykresy poniżej. Ten u góry to liczona przez CTFC łączna pozycja netto w kontraktach terminowych na indeks dolara amerykańskiego (DXY) największych spekulantów, w tym funduszy hedgingowych. Poniżej sam wykres indeksu DXY. Przypomnę jedynie, że DXY to indeks mierzący wartość amerykańskiego dolara wobec koszyka walut: euro, jena, funta, dolara kanadyjskiego, franka i szwedzkiej korony:

Aggregate.USD

Jak widać po zmniejszającym się czerwonym obszarze, spada chęć posiadania amerykańskiej waluty wśród największych graczy (wszystko powyżej zera to przewaga kupujących dolary). W 2014 zaczął się ogromny popyt na USD, co widać na owych rosnących ostro w górę długich pozycjach. Ich szczyt nastąpił chwilę przed osiągnięciem przez sam indeks najwyższego poziomu od lat. W tym roku mamy z kolei ostry zjazd w stronę przeciwną. Gracze pozbywają się dolara na rzecz innych walut.

Zanim zadam pytanie: „cóż oznacza to dla przyszłości?”, wspomnę o jednym istotnym fakcie, mającym zasadnicze znaczenie dla kursów walut. Otóż kiedy część banków centralnych nadal utrzymuje lub pogłębia ujemne stopy procentowe, USA podnoszą je i zamierzają nadal to robić. Logika „starej” ekonomii podpowiada, że to właśnie dolar powinien być w takim razie skupowany a nie sprzedawany. Tymczasem sentyment inwestorów prowadzi go w przeciwnym kierunku. Można się spodziewać bowiem, że łączna pozycja netto (ów czerwony obszar) zejdzie poniżej 0, co oznacza dominację sprzedających „zielonego”. Zresztą i Analiza techniczna samego indeksu to być może potwierdzi, ponieważ przy dalszych spadkach mielibyśmy spadkową formację „podwójnego szczytu”.

Banki centralne zrezygnowały ostatnimi czasy z „inżynierii walutowej”, poza Chinami oczywiście, zostawiając sprawy niewidzialnej ręce rynku. Europa czy Japonia bardzo nie chciałyby umocnienia swoich walut, a żadne skupy i dodruki już nie działają. Współczuję tym, którzy muszą znaleźć w tym logikę i poszukać kursów równowagi by zajmować pozycje. Technicy po raz kolejny mają łatwiej, ale sugeruję dodatkowo obserwować ów sentyment pokazany na wykresie.

—kathay vel kat—

2 Komentarzy

  1. piotr

    to chyba wzmacnia scenariusz osłabienia dolara
    http://www.nytimes.com/2016/04/16/world/middleeast/saudi-arabia-warns-ofeconomic-fallout-if-congress-passes-9-11-bill.html?_r=1

  2. Dtrad5558

    Pójdzie w górę do Brexitu
    http://stockcharts.com/public/1269446/tenpp/13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.