Można było zarobić 5000 procent!

Miałem zamiar pisać o łapaniu noży na rynku ropy naftowej ale wpadł mi przed oczy tekst pod wiele mówiącym tytułem: Giełdowy wystrzał w chmury – jak inwestując 10 tys. zł można było zarobić 0,5 mln.

Tekst na wyborcza.biz poświęcony jest notowanej na NewConnect spółce Cloud Technologies, która od debiutu na alternatywnym rynku w maju 2012 roku przyniosła inwestorom stopę zwrotu przekraczającą 5700%. Co ciekawe, po tym astronomicznym wzroście spółka notowana jest przy wysokim ale nie kosmicznie wysokim wskaźniku cena/zysk na poziome około 25. Sytuacja finansowa i operacyjna spółki nie jest mi bliżej znana dlatego skupię się nie na Cloud Technologies (CLD) ale na tym czy łatwo jest zarabiać 5700%.

Przypomnę tylko, że mówimy o rynku NewConnect. Przeciętne sesyjne obroty na spółce CLD wyniosły w lutym około 90 000 złotych. Co pozwoliło spółce zająć 14 miejsce na całym rynku.

Zastanówmy się najpierw czy przeciętny inwestor zdołałby utrzymać akcje CLD w portfelu od debiutu na NewConnect (NC) do marca 2016 roku. Pomocny może być wykres notowań:

Za Stooq

Za Stooq

Od debiutu spółki inwestorzy musieli sobie poradzić z kilkoma sporymi obsunięciami:

 • 47%
 • 71%
 • 34%
 • 38%
 • 30%
 • 38%

To największe obsunięcie sprowadziło kurs spółki z poziomu 150% powyżej ceny z debiutu do poziomu 30% poniżej ceny z debiutu. Jak najbardziej zasadne jest w tym przypadku pytanie o to ilu inwestorów zdołałoby utrzymać w tym czasie spółkę w portfelu. Tak więc Cloud Technologies pokazuje, że inwestorzy, którzy nastawiają się na zarabianie na rynku przez długoterminowe inwestowanie w perspektywiczne spółki muszą się przygotować na spore obsunięcia.

Równie ważną kwestią jest też to jak łatwo znajduje się spółki takie jak Cloud Technologies. W 2012 roku zadebiutowały na NewConnect 89 spółki. Ile z nich zapewniło inwestorom spektakularne stopy zwrotu? Odpowiedź na to pytanie zależy od przyjętych kryteriów. Trzycyfrową stopę zwrotu osiągnęło 8 spółek. Dwie spółki zyskały powyżej 1000%: wspomniany CLD (5706%) i Vivid Games (1156%). Jak spisały się pozostałe spółki?

Pięć spółek ogłosiło upadłość. Inwestycja w 1/4 wszystkich debiutantów okazała się niemal całkowitą (powyżej 90%) stratą kapitału. Kolejna 1/4 spółek doświadczyła spadków od 60% do 90%. Mediana stopy zwrotu z debiutów na NC w 2012 roku to -60%. Jednak przeciętna z wszystkich 89 debiutów to 70% – to jest wynik wypracowany przez kilku super-zwycięzców.

new connect debiuty 2012

Czy jest to typowy dla NewConnect rozkład stóp zwrotu? Muszę to sprawdzić. Rocznik 2012 sprawdziłem dzisiaj na potrzeby niniejszego tekstu. Nie jest to łatwe zadanie bo spółki z NewConnect mają irytującą tendencję do zmieniania nazw (także wielokrotnego) oraz sporych operacji na akcjach (splitów i resplitów). Wszyscy inwestorzy zainteresowani badaniem zachowania spółek z alternatywnego rynku powinni wziąć to pod uwagę (ja korzystałem z bazy Stooq).

Historia Cloud Technologies przekazuje więc inwestorom dwie ważne lekcje. Spółek, które osiągają stopy zwrotu idealne na gazetowe nagłówki jest niewiele. Tego typu wyniki nie oddają sytuacji na rynku. Po drugie, nawet wybranie idealnej spółki do portfela jest tylko połową sukcesu. Trzeba jeszcze utrzymać tę pozycję w portfelu.

8 Komentarzy

 1. Grzegorz Zalewski

  Widzę, że zwróciliśmy uwagę na ten sam tekst. Uwielbiam „można by”. Lata temu tego typu teksty dotyczyły praw poboru, z obrotem dziennym kilka tys. złotych.

  Przykre, że dziennikarstwo raczej nie zwiększa poziomu

 2. kamilp

  Obserwowalem ta spolke od sierpnia 2014 i niestety najwiekszy klopot byl z obrotami. Te wzrosty byly robione 1,2 transkacjami i spread byl za duzy jak dla mnie.

 3. Albert

  „Można by” również kupić po 1,10 i sprzedać pod koniec 2015 roku z zyskiem przekraczającym 10000%

 4. ktos

  Ktos przygladal sie blizej CLD? Audytor ich sprawozdan nie wzbudza wielkiego zaufania… Spolka w 2013 zarobila na czysto 16 tys. PLN, rok pozniej juz 8.4 mln, a w zeszlym roku 14.8 mln.

  1. trystero (Post autora)

   @ ktos

   Bardzo rozsądne byłoby porozmawianie z klientami spółki

   @ kamilp

   Dlatego teksty o inwestowaniu na NewConnect powinny zawierać informację/ostrzeżenie o ograniczonej płynności, która może zszokować kogoś przyzwyczajonego do spółek z WIG20 albo do FW20.

   @ Grzegorz Zalewski

   Tytuł aż prosił się o kliknięcie. Nie mieliśmy większego wyboru 🙂

 5. ucofb

  To jest spółka, która generuje fizyczną gotówkę, która zrobiła stopę zwrotu przez spekulacje. Cloud jest spółką, która działa w bardzo perspektywicznej branży tak jak np. Livechat Software.

  Czy ktoś uzyskał taką stopę zwrotu jak opisują w artykule? Nie (z wyjątkiem insiderów), zupełny brak płynności. Osobiście kupowałem po 34 zł, a sprzedawałem po 94 i to bardzo niewielki pakiet warty kilka tysięcy złotych, a problemy z płynnością były ogromne, śmiem twierdzić że obrót robią insiderzy.

  Ostatecznie chęć dłuższego trzymania akcji tej spółki odeszła mi po komunikacie, że będzie emisja bez pp z ceną emisyjną blisko ceny nominalnej.
  Tego typu artykuły są delikatnie mówiąc pisane bo są chętnie czytane.

 6. Deo Gratias

  Chętnie bym kupił, ale nie to cudo, tylko cały NC lub MWIG40. Gdzie są ETFy na to w naszym prężnie rozwijającym się tygrysie?

  1. trystero (Post autora)

   @ Deo Gratias

   To nie jest do mnie skierowane pytanie ale jeśli spojrzysz na to z rynkowego punktu widzenia to masz trzy możliwości: nie ma wystarczająco dużego popytu, rynek nie jest konkurencyjny, nie da się tego zrobić (na przykład wskutek niskiej płynności na NC) przy opłatach zadawalających popyt. Nie siedzę w tej branży więc trudno mi wskazać, który z tych trzech czynników jest najważniejszy. Sam bym się chętnie tego dowiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.