Wykres dnia: scenariusz na wzrosty

Statystyki wyglądają optymistycznie – hossa w USA powinna trwać, a więc i świat nie powinien tracić nadziei.

Pokazywałem kilka tygodni temu w tym -> wpisie co może się stać ze światowymi giełdami po podwyżce stóp procentowych przez amerykański FOMC. Tym razem graficzny konkret odnośnie indeksu największych spółek w USA czyli S&P500. Zebrałem 5 wykresów z serwisu marketwatch.com w jeden zbiorczy, pokazujący co działo się z tymże indeksem podczas kolejnych, całych cykli podnoszenia tamtejszych stóp procentowych:

SP500_tighteningObszar zacieniowany na szaro obejmuje za każdym razem okres dokręcania śruby czyli jak zmieniał się indeks od pierwszej do ostatniej decyzji o podwyżce stóp procentowych w danym cyklu. W sensie statystycznym przynajmniej, obawy o koniunkturę giełdową nie byłyby uzasadnione.

Możemy zadać sobie jedynie pytanie, czy pobudzi to również GPW. Jak czytałem właśnie w felietonie jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich analityków, akcje zostały przejęte przez tzw. silne ręce, wyceny są atrakcyjne, teraz tylko chwile dzielą nas od wzrostów. Wystarczy, że jakiś niewielki zagraniczny kapitał zaglądnie do Polski choćby na chwilę i zainicjuje mocne zakupy. Nie mam wątpliwości, że zagraniczni inwestorzy aż palą się do wykorzystania tak niebywałej okazji w kraju, w którym rządzący bez zahamowań łamią dowolne prawa dla dobra narodu niemal co dzień.

—kat—

4 Komentarzy

 1. mirek

  To co ja tu widzę, to nieistotność informacji o podwyżkach stóp.

 2. Dtrad5558

  …Nie mam wątpliwości, że zagraniczni inwestorzy aż palą się do wykorzystania tak niebywałej okazji w kraju, w którym rządzący bez zahamowań łamią dowolne prawa dla dobra narodu niemal co dzień.
  To chyba nie PO tych od OFE ?
  …Tak oto mity sięgają bruku. Na szczęście przynajmniej Kevin na Święta jak co roku zostanie sam w domu 🙂 Przynajmniej tym razem, nie wiadomo przecież, czy prywatne media będą jeszcze istnieć w przyszłym sezonie…
  Czy chodzi o Swięta… Bożego Narodzenia?
  Coś cicho aby nie być posądzonym o … sprzyjanie …
  A analityk z imienia i nazwiska 🙂 Odważył się !

  Komentarze
  bialek.wojciech 2015/12/23 15:15:46
  Wszystkim Czytelnikom bloga składam życzenia wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

  No to chociaż poprawnie wyrwę się pierwszy.
  W 2016 4000 PKT NA W20 i młotkiem po głowie 🙁

 3. nieudacznik

  Nic nie pomoże, max jeszcze jedna falka i to niezbyt dynamiczna w górę i potem tylko rzeź niewiniątek. To w USA a w Chinach to już bardzo brzydko. A naszych chłopaków to wyraźnie nie doceniasz, za kilka miesięcy te rajdy wokół TK będą się jawiły jako dziecięce igraszki, za starych choc nie tak bardzo czasów pierwszy sekretarz KC musiał się liczyć przynajmniej z partyjnym betonem, a nasz kieszonkowy dyktator już nie ma takich ograniczeń, co tylko mu fantazja podsunie tak będzie. Tak będzie i co mi zrobicie? Trzeba bacznie obserwować Morawieckiego, bo gostek robi już wrażenie bardzo poirytowanego cała tą zabawą, zbyt dużo jest rozbieżności między tym co on mówi a co pani premier, przypuszczalnie są granice, których nie przekroczy. Jego nagła dymisja prawdopodobnie wywoła panikę i będzie okazja przytulić trochę grosza za bezdurno…

  1. Dtrad5558

   POkłosie POprawności POolitycznej
   http://dwagrosze.com/2015/12/sposob-na-uchodzcow.html
   a za jakiś czas
   Dtrad5558 27.11.2015 – 11:03
   Właśnie.Wiele lat wstecz… stwierdziłem , że wrocą lata 70-te z cz,brygady , RAF , BarerM zgodnie z cyklem K. Wiadomo , że pokolenie yupp urodzone na 3 fali miało łatwiej i nie wierzyło w kryzys.
   Mamy 4 falę i znowu zamieszanie.

   A Polska okaże się oazą spokoju i przygarnie wielu mądrych ludzi ze wschodu.
   A ,, sciana strachu,, dała już zarobić 80 % na poz.W20

   Odpowiedź ↓

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.