Eskpert to jednak jasnowidz

Ożywiła nam się Rada Edukacji i Ładu Informacyjnego, czyli twór który powstał w reakcji na zbyt pesymistyczne wypowiedzi niektórych analityków, co jak wszyscy wiemy doprowadziło do obecnej bessy 😉

Przy okazji listu Macieja Kwiatkowskiego z Opera TFI okazało się, jak silne jest przekonanie, że gra na rynku polega na przewidywaniu przyszłości, czyli jasnowidzeniu. Teraz do tego przekonania dołączyła REiŁ.

Rada skonstruowała zbiór zasad dotyczących: „Dobrych praktyk profesjonalnych uczestników rynku kapitałowego w zakresie wypowiedzi publicznych”. Nie jestem pewien czy jestem wystarczająco profesjonalnym uczestnikiem rynku, ale wypowiadam się publicznie, więc postaram się ustosunkować do zaleceń.

Zasada I.
Każda wypowiedź dotycząca przewidywania sytuacji rynkowej powinna zawierać merytoryczną argumentację, która jest podstawą wyrażanej opinii.

Już przy okazji mojej ostatniej wizyty w TVN CNBC na pytanie o przewidywanie zdaje się kursów walut, zasugerowałem że następnym razem zaopatrzę się w szklaną kulę. Jestem coraz bliższy tej decyzji. Ciekaw jestem, czy Rada zaakceptuje moją argumentację, że wyczytałem to z kuli.

Zasada II.
Nie należy wypowiadać opinii o przewidywanej sytuacji rynkowej w przypadku gdy jej treść może spowodować uzyskanie korzyści przez wypowiadającego się lub zatrudniającą go instytucję, chyba że konflikt interesów został jednocześnie ujawniony.

Rozumiem, że powinno wyglądać to w ten sposób: „uważam, że rynek w średnim terminie jeszcze spadnie. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że dziś dwukrotnie zająłem krótką pozycję, zaś trzykrotnie długą. Dodatkowo dokonałem miesiąc temu zakupów akcji, może to więc zostać zrozumiane, jako próba  ‚zaniżania przed odpałem’*”

Zasada III.
Wypowiadający się publicznie powinni z rozwagą dobierać słowa, tak aby ewentualny ładunek emocji w nich zawarty był adekwatny do opisywanej sytuacji rynkowej.

No to ładne. Dziś w czasie sesji dwukrotnie wyrwało mi się „o k…!” To był najbardziej adekwatny ładunek emocji.

Zasada IV.
Wypowiedź powinna zawierać nazwisko autora i nazwę zatrudniającej go instytucji. Niedopuszczalne są wypowiedzi anonimowe.

No i nie da się zostać anonimowym guru, który wszystko wyśmienicie przewiduje.

Zasada V.
Należy autoryzować wypowiedź, która ma być publikowana w mediach.

Autoryzacja – rzecz charakterstyczna dla ustroju poprzedniego, która przetrwała.

I tak REiŁ usankcjonowało istnienie jasnowidzów na rynku. Nie liczą się analizy, tylko przewidywania (i ich merytoryczne uzasadnienie)

*”zaniżanie przed odpałem” to pojęcie, które pojawiło się w czasie hossy. Oznaczało naturalną niewiarę uczestników for interentowych w to, że spadek cen jakiegoś instrumentów może być trwalszy.

Słownik Języka Polskiego

analiza
1. ?rozpatrywanie jakiegoś problemu, zjawiska z różnych stron w celu jego zrozumienia lub wyjaśnienia; też: wyjaśnienie lub opis, będące wynikiem takiego rozpatrywania?
2. ?metoda badawcza polegająca na wyodrębnieniu z danej całości jej elementów i badaniu każdego z osobna?

przewidywanie

?to, co ktoś przewiduje, przypuszcza, czego się spodziewa, domyśla?

12 Komentarzy

 1. Yayechny

  Po prostu bomba!!!

  Rozmowa zarządzających przed sesją w TV:
  -„Na dzisiaj przewiduję bardzo niewielki spadek indeksów, tak gdzieś do 10%. Równocześnie apeluję o zwrócenie uwagi na mój ewentualny ładunek emocji.”
  -„Zgadzam się z moim przedmówcą. Zaznaczam, iż w celu uniknięcia konfliktu interesów zająłem długą pozycję.”

  W ostatnich dniach nasz rynek przyspieszył rozwój; Pawlak będzie unieważniał kontrakty opcyjne, kurs rozliczeniowy kontraktów będzie obliczany na podstawie 231, a nie 241 wartości i teraz nowe standardy komentarzy. Do piątku prześcigniemy Nowy Jork.

 2. exnergy

  SZP. Grzegorz „GURU” Zalewski napisał : „No to ładne. Dziś w czasie sesji dwukrotnie wyrwało mi się ?o k?!? To był najbardziej adekwatny ładunek emocji.”

  Chyba wiem , w ktorych momentach to k… moglo sie pojawic.

  Proszę zauwazyc 😉 hi hi, że przypiałem Panu koledze ksywkę . Od dziś jak sie Pan nie podpisze w ramach autoryzacji Grzegorz „Guru” Zalewski, będę traktował Pana kolegi wypowiedzi jako żarty, albo próby manipulacji tymi, którzy się dają manipulować ;).

  Za pseudonim odpowiedzialny jest Pan tym : https://blogi.bossa.pl/?p=744 😉 . Chyba nie ma lepszej okazji, żeby w takich humorystycznych warunkach jak Pan kolega wtedy to zrobił, dostać pseudo. 😉

  Z życzliwością pozdrawiam.

 3. minus

  Piotr Kuczyński w TVN otrzymał tort ,bo kiedyś rzucił,ze Wig 20 uderzy o 1500.
  Ale ten sam guru w czasie hossy przewidywał jej szczyt w okolicach 1700.Ble,ble,ble.Nie mniej jednak wszyscy ,wszystkich słuchają,czekając na złotego grala.
  A zasada jest jedna – być po właściwej stronie rynku.Decyzje podejmujemy sami.

 4. exnergy

  Holly Grail istnieje. Kazdy jest inny. Nie ma jednego 😉

 5. Leon_Zawodowiec

  Ta cała Rada to jedna wielka porażka !!!!! Słuchałem, co jej szef bełkotał po sesji gdy JP zamanipulował fixingiem. Ten gość nic a nic nie kumał, chyba nawet nie wie co to jest kontrakt terminowy. Kto ich wybrał do tej rady? Pół roku radzili i stworzyli jedno wielkie NIC. Ja trzymam z analitykami,niech mówią co chcą, nawet głupoty, każdy sam oceni… Czasy cenzury minęły i oby nigdy nie wróciły.

 6. Thom

  „Nie należy wypowiadać opinii o przewidywanej sytuacji rynkowej w przypadku gdy jej treść może spowodować uzyskanie korzyści przez wypowiadającego się lub zatrudniającą go instytucję, chyba że konflikt interesów został jednocześnie ujawniony.”

  O to to…..:)

  „Wypowiadający się publicznie powinni z rozwagą dobierać słowa, tak aby ewentualny ładunek emocji w nich zawarty był adekwatny do opisywanej sytuacji rynkowej.”

  Jako przykład proponuję wziąć choćby wicepremiera Pawlaka. Wzorzec spolegliwości. Do tego niebanalne pomysły i stonowane wypowiedzi. W drętwocie dorównać mu mógłby chyba tylko Witek Orłowski.

 7. wito

  Jeden z CZŁONKÓW (parodon) tej rady jest mi znany osobiście. Kiedy ropa kosztowała, bodajże w lutym/marcu 2008, powiedział – do końca roku ropa po 200$, jak nic. Od tej pory mam do niego średnie zaufanie. Tym bardziej, że przed wczoraj wywróżył, że plneur=6.0000

 8. gzalewski

  „SZP. Grzegorz ?GURU? Zalewski ”

  w sumie dobrze, że nie „ŚP”

  swoją drogą faktycznie jeden z członków rady wyważony jest w wypowiedziach

  „Ostatnie osłabienie to dopiero przygrywka do zapaści ? uważa Rafał Antczak. Rada Polityki Pieniężnej odpowiada za niemoc złotego ? twierdzi ekonomista Deloitte. Jeśli się nie opamięta, będzie dramat.
  ? Jeśli władze monetarne i politycy nic nie zrobią, za euro możemy płacić nawet 5-6 zł. W sytuacji ataku, a podejrzewam, że on się zbliża, nie ma żadnego punktu, na którym złoty mógłby się wesprzeć ? ostrzega Rafał Antczak.

  Według niego to, co dzieje się z kursem złotego, to typowy okres poprzedzający uderzenie spekulantów.

  ? Inwestorzy celowo osłabiają złotego, budując w ten sposób odpowiedni klimat do ataku. Chcą przekonać większych i mniejszych graczy, że złoty może dalej lecieć w dół. Szukają w ten sposób sprzymierzeńców. Zadanie ułatwia im klincz polityczny wobec przyjęcia euro i problemy rządu z budżetem ? mówi Rafał Antczak.

 9. exnergy

  „?SZP. Grzegorz ?GURU? Zalewski ?

  w sumie dobrze, że nie ?ŚP?”

  Przepraszam, ale czy jak człowiek troszkę kulturalniej skróci Szanowny Pan, to źle? 😉

  Mysle, ze objaw nadawania komuś przydomka swiadczy o jego popularnosci. Powinien sie Pan cieszyc, a to z jakim „napieciem emocjonalnym” traktowac mozna te ksywkę „GURU” to już kwestia osobista. Sam Pan kolega zaczął temat swoim pamietnym wpisem ;). Ta ksywka może i schlebiac, moze ganic, a moze byc jako fraszka – wszak tak Pan chyba celował ze swym ww. wpisem.

  😉

 10. gzalewski

  ae ja sie nie obrazam. Bardzo mi przyjemnie 🙂
  Tak mi sie tylko jakos skojarzylo.
  Wszak Guru to brzmi dumnie

 11. skrew

  Żarty, żartami. Coś na pewno jest do zrobienia. Czego Jaś się nie nauczył tego Doradca-Specjalista-Analityk-itp nie będzie umiał. Wychowanie, głupcze (głupcem jest nasza polska zbiorowość) wychowanie. Złe jest złem, grzech grzechem, złodziejstwo złodziejstwem, przekręt przekrętem itd. REiŁ to młodzież, sami nie wiedzą czego chcą. Przy tej okazji chciałbym jednak spróbować załatwić jedną sprawę. Ważną i wprowadzającą trochę Ładu. W tej części obyłoby się bez Rady. Gdy ktoś taki jak ja, co korzysta z niepłatnych serwisów internetowych w celu analizy sytuacji na rynku, próbuje dokonać oceny spółek na podstawie dostępnych istotnych informacji, sięgnie do serwisów, zassie a potem spróbuje zweryfikować przez porównanie z danymi z innego serwisu, to wtedy szlag go trafia. Każdy ch… na swój strój a do tego rozmaitość taka, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Napisałem do GPW z krytyką, prośbą i sugestia. Milczą. Sprawę widzę tak: przepisem ustanowić format, formułę, zakres, terminy wefyfikacji-aktualizacji publikowanych danych. Szymel obowiązujący wszystkich. Poruszanie się pośród tak skonstruowanej informacji wymaga jednokrotnego nauczenia się i staje się łóatwe i szybkie. Co za uproszczenie sprawy a jaka oszczędność czasu w skali najjasniejszej. A do tego wzrasta prawdopodobieństwo, że niedouczony i niedowychowany Doradca-Specjalista_Analityk-itp nie zbałamuci niedoszłego inwestora. Dajcie mi poparcie aby w taki sposób lub co najmniej taki, istotne informacje o spółce były zorganizowane i rozpowszechniane.

 12. Pingback: Blogi bossa.pl » Blog Archive » Krok w dobrym kierunku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.