Fani wiedzą, o co chodzi – w przypadku pierwszej liczby. A chodzi o serial. Jeden z odcinków 4-ej serii, który obejrzałem w ostatni wtorek niósł jakże ważne przesłanie – tylko współdziałanie ponad podziałami i umiejętność poświęcenia dla dobra innych potrafi przynieść ratunek. Główni bohaterowie poddani zostają próbie, w której odkrywają, iż jedynym ratunkiem jest to, iż musza poświęcić własne życie.

Koordynacja ponad podziałami

Seriali mamy sporo – i w TV i w życiu. Blisko stąd zarówno do polityki, a jeszcze bliżej do ekonomii, – choć takie szlachetne postawy, jak w telewizyjnej fikcji, łatwiej spotkać w historii, niż obecnym ?imperium wszech-konsumpcji”, gdzie ?mieć” znaczy więcej niż ?być”. Współdziałanie banków centralnych, o którym głośno od kilku dni ma zapobiec globalnemu chaosowi na rynkach finansowych. W jednym rzędzie stają FED, Bank Rosji czy Chin? Niemozliwe? Możliwe!!!! Tak należy, bowiem zinterpretować skoordydowanie ?w czasie” działań tychże instytucji. Różnice w kwestiach politycznych, zakulisowe rozgrywki, walka o strefy wpływów – to wszystko pozostaje po staremu. We wspomnianym na początku filmie bohaterowie też zaczęli ze sobą rozmawiać, nawet po imieniu, a nie po nazwisku i choć nadal podkreślali istniejące między nimi różnice – sami dostrzegli, że coś się zmieniło (na lepsze?). Jedna kreska dzieląca świat pozostaje i wynika ona z nowej ?Doktryny Busha”, zaprezentowanej w ONZ. Jest to linia dzieląca ?cywilizowany” świat od terrorystów i popierających ich krajów.

Najsłabsze ogniwa poszukiwane

Na tym tle, rzeczy „wielkich” są oczywiście liczne gesty i postawy świadczące o ?małości”, tych, którzy je wykonują. Prezesi największych chylących się ku upadkowi koncernów jakoś nie mieli skrupułów, aby jedną ręką podpisywać wnioski o pomoc państwa lub nawet o upadłość, a drugą – przyznawać sobie ogromne premie, nie wiadomo, za co. Federalne Biuro Śledcze (FBI) wzięło na szczęście pod lupę działalność bankrutujących instytucji finansowych – Fannie Mae, Freddie Mac, Lehman Brothers Holdings i American International Group, jak poinformowała, również we wtorek, sieć telewizyjna CNN. Dyrektor FBI Robert Mueller poinformował Kongres w ub. tygodniu o wykryciu 24 przypadków potencjalnych oszustw w tych instytucjach W ogniu coraz silniejszej krytyki staje nawet A. Greenspan i jego polityka monetarna po roku 2000-tym. Jakże zaściankowo wygląda na tym tle tajemnicza epidemia za 300 złotych w polskim parlamencie. Trochę to wygląda jak w podstawówce, kiedy rodzice wypisują zwolnienia dzieciom, bo to boli albo ?paluszek albo główka”. Mógłbym to jeszcze zrozumieć, gdyby z tych 300 miał powstać fundusz ochrony emerytów, którzy mają, wg. jednego z polityków stracić po przyjęciu euro przez Polskę po 250 złotych. Pomysł równie absurdalny jak kwota, tym bardziej, że nie potrafił wyjaśnić skąd takie obliczenia..

Będzie nowy biznes do zrobienia?

Niektórzy na tym ?zamieszaniu” węszą biznes. Zaledwie wczoraj, szef FED – Ben Bernanke, oraz sekretarz Skarbu USA – Henry Paulson apelowali, niemal szantażując Kongres, o jak najszybsze przyjęcie planu pomocowego polegającego na utworzeniu specjalnego funduszu o wartości około 700 mld USD, mającego zdjąć z instytucji finansowych, niepłynne aktywa powiązane z rynkiem kredytów hipotecznych. Szczegóły nie są znane, ale idę o zakład, iż już powstają specjalne sztaby, które analizują, gdzie będą jego słabe punkty i gdzie uda się, potocznie mówiąc, ?wyciągnąć” jak najwięcej „zielonych”. Dobry biznes, całkowicie uczciwie, może zrobić natomiast Warren Buffet. Jego Berkshire Hathaway Inc. ma kupić za 5 mld USD stale uprzywilejowane („perpetual preferred”) akcje spółki Goldman Sachs. Nieco gorszy interes może zrobić Hugo Chavez. Prezydent Wenezueli Hugo Chavez chce, bowiem ratować upadające włoskie linie lotnicze Alitalia, jak poinformowała „Corriere della Sera”. Jak mówią – ?MONEY IS KING”. Kto posiada nadpłynność będzie w stanie ?za grosze” przejmować cenne aktywa i budować własne imperium. Być może nawet fundusze arabskie, które dały się ?wkręcić” w ratowanie instytucji finansowych w USA i dużo na tym straciły, podejmą kolejne, ale bardziej ostrożne próby szukania nowych okazji inwestycyjnych.

Dla Łukasza!

Mój kolega Łukasz, będzie zapewne wdzięczny, ze tym razem mój wpis w blogu jest ?jak na moje możliwości” 🙂 dość krótki. Tyle ciekawego jednak dzieje się ostatnio na rynkach, że brak mi serca, aby w tym tygodniu zaprzątać umysły i zabierać czas zbyt długimi przemyśleniami. Na koniec jeszcze raz wrócę do tytułowego ?4400″. Jedną z bohaterek serialu jest dziewczynka potrafiąca przewidzieć przyszłość. Czy, gdyby decydenci znali przyszłość zdołaliby zapobiec niektórym wydarzeniom, które wstrząsnęły światowymi finansami?. Niektórym – tak, ale nie pewno nie zapobiegliby temu, aby do ich kieszeni wpadło to, co im się podobno „należy”.

8 Komentarzy

 1. Atticus

  >> Niektórzy na tym ?zamieszaniu? węszą biznes. Zaledwie wczoraj, szef FED – Ben Bernanke, oraz sekretarz Skarbu USA – Henry Paulson apelowali, niemal >> szantażując Kongres, o jak najszybsze przyjęcie planu pomocowego polegającego na utworzeniu specjalnego funduszu o wartości około 700 mld USD,
  >> mającego zdjąć z instytucji finansowych, niepłynne aktywa powiązane z rynkiem kredytów hipotecznych. Szczegóły nie są znane, ale idę o zakład, iż już >>powstają specjalne sztaby, które analizują, gdzie będą jego słabe punkty i gdzie uda się, potocznie mówiąc, ?wyciągnąć? jak najwięcej ?zielonych?.

  Caly ten plan to wlasciwie jeden wielki slaby punkt. Nie po to sie tworzy taki fundusz, zeby banki mialy opchnac te aktywa po cenach rynkowych. Gdyby banki mialy sprzedac je po cenach rynkowych, zaden fundusz nie bylby potrzebny. Na wszystko jest cena, tylko zalezy jaka 😉

 2. Leon_Zawodowiec

  Kiedyś motto mężów stanu było takie – "Bóg, honor, ojczyzna" , a dzisiaj – "Ja, moje, dla mnie". Sposób wypłaty premii menedźerom od firm na skraju bankructwa to jawna kradzież.

 3. j.tyszko

  @Atiicus, jeden wielki słaby punkt w sumie lepszy niz brak jakiegokolwiek planu, ale tak duża operacja na żywym organizmie moze nas popchnąć w niewiadomym kierunku i to mnie niepokoi najbardziej. Ben Bernanke, będzie się dziś "spowiadał" na temat ostatnich posunięć w sprawie Fannie Mae i Freddie Mac przed komisją Izby Reprezentantów ds. usług finansowych. Ciekawe co powie….

 4. wojtek

  niemiecki minister finansów Peer Steinbrueck.
  fragment wypowiedzi:
  Według ministra konieczne jest przyjęcie zasad regulujących funkcjonowanie systemów finansowych, które będą musiały zaakceptować także USA. Zaproponował pakiet reguł, w tym zakazanie spekulacji w postaci tzw. krótkiej sprzedaży (sprzedawanie pożyczonych papierów wartościowych a następnie ich odkupienie i zwrot właścicielowi).

  czyli .. jest kryzys, znaleziono przyczynę i jest rozwiązanie – wszystko OK 🙂

 5. Thom

  "Ben Bernanke, będzie się dziś "spowiadał" na temat ostatnich posunięć w sprawie Fannie Mae i Freddie Mac przed komisją Izby Reprezentantów ds. usług finansowych"

  :)))))))))))) To dopiero. Przecież te dwa żarłoczne "bękarty", Fannie i Freddie, są dziećmi polityki. I oczywiście zbankrutowały (bo jakżeby inaczej). Komu więc będzie spowiadał się Benny? Sensu largo – swoim mocodawcom…….

 6. j.tyszko

  @Thom, sens spowiedzi to wyznanie win i postanowienie poprawy, z pierwszym Ben nie będzie miał problemu, bo zrzuci na Greenspana nie mówiąc oczywiście z nazwiska,ze o niego chodzi, gorzej bedzie z postanowieniem poprawy, bo to mogą być tylko puste słowa, ale "SHOW MUST GO ON" !

 7. Leon_Zawodowiec

  Napisał Pan w komentarzu po sesji, że 18 września mieliśmy Pańskim zdaniem dno 2008 roku, odważna teza, sprawdzę Pana 1 stycznia 2009 🙂

 8. j.tyszko

  @Leon, tak uważam, choć wokół wrózby krachu lub poziomy 1800, a nawet 1500 na WIG20. Może źle intepretuję pewne fakty, ale uważam, ze zrobilismy lokalne dno na ten rok – na naszym rynku !!! Zobaczymy 1 stycznia, jak słusznie zauważyłeś, czy miałem rację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.