Formacja Ramię-Głowa-Ramię na wykresie CD Projekt (w skrócie wyszło jak w tytule wpisu) wygenerowała na naszym profilu X kilka komentarzy, które wymagają nieco więcej miejsca na odpowiedź niż tylko 240 znaków.

A ponieważ to ja w piątki i wtorki pełnię dyżur na naszym profilu, stąd wykres pochodził spod mojej klawiatury i to ja czuję się odpowiedzialny za udzielenie poprawnych odpowiedzi.

Tak wyglądał ów tweet i wykres na nim:

To po kolei i w konkretnie adresowanych paragrafach.

1. RGR i odwrócona RGR jako formacje kontynuacji

Nie wiem dlaczego, ale formacja Głowy z Ramionami funkcjonuje w dyskusjach i analizach publicznych wyłącznie jako formacja odwrotu trendu. W rzeczywistości jednak teoria A.T. wskazuje ją również jako formację kontynuacji dotychczasowego trendu.

Poniżej wykres wycięty z podręcznika J. Murphy’ego „Analiza techniczna ryków finansowych”. U nas funkcjonuje ta pozycja na zasadzie „Biblii A.T.”, jako jedyna w zasadzie kompletna książka wydana w temacie teorii Analizy technicznej.

Dokładnie tak samo oznaczyłem domniemaną RGR na wykresie CDR (to ta z czerwonymi podświetleniami). To chyba nie wymaga dalszych wyjaśnień.

2. Kwestia istnienia danej formacji RGR

Muszę wyjaśnić, że nie ja byłem autorem koncepcji wyrysowania tej RGR na wykresie CDR. To przewinęło się przez Fintwit i utkwiło mi w pamięci, ale z innego powodu, niż można by sądzić. Otóż tej formacji tam JESZCZE nie ma! Nie przeszkadza to jak widać dywagować na jej temat.

To jakaś kolejna dziwna mania w wykonaniu technicznych inwestorów – rozprawianie o formacjach, których nie ma, ale mogą niby powstać. Mało w tym sensu. Formację można uznać za wykształconą tylko gdy kurs wybija się ponad jej podstawę (lub poniżej niej). W tym przypadku możliwa linia podstawy leży na poziomie ok 100 PLN, czyli nadal daleko od obecnych kursów. Ta RGR może się w ogóle NIE WYKSZTAŁCIĆ. Mówienie o niej jako o JUŻ istniejącej to oczywisty błąd.

3. Odwrócona RGR

Na owym wykresie CDR pokazanym na profilu X wyrysowałem za to formację odwróconej RGR, która już istnieje. Zaznaczyłem jej punkty ekstremalne literkami R G R oraz dodałem linię stanowiącą jej podstawę oraz mały opis. Ktoś zarzucił w komentarzu, że w tym miejscu nie da się zobaczyć żadnej formacji typu RGR. W takim razie dodaję kolejny wykres, tym razem z książki T. Bulkowskiego „Encyclopedia od chart patterns”:

Jak widać umiejscowienie jej w trendzie jest niemal takie samo jak na moim wykresie CDR. Nie widzę nawet przesłanek do tego, by tej odwróconej RGR tam nie wyrysować.

Wg statystyk Bulkowskiego linia podstawy (lub raczej linia szyi) nachylona pod kątem w ten właśnie sposób powoduje, że tego rodzaju formacje mają wyższą średnią sprawdzalność i skuteczność.

4. Wszędzie RGR-y

Dla potrzeb własnego tradingu nie stosuję klasycznych formacji, co nie znaczy, że ich nie dostrzegam. Widzę je jednak nieco inaczej niż większa część rynku. Dla mnie to po prostu jedna z form akumulacji lub dystrybucji, bez względu na kształt. Interesuje mnie jedynie linia podstawy, to bowiem miejsce najważniejsze dla całej akcji. Wszystko co poniżej (lub powyżej) może mieć dowolną formę i nazwę, dla mnie to jedynie obszar wzmożonego kupowania (lub sprzedawania) w postaci konsolidacji, z której rodzą się wybicia.

Jednakże Analiza techniczna posiada kilka funkcji, w tym opisowa i komunikacyjna (nie tylko predykcyjna). I z tego właśnie powodu, abyśmy wszyscy mogli odnosić się do dobrze znanego nazewnictwa i do rozpoznanych konkretnie kształtów, używam publicznie na wykresach dokładnych nazw narzędzi i wytycznych ich wykreślania. Poza tym każda z formacji ma swoje osobne statystyki działania w książkach Bulkowskiego, łatwiej więc dyskutuje się o ich skuteczności pod względem wybranej kategorii.

5. Statystyki

Najważniejszą cechą stosowania tego rodzaju narzędzi jest ich zdolność generowania pozytywnej wartości oczekiwanej.

Bada to również nauka, omawiałem kiedyś tu na przykładzie pracy znanego w branży profesora MIT Andrew Lo, do przeczytania -> tutaj. Potwierdził w niej statystycznie użyteczność RGR w procesie inwestycyjnym.

Najlepsze jednak statystyki serwuje oczywiście Thomas Bulkowski we wspomnianej wyżej książce. Według jego obliczeń dla akcji amerykańskich odwrócona RGR ma następującą skuteczność:

Średni wzrost kursu po pojawieniu się podczas hossy: 38%

Zmiana S&P500 w tym czasie: 16%

Odsetek wzrostów powyżej 45%: 34% przypadków

Trafność w osiąganiu minimalnego zasięgu: 74%

                 —

Średni wzrost kursu po pojawieniu się podczas bessy: 30%

Zmiana S&P500 w tym czasie: -1%

Odsetek wzrostów powyżej 45%: 24% przypadków

Trafność w osiąganiu minimalnego zasięgu: 58%

Nie jest to najlepsza formacja w zestawie, jednak nadaje się w roli systematycznego generatora przewagi.

          ***

Dla przeciwników A.T. to wszystko fakty bez znaczenia, ale mały apel do użytkowników analizy wykresów:

naprawdę warto dyskutować tylko o faktach, a nie przekonaniach.

—kat—

2 Komentarzy

 1. Erjot

  Cześć,
  proszę o kontakt na priv.
  Jestem na rynku od 32 lat i mam pewną prośbę?, propozycję? o pomoc z Amibrokerem.
  Przedstawię sie bardziej szczegółowo, jak nawiążemy kontaktr.
  Pozdrawiam
  Erjot

  1. Tomasz Symonowicz (Post autora)

   Nie wiem czy potrafię pomóc gdyż dość dawno przeszedłem na pinescript a teraz skłonny jestem podszkolić pythona.
   Zawsze można łapać mnie mailowa na kathay (w) interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.