Wykres dnia: stan hossy na WIG

Na GPW kolejna korekta, więc sprawdźmy jak wygląda wykres WIG.

Cyklicznie podglądam jak przebieg obecnej hossy na WIG wygląda w porównaniu do wszystkich hoss poprzednich. Uaktualniony wykres, który to prezentuje, przedstawia się na dziś tak oto:

Może nie jest aż tak przejrzysty jak pokazywałem go w przeszłości, ale na prośbę czytelników mających problem z kolorami każdej hossy indywidualnie usunąłem je. Mam nadzieję, że jest wystarczająco czytelny. Aktualna hossa to ta wykreślona czerwonym kolorem.

Oś pozioma to ilość sesji, oś pionowa to zdobycze punktowe liczone od wspólnego punktu początkowego=100. Każdy przebieg hossy w historii oznaczam rokiem jej startu.

Jak widać hossa rozpoczęta w 2022 roku przelatuje niemal w środku zakresów poprzednich. Najbliżej jej przebiegiem do tej z 2020 roku, czyli po-pandemicznej. Z kolei jeśli chodzi o czas trwania to jest blisko najkrótszej, czyli z 1998 roku. Jest nadzieja, że będzie dłuższa.

Skąd obecna korekta, gdy świat bije co rusz nowe szczyty ATH?

Patrzę na węgierski BUX, który od kilkunastu sesji porusza się płasko w bok, ale wokół ATH, czyli bez takiej korekty. To wskazywałoby, że problem jest bardziej nasz, wewnętrzny.

Potwierdza to wykres dolara do złotego, na którym ponownie mamy od kilku dni kierunek w dół, pokrywający się w czasie z korektą na GPW. To oznacza, że dolar jest sprzedawany, a więc jeśli trwa jakaś ewakuacja zagranicy, to podaż walut dobrze ją maskuje. Dość oryginalna sytuacja, która może wskazywać, że tym razem podaż akcji na GPW może mieć silny charakter krajowy.

Dla lepszej ilustracji wykres:

No to jeszcze rzucam okiem na zmiany samych spółek przez ostatnie 2 tygodnie korekty. W WIG20 tylko 3 są na minimalnym plusie, ale w czołówce spadków mamy typowych outsiderów ostatnich czasów, czyli PEPCO, ORANGE, PGE oraz dotknięty przez Biedronkę DINO. Spółki państwowe po 5-6% w dół.

Wiadomości o przyznaniu pomocy z UE już się widać wypaliły, przeżuwamy więc wewnętrzne kłopoty spółek i raporty roczne podlane podażą zagraniczną. Korekta jak korekta póki co.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.