Oberwało mi się za nieco bardziej optymistyczne teksty na blogach i sygnały na naszym koncie twitterowym odliczające kolejne sygnały hossy na rynku warszawskim. Czas zatem na odnotowanie kolejnego sygnału hossy – na rynku niemieckim.


Na początek nieformalny disclaimer. Stali czytelnicy blogów bossy wiedzą, że mam większość swojego kapitału w akcjach zainwestowane na rynku niemieckim. Tak to wygląda od naprawdę daaaaawna, więc obecna sytuacja ma luźny związek z moim portfelem, bo naprawdę nie robię teraz wiele poza czekaniem na moje target price. Nie sprzedawałem w tej bessie i w planach mam tylko reinwestowanie dywidendy w bliskiej przyszłości. Nie kupuję teraz, nie kupowałem w ostatnich tygodniach, ale będę kupował, jak dostanę dywidendę. Tylko tyle.

Niemniej, uczciwość wymaga odnotować fakt, iż ktoś może uznać poniższe zdania jako nieobiektywne. Wprawdzie nie rozumiem, jak ktoś mógłby pomyśleć, że w jakiś sposób krasnal mieszkający na mazowieckiej wsi mógłby manipulować rynkiem w Niemczech, ale w przypadku DAX-a mamy w bossafx.pl CFD z możliwością ekspozycji na ten rynek, więc proszę pamiętać o moim położeniu. Naprawdę moja sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo GPW ze swoją usługą zagraniczną wyszła właśnie na „rynek” niemiecki z akcjami, które mam w portfelu, ale tu obiecuję omijać temat.

Kiedy mamy już za sobą banały, odnotujmy, iż DAX ma za sobą wyjątkowo udaną sesję. Indeks rynku niemieckiego wzrósł dziś o 3,51 procent i na zamknięciu ulokował się w rejonie 14146,09 pkt., co daje zwyżkę o 19,25 procent od dna bessy w rejonie 11862,84 pkt. W przypadku kontraktu na DAX-a, który jeszcze nie skończył sesji, do progu hossy definiowanej 20-procentowy odbiciem od dna bessy brakuje ledwie 0,5 procent. Jak Wall Street będzie dalej rosła, to jeszcze dziś FDAX znajdzie się w hossie. Czy jeszcze przed miesiącem dalibyście wiarę, że właśnie DAX będzie w kolejce do nowej hossy przed indeksami na Wall Street?

Grający na rynku CFD w bossafx nie będą jednak zaskoczeni. Wykres CFD już pokonał swoją linię bessy i właściwie zrobił to, co wcześniej udało się WIG20, który najpierw przełamał linię bessy, a później wypełnił definicję hossy oddalając się od dna bessy na więcej niż 20 procent. Wszystko to w świecie, w którym Niemcy mają być największą ofiarą końca flirtu gospodarki niemieckiej z tanią energią z Rosji, recesją i wszystkim tym, co nie pozwala wierzyć w to, iż właśnie teraz rodzi się nowy rynek byka. Oczywiście nie wiemy, czy to tylko korekta, ale czy kiedykolwiek wiemy? Paradoks bycia spekulantem polega na tym, że trzeba spekulować. Za to nam rynek płaci, jak się nie pomylimy.

Dla wszystkich wątpiących mam zdanie, które powinno być Wam bliskie. Sam wątpię. Nie wiem, czy właśnie oglądamy początek nowej hossy. Kiedy piszę, że WIG20 przełamał linię bessy czy wybił się nad 20-procentowy próg hossy nie robię niczego innego niż odnotowanie faktu technicznego. Naprawdę nie ma znaczenia, czy obserwujemy właśnie nowy początek hossy w Warszawie i za chwilę zobaczymy nową hossę w Niemczech. Ważne jest, że mamy sytuację, do której musimy odnieść się jako spekulanci. Kierunek zakładu każdy musi wybrać sam. Spekulacja naprawdę jest często testowaniem na żywo hipotez o przyszłości. Starczy się z tym pogodzić, a nie traci czasu na pytanie: kto ma rację?

CFD FDE30

(źródło: bossafx.pl)

1 Komentarz

  1. wuhanbat

    Zwracam honor. Tym razem siadło wybornie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.