Wykres dnia: wskaźnik dołka bessy

W kilku miejscach inwestycyjnej sieci widziałem różne warianty pewnego wskaźnika, który zawsze w historii towarzyszył dołkom bessy. Czas na bliższe jego poznanie.

Zrobiłem małe śledztwo idąc tropem źródeł i dotarłem do działu strategii Bank of America, który płodzi doprawdy ogromne ilości niesamowicie ciekawych statystyk. I to właśnie ich produkcją jest ów wskaźnik, który nazywa się „Zasadą 20”. Tak wygląda na wykresie, a pod spodem krótkie wyjaśnienie:

Granatowa krzywa to ów wskaźnik, a zbudowany jest niezwykle prosto:

Zasada 20= C/Z + Inflacja

 

Przy czym w przypadku C/Z (czyli angielskie P/E) to podążające wskazania, a więc minione odczyty, w odróżnieniu od prognozowanych (trailing).

Inflacja, czyli CPI, to wskazania wzrostu cen konsumenckich rok do roku.

Odczyty owego wskaźnika w górnych granicach, takie jak mamy od pewnego czasu, oznaczają nic przyjemnego dla rynków i giełdy. Albo ceny akcji są zbyt wysokie w stosunku do zysków, albo inflacja zbyt wysoka, albo oba naraz (jak ostatnio).

Niebieski poziom na wykresie pokazuje 20, poniżej którego ów wskaźnik schodzi do bezpiecznych wartości. Z kolei pomarańczowe pionowe kreski wskazują rynkowe dołki indeksu S&P 500 podczas bess od 1935 roku.

Zasada jest tu prosta: dopóki ów wskaźnik nie zejdzie do poziomu 20, dopóty giełda nie osiągnie dołka bessy. W zasadzie dość logiczne założenie makro. I kiedy spojrzymy na odczyt ostatni to wyraźnie widać, że do poziomu 20 sporo jeszcze brakuje. Gdyby więc i tym razem owa Zasada 20 miała się sprawdzić, bo w sumie dlaczego nie, to dołek jeszcze przed nami.

Dziś C/Z w USA to szacunkowo: 20,15

CPI w sierpniu: 8,5

Razem około: 28,65

Fed chce inflacji 2%, co i tak wymaga jeszcze spadku C/Z. Najprościej osiągnąć to spadkiem cen akcji. To komentuje się samo…

Sprawdzę jeszcze jak wygląda to dla WIG i zaprezentuję w kolejnym wpisie.

—kat–

6 Komentarzy

 1. Rob

  Gdzie można znaleźć ten wykres z P/E + CPI

  1. _dorota

   Wyszukiwanie po obrazie przynosi dobre rezultaty. A w przypadku tematów szczególnie ciekawych (jak ten) także nowe tropy.

   https://www.google.pl/search?q=bofA%20global%20research%20the%20rule%20of%2020&tbm=isch&tbs=qdr:m&hl=pl&sa=X&ved=0CAQQpwVqFwoTCIj45vGogvoCFQAAAAAdAAAAABAC&biw=1007&bih=730

  2. jacek

   Prosze zrobić analizę analogiczną dla szczytów – jaka zasada wyjdzie?

 2. Fazik

  Czy do tych analiz BofA jest darmowy dostęp czy płatny? A jeżeli darmowy to czy mógłbym prosić o linka, gdyż nie mogę znaleźć.

 3. Tomasz Symonowicz (Post autora)

  Wykresy BofA pojawiają się w newsletterach do klientów. Jednakże często są przywoływane w blogach i twittach, nie ma jednak określonej lokalizacji.

  1. Fazik

   Dziękuję za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.