Wykres dnia: wskaźnik dołka bessy

W kilku miejscach inwestycyjnej sieci widziałem różne warianty pewnego wskaźnika, który zawsze w historii towarzyszył dołkom bessy. Czas na bliższe jego poznanie.

Zrobiłem małe śledztwo idąc tropem źródeł i dotarłem do działu strategii Bank of America, który płodzi doprawdy ogromne ilości niesamowicie ciekawych statystyk. I to właśnie ich produkcją jest ów wskaźnik, który nazywa się „Zasadą 20”. Tak wygląda na wykresie, a pod spodem krótkie wyjaśnienie:

Granatowa krzywa to ów wskaźnik, a zbudowany jest niezwykle prosto:

Zasada 20= C/Z + Inflacja

 

Przy czym w przypadku C/Z (czyli angielskie P/E) to podążające wskazania, a więc minione odczyty, w odróżnieniu od prognozowanych (trailing).

Inflacja, czyli CPI, to wskazania wzrostu cen konsumenckich rok do roku.

Odczyty owego wskaźnika w górnych granicach, takie jak mamy od pewnego czasu, oznaczają nic przyjemnego dla rynków i giełdy. Albo ceny akcji są zbyt wysokie w stosunku do zysków, albo inflacja zbyt wysoka, albo oba naraz (jak ostatnio).

Niebieski poziom na wykresie pokazuje 20, poniżej którego ów wskaźnik schodzi do bezpiecznych wartości. Z kolei pomarańczowe pionowe kreski wskazują rynkowe dołki indeksu S&P 500 podczas bess od 1935 roku.

Zasada jest tu prosta: dopóki ów wskaźnik nie zejdzie do poziomu 20, dopóty giełda nie osiągnie dołka bessy. W zasadzie dość logiczne założenie makro. I kiedy spojrzymy na odczyt ostatni to wyraźnie widać, że do poziomu 20 sporo jeszcze brakuje. Gdyby więc i tym razem owa Zasada 20 miała się sprawdzić, bo w sumie dlaczego nie, to dołek jeszcze przed nami.

Dziś C/Z w USA to szacunkowo: 20,15

CPI w sierpniu: 8,5

Razem około: 28,65

Fed chce inflacji 2%, co i tak wymaga jeszcze spadku C/Z. Najprościej osiągnąć to spadkiem cen akcji. To komentuje się samo…

Sprawdzę jeszcze jak wygląda to dla WIG i zaprezentuję w kolejnym wpisie.

—kat–

6 Komentarzy

 1. Rob

  Gdzie można znaleźć ten wykres z P/E + CPI

  1. _dorota

   Wyszukiwanie po obrazie przynosi dobre rezultaty. A w przypadku tematów szczególnie ciekawych (jak ten) także nowe tropy.

   https://www.google.pl/search?q=bofA%20global%20research%20the%20rule%20of%2020&tbm=isch&tbs=qdr:m&hl=pl&sa=X&ved=0CAQQpwVqFwoTCIj45vGogvoCFQAAAAAdAAAAABAC&biw=1007&bih=730

  2. jacek

   Prosze zrobić analizę analogiczną dla szczytów – jaka zasada wyjdzie?

 2. Fazik

  Czy do tych analiz BofA jest darmowy dostęp czy płatny? A jeżeli darmowy to czy mógłbym prosić o linka, gdyż nie mogę znaleźć.

 3. Tomasz Symonowicz (Post autora)

  Wykresy BofA pojawiają się w newsletterach do klientów. Jednakże często są przywoływane w blogach i twittach, nie ma jednak określonej lokalizacji.

  1. Fazik

   Dziękuję za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.