Pudełko czekoladek Forresta Gumpa

Ostatnie zamieszanie na rynku kryptowalut i zaprzeczenia, które towarzyszą przecenie świadczą o tym, iż większość hazardujących się na tym rynku nie ma bladego pojęcia o pieniądzu i historii pieniądza. Ostatni kryzys na rynku krypto nie jest w żaden sposób nowy i specyficzny dla tego segmentu. W pewnym sensie jest przysłowiowym powtórzeniem przeszłości w formie farsy.


Nie wiem, ilu tzw. inwestorów na rynku kryptowalut ma świadomość, iż amerykański bank centralny działa w obecnej formie niewiele więcej niż 100 lat. Rezerwę Federalną powołano w USA dopiero 1913 roku. Wcześniej USA funkcjonowały jakieś kadłubki banków centralnych, a w pewnym momencie poszczególne stany nawet miały swoje banki centralne, które drukowały swoje własne dolary i każdy operował wedle własnego modelu. Konsekwencją był ciąg kryzysów bankowych, których zwyczajnie nie dało się zatrzymać bez powołania centralnej instytucji, która cały ten chaos wreszcie ustabilizowała.

Dokładnie taką samą sytuację mamy teraz na rynku kryptowalut. Mniej lub bardziej egzotyczne postacie i instytucje próbują powołać do życia swoje własne systemy monetarne, które walczą na rynku o popularność z innymi. Mniej zorientowani nie są w stanie rozróżnić kolejnej kryptowaluty powołanej z ambicją na bycie najstabilniejszą od kryptowaluty, która jest zwyczajnie żartem. Żarty stają się popularniejsze od tych teoretycznie poważnych, a poważne upadają, bo nikt już nie chce wierzyć w ich powagę. Całość przypomina coraz bardziej pudełko czekoladek Forresta Gumpa.

Oczywiście, w tym krachu pojawiają się analogie do roku 2000 i upadku bańki spekulacyjnej na rynku dotcomów z argumentem, iż kolejne dekady jednak przyznały rację wierzącym w przyszłość nowych technologii. Problem w tym, iż część inwestujących w akcje spółek technologicznych przed 2000 rokiem, nie miała już pieniędzy na inwestowanie w spółki technologiczne w kolejnej hossie, bo ich zakłady doprowadziły portfele do bankructwa. Reszta nie wytrzymała presji związanej ze spadkami, które niemal zerowały ich portfele i najczęściej nie wróciła już nigdy na rynek podrapana przez bessę.

Na dziś sytuacja na rynku kryptowalut wydaje się stosunkowo prosta. Stabilizacja upadła. Stablecoin’y miały za sobą moment paniki bankowej, jakich wiele było w historii przed powołaniem instytucji banku centralnego jako pożyczkodawcy ostatniej instancji. Rynek kolejny raz pokazał swoją prawdziwą naturę jako miejsce absurdalnych zakładów o to, która banieczka okaże się największa w krótkiej perspektywie czasowej. Zabawa fajna i pełna emocji. Część w tym układzie zapewne wygra i wygra dużo, ale większość kupi tam drogo tyko nadzieję na szybkie wzbogacenie się w piramidzie finansowej dla niepoznaki nazywanej rewolucją.

 

2 Komentarzy

  1. Wiktor

    "Konsekwencją był ciąg kryzysów bankowych, których zwyczajnie nie dało się zatrzymać bez powołania centralnej instytucji, która cały ten chaos wreszcie ustabilizowała." Oj, tak! "Ustabilizowała"! 😉 😉 😉

  2. Tu de mun

    Osobom wątpiącym w krypto polecam poniższy fragment:

    "Aktywne inwestowanie w długim terminie jest praktycznie niewykonalne w przypadku w przypadku braku zaufania do tego co się robi a być może także w przypadku braku ogólnego optymistycznego nastawienia, domyślnego przekonania, że wszystko będzie dobrze. Jestem przekonany, że część ludzi, na przykład ze skłonnością do nieustannego kwestionowania swoich decyzji i z generalnym nastawieniem, że jeśli coś może się źle skończyć to skończy się źle, jest fatalnie dopasowana do długoterminowego, aktywnego inwestowania."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *