Wykres dnia: Kolejna przegrana Warszawy

W kończącym się roku mieliśmy w Warszawie okresy, w których mogliśmy – wreszcie – cieszyć się lepszą postawą rynku na tle otoczenia. W końcówce GPW znów zaczyna być relatywnie słabsza i ponownie staje się częścią przegranej walki z najtańszym dostępnym sposobem inwestowania w jakiś ETF na S&P500.

Poniższy wykres pokazuje zmiany roczne indeksów S&P500, WIG20, WIG i ETF iShares MSCI Emerging Markets (EEM). Przy wielu wadach prostych porównań bez trudu można odnotować, iż do finałowego kwartału roku gracze na GPW mieli powody do radości. Wygrana Warszawyy z najważniejszym rynkiem świata utożsamionym z S&P500 i z resztą rynków wschodzących utożsamionych z EEM, to widok w ostatnich latach równie rzadki, jak sukcesy polskich piłkarzy. Część inwestorów w Warszawie czekała na taki rok zdecydowanie za długo. Naprawdę bez ekspozycji na rynki zagraniczne ponosiła koszt alternatywny w postaci utraty łatwych zysków przy mniejszym ryzyku.

za: stooq

Końcówka roku przynosi kolejną odsłonę rozczarowania. WIG i WIG20 znów są słabsze od S&P500 i już raczej nie wygrają ze światem. Pocieszeniem może być relatywna siła na tle rynków wschodzących, ale przedłużenie perspektywy z pierwszego wykresu na okres 5 lat pozwala odnotować, iż stale jesteśmy relatywnie słabi. Dla graczy, którzy szukają swoich szans w szybkiej spekulacji zachowanie GPW nie jest tragiczne, ale dla inwestujących w średnich terminach – nie mówiąc już o perspektywach typu dekada – rynek warszawski ma za sobą kolejny rok, w którym patrioci rynkowi liczą straty związane z brakiem ucieczki na rynki zagraniczne.

za: stooq

 

1 Komentarz

  1. Grzegorz

    GPW zarżnęła jak barana PO. Wydaje mi się, że postawa polityków co do GPW zmieniła się kiedy tylko ostatnia firma została "sprywatyzowana" JSW (po 2011). Likwidacja OFE obcięła obroty o połowę a marzenia o rozwijającej się giełdzie legły gruzem. PiS teraz już tylko trzyma miskę na krew. Nie istnieje praktycznie inwestowanie instytucjonalne a dużą i coraz większą część pieniędzy prywatnych wysysa granie na DAX, coinach i giełda w USA.Polscy biznesmeni z 10 pościągali swoje firmy z GPW co jest tylko dowodem na to co mówię. Najwięcej spółek notowanych było w 2015 i od tego czasu liczba się zmniejsza.To nie tylko utrata dopływu kapitału emerytalnego ale również "zamataczone" prawo i KNF są powodem. Dostrzegam błędne koło. Brak kapitału na rynku powoduje niskie wyceny firm szczególnie starego przemysłu, które lepsze pieniądze mogą dostać poza rynkiem od funduszy przy jednoczesnym braku konieczności skomplikowanego raportowania obarczonego ryzykiem kar. Z kolei niskie wyceny powodują odpływ kapitału na rynki rosnące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.