Wykres dnia: Witajcie w Krypto-dżungli

Wiele ciekawych rzeczy wydarzyło się na rynkach w zakończonym tygodniu, ale show ukradły kryptowaluty. Tąpnięcia niemal wszystkiego pokazały, z jak dzikim rynkiem mamy do czynienia i z jak niebezpiecznym. Witajcie w świecie, gdzie najpewniejsze jest wyzerowanie portfela.

Poniższy wykres jest koszmarem każdego inwestora i bardzo trudnym zadaniem dla większości spekulantów. Skrajna korelacja w połączeniu z wymazaniem połowy koszyka najpopularniejszych „walorów” sygnalizuje, iż nie ma tu żadnego fundamentu. Kryptowaluty poruszają się stadami i solidarnie idą pod 40-procentowy nóż niezależnie od tego, czy są Jego Wysokością Bitcoinem (BTC), memem (DOGE) czy też nadziejami na lepszego Bitcoina (Litecoin i Etherum). Kiedy przychodzi panika, wszystkie oferują ten sam poziom koszmarnej zmienności.

(za; stooq.pl)

Ciekawostką jest, iż żaden z tych wehikułów nie daje się wycenić, bo nie ma w sobie wartości (np. DOGE jest open ended, bez limitu ilości w obrocie). Wbrew temu, co ślepo powtarzają niektórzy, nie można poszukać w tym spadku obniżonych wycen, bo te fantomy nie poddają się wycenie. Można tylko powiedzieć, że spadły powiedzmy o połowę w dolarze i mogą spaść o kolejną. Oczywiście mogą odrobić  spadki w tydzień i ruszyć do dalszych zwyżek, by za chwilę zafundować kolejną jazdę zerującą płytsze portfele.

Na takim „rynku” przeżycie jest raczej kwestią szczęścia niż umiejętności. Im więcej masz pieniędzy do spalenia, tym łatwiej przetrzymać tąpnięcia, ale kwestią czasu jest, kiedy „rynek” wystawi tak rozumianą odporność na kolejną 50-procentową próbę sił, w której znów nie będzie innego oparcia niż nadzieja. Rynku to nie boli. Ty walczysz o życie, więc przed wejściem do tego cyrku zanuć sobie z Guns N’ Roses  – You’re in the cryptojungle, baby, you’re gonna die.

4 Komentarzy

 1. thorgi

  Ale trend był stabilny – można było grać za 5% portfela

 2. Lucky

  Polska giełda nie lepsza: https://www.money.pl/gielda/arrinera-wraca-do-zywych-i-robi-porzadki-to-koniec-marzen-o-polskim-supersamochodzie-6643099002055456a.html (na dole wykresik).

  1. GZalewski

   ufff, co za zaskoczenie 🙂
   https://blogi.bossa.pl/2012/05/02/deja-vu-cd-%e2%80%93-mistrzowie-planowania/

 3. Tu de mun

  Zmienność czy nie zmienność fakt jest taki, że btc daje średniorocznie ponad 200%.

  Jakie fundamenty mają perły z WIG20 skoro lecą np. z 400 PLN na 150 PLN czy 800 na 230? CDR to 50% zaliczał częściej niż BTC ma swoje cykle.

  Wiele spółek z WIG20 spadało na łeb na szyję i to nie tylko obecny skład, ale wiele spółek z lat poprzednich. Pewnie wiecie lepiej ode mnie jakie to były, a niektóre są prawie groszowe dzisiaj.

  To tyle polskie podwórko. Apple, Amazon, Microsoft to nigdy nie spadały 50%? FB to już 1-go dnia notowań leciał lotem koszącym. Czy Woźniak się tym przejmował? Nie, przed IPO mówił że kupi FB bez względu na cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.