Użytkownicy stron bossa.pl zapewne zauważyli zmiany, które zaszły tam w tym tygodniu. Ten wpis ma być nie tylko małym i szybkim kompendium owych zmian, tak by ułatwić wszystkim nawigację, ale na końcu mam zamiar dodać pewną praktyczną propozycje.

W tej fazie przebudowy serwisu internetowego zmiany zostały dokonane przez DM BOŚ w zakładce

NOTOWANIA I WYKRESY

https://bossa.pl/notowania

Chodzi o zmianę nie tylko szaty graficznej, ale funkcjonalności oraz dodanie nowych opcji.

Pierwsza zmiana to mapa, która intensywnością kolorów pokazuje w sposób przyjemny dla oka stan rynków w postaci cegiełek obrazujących poszczególne spółki, statystykę sesji i największe obroty:

Link „więcej notowań” na owej stroni przenosi do wszystkich dostępnych instrumentów, gdzie pojawiły się 2 użyteczne nowości:

1. Przy każdej nazwie widnieje gwiazdka, której naciśnięcie uruchamia nowy WIDGET z obserwowanymi indywidulanie instrumentami, jakie możemy dodać do obserwacji w ten sposób:

2. Atrakcją poprawiającą wizualne efekty jest suwak graficzny dodany do notowań każdego z papierów wartościowych. Pokazuje on w którym miejscu znajduje się ostatni kurs notowań w odniesieniu do ostatnich 30 sesji. W ten sposób zamiast analizy rzędu cyferek mamy możliwość jednym rzutem oka rozpoznać stan danego papieru bez wykresu. Jeśli bowiem pozycja wskaźnika (kropka) suwaka wychyla się maksymalnie na prawo, kurs znajduje się przy 30-dniowych maksimach:

Wszystkie kolumny na górze danego bloku można filtrować rosnąco lub malejąco.

Kolejna użyteczna atrakcja – okienko z danymi, które co dzień są podawane zgodnie z harmonogramem w tabeli „kalendarium”. Kiedy nowe dane wchodzą na rynek, pojawia się automatycznie okienko wyświetlające je.

Dodana została na górze strony wyszukiwarka, która ułatwia znalezienie pożądanego  papieru:

I wreszcie możliwość podglądu wyników historycznych. Klikając na górze strony z pełnymi notowaniami w link „Zobacz wyniki poprzednich sesji”, dostajemy możliwość wyboru dowolnej sesji z historii i wyświetlenia notowań z wybranego dnia:

Na koniec propozycja, o przekazanie której czytelnikom blogów zostaliśmy poproszeni przez pracowników DM BOŚ zaangażowanych w przebudowę serwisu. To bowiem dopiero kolejny etap dalszych zmian.

Otóż serwis ten ma służyć przecież przede wszystkim jego użytkownikom, więc Wasze zdanie ma największe znaczenie w rozwijaniu funkcjonalności serwisu. W związku z tym przekazuję zaproszenie do ocen, komentarzy i zgłaszania propozycji zmian. Można się więc pod wpisem nie ograniczać w następujących kwestiach:

– co można zmienić, poprawić, dodać w przebudowanej właśnie części serwisu NOTOWAŃ, opisanej wyżej?

–  mile widziane są propozycje usprawnień w innych częściach serwisu, dotyczy to również działów bossafx.pl i fundusze.pl.

– czego brakuje, co można zmienić, dodać, poprawić w części transakcyjnej giełdy i forexu?

– pracownicy DM BOŚ chętnie prześledzą wszelkie uwagi i propozycje działania generalnie całego biura we wszystkich aspektach, nie tylko związanych ze stronami i platformami transakcyjnymi.

A my dołączamy się również w sprawie blogów:

 • co możemy na nich zmienić, dodać, rozwinąć, usprawnić?

Dziękuję wszystkim, który zdecydują się poświęcić na to swój czas.

–kat—

9 Komentarzy

 1. Proście, a będzie wam dane

  Oto moje propozycje:
  1. Możliwość filtrowania po branży / sektorze, a przynajmniej te modne: gaming, FV, bio-tech, COIVD, IT – tak aby szybko dało się obczaić spółeczki z danego obszaru. Najlepiej z opcją GPW, NC lub oba.
  2. Movers (top gainers, loosers, active, unusual volume, new high, ) – jak na finviz. W podziale na GPW, NC, oba.
  3. Filtry na obrót, aby nie marnować czasu na spółkę rosnącą 30% po wymianie 2 akcji wartych 0,5 pln.
  4. FX – filtrowanie po wszystkich parach danej waluty (np. wszystkie PLN czy JPY).

  1. Hanna

   Ad. 1. Wkrótce dojdzie możliwość filtrowania po branży/sektorze. Stay tuned!
   Ad. 2. Ciekawe propozycje. Przeanalizujemy.
   Ad. 3. Dobry pomysł, spróbujemy sprostać!
   Ad. 4. Na stronie bossa.pl/notowania/waluty w oknie „Szukaj instrumentu” wystarczy wpisać np. pln a lista automatycznie zawęzi się do par walutowych z PLN. Czy takie rozwiązanie jest wystarczające?

   Dziękuję za wartościowe uwagi
   Hanna Milewska, DM BOŚ

   1. Proście, a będzie wam dane

    ad. 4 tak, wystarczy. jest super 🙂

 2. Marek

  A gdzie teraz można zobaczyć wykres z przebiegu sesji dla danej spółki? Gdzie jest wykres z ostatnich 30/90 dni?

  1. Hanna

   Wykresy nadal dostępne są w poprzedniej wersji serwisu na info.bossa.pl. W nowej odsłonie pojawią się wkrótce, będziemy informować! Już teraz mogę zdradzić, że każda spółka będzie miała swoją kartę z wykresem i dedykowanymi informacjami.

   Mam nadzieję, że pomogłam.
   Hanna Milewska, DM BOŚ

 3. Adam

  Przy zakupie ETFów, zarówno na GPW jak i zagranicznych, bardzo ważną informacją jest fakt czy obecna cena ma w sobie premię lub dyskonto względem faktycznej wartości ETFa. Czy można dodać w serwisie transakcyjnym taką informację?
  Większość dostawców ETFów aktualizuje iNAV co minutę więc źródło danych do zasilania sytemu powinno być dostępne.

  1. Anna

   Jesteśmy cały czas w trakcie analizy dotyczącej zmian serwisu transakcyjnego, dlatego dziękujemy za cenną wskazówkę – weźmiemy dodanie takiej wartości pod uwagę.

   DM BOŚ

 4. AP

  Tak naprawdę stara strona Bossy potrzebuje jedynie odświeżenia graficznego, przede wszystkim w działach Notowania i wykresy oraz Analizy i informacje. Nowa strona Notowania wygląda ładnie, ale pod względem informacji jest o kilka wielkości uboższa od starej i o wiele mniej funkcjonalna (np. mapa powinna być "klikalna", tak samo jak nazwy instrumentów). Stara strona oparta na schemacie horyzontalnym (menu poziome) jest prawie idealna po względem treści, brakuje jej tylko dostosowania do szerokich ekranów i nowoczesnych fontów. Na nowej trzeba dużo przewijać, żeby zobaczyć to, co na starej widać od razu po załadowaniu strony. Trzeba wykorzystać maksymalnie szerokość współczesnych monitorów – marginesy są niepotrzebne, liczy się szybki i intuicyjny dostęp do informacji. Ponadto przydałaby się opcja konfiguracji własnej strony startowej, z ulubionymi instrumentami i informacjami – taki własny dashboard oparty np. na modułach/widgetach.

 5. Niezadowolony Klient

  tak jak gorszy pieniądz wypiera lepszy, tak i wszechobecna mania na robienie wielgachnych klocków RWD jak widać wyparła przyzwoity serwis informacyjny, który mieścił sporo informacji na jednym ekranie. Jeśli robiliście jakieś badania przed decyzją o wprowadzeniu tego pomysłu, to chyba nie na tej grupie docelowej, na której trzeba. A dzisiaj widzę, że nie mam już opcji "rescue" otwarcia starego serwisu info, mogę tylko otworzyć niezbyt przydatny "mój daszbord". Zróbcie przynajmniej wiadomości z "moich spółek" tak jak były dostępne w poprzednim serwisie info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.