Wykres dnia: nie czas na bessę.

Wskaźnik ekonomiczny wyprzedzający koniunkturę giełdową to narzędzie, które zawsze miło powitamy na blogach.

Poniżej zaprezentowany nazywa się w skrócie LEI czyli Leading Economic Index, a jego kompozycja oparta jest na 10 innych wskaźnikach, wśród których znajdziemy nowe zamówienia w przemyśle, ceny akcji, tygodniowe bezrobocie i inne, więcej na stronie -> Conference Board

Jego przebieg w ostatnich dekadach wygląda tak oto wg ostatnich odczytów:

Indeks wykreślony jest tutaj niebieskim kolorem, a szare pola pokazują okresy gospodarczej recesji w USA. Pokrywają się one z okresami największych kryzysów na giełdach. Recesje te były w zdecydowanej większości przypadków sygnalizowane wcześniej przez spadek wskaźnika LEI i przecięcie się go z poziomem zero (czerwone kółeczka na wykresie).

Nie jest to wskaźnik idealny, zwykle łączy się go z innymi do badania przyszłych stanów koniunktury, ale co nieco może nam mimo wszystko powiedzieć o tym, czego się prawdopodobnie możemy spodziewać.

Sprawdźmy więc:

Wszystkie ostatnie recesje poprzedzał spadek LEI poniżej 0, ale nie wszystkie spadki poniżej 0 poprzedzały recesje. A na dziś ani nie widać spadku, ani tym bardziej możliwości przecięcia poziomu 0 od góry. Teoretycznie więc recesji na horyzoncie póki co brak. Widzimy jeden wyjątek na początku lat 60-tych, gdy nie doszło do przełamania linii sygnalnej 0, ale recesja się pojawiła. Wówczas jednak wskaźnik był blisko poziomu sygnalnego, teraz o tym nawet nie ma mowy.

Nie wszystkie bessy łączyły się z recesjami w gospodarce. Np ta błyskawiczna w 1987 szybko się skończyła, po części dlatego, że gospodarka nie weszła na ścieżkę dekoniunktury i nie widać jej na powyższym wykresie, choć widać szybki spadek wskaźnika.

Spore korekty na giełdach w jakiejś mierze pokrywają się ze spadkami LEI.

Jak więc ocenić dzisiejszy stan LEI w kontekście giełdy? Otóż nie uprzedza on jeszcze recesji, z którą można łączyć bessy, ani nawet jakiejś korekty. Może się więc zdarzyć, że:

a/ dojdzie jak do mocnego tąpnięcia giełdy bez uprzednich ostrzeżeń z gospodarki,

b/ minie jeszcze nieco czasu zanim wskaźnik się wychłodzi i wskaże jakieś potencjalne spadki na giełdzie.

A jak wygląda to na samej giełdzie? Otóż inwestorzy są już zmęczeni najdłuższą hossą w historii (choć część twierdzi, że to dopiero drugie w kolejności czasu trwania wzrosty), a spadków od dawna spodziewają się największe tuzy giełdowego środowiska.

Z drugiej strony przeszliśmy właśnie jeden z najlepszych okresów w historii samych spółek w USA. Bez większych spadków kursów średni wskaźnik Cena/Zysk obniżył się do bezpiecznych wartości (do długoterminowej średniej) z jednego zasadniczo powodu: cięcia podatków i powrotu gotówki z zagranicy do USA, dzięki czemu przy okazji podpompowano przy okazji kursy skupem akcji własnych.

Teoretycznie hossa może nadal trwać, choć nie spodziewałbym się jakiejś oszałamiającej dynamiki. Co ciekawe, analitycy prognozują, że teraz czas na rynki wschodzące, do których nadal chyba jest zaliczana Polska pomimo formalnego awansu do wyższej ligi.

—kat—

1 Komentarz

 1. pit

  Uważam , że tak, a nawet przeciw na SP500 🙂
  Doskonałe miejsce do rozpoczęcia bessy.

  screen przedstawiany w lutym.

  https://tinypic.pl/mzgypv5jebjn

  aktualna sytuacja w przybliżeniu na dzień dzisiejszy te same koordynaty co na poczatku roku.

  https://tinypic.pl/w216375tyk3c

  Jedno z miejsc gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo odwrócenia w tej skali czasowej.

  Fraktal się wypełnił zobaczymy co bedzie dalej.
  Na dzień dzisiejszy poziom się zadeklarował.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.