Jeśli pierwsze doniesienia o porozumieniu pomiędzy Cyprem a trojką okażą się prawdziwie, to znaleziono rozwiązanie, które wydawało się poza zasięgiem.

Na Cyprze de facto pozwolono na kontrolowany upadek banku i jednocześnie skorzystano z europejskich gwarancji dla małych deponentów. Nie jestem pewien, jak od strony prawnej wygląda sytuacja deponenci powyżej 100K i jakie dostaną prawa, bo ten upadek-nieupadek banku Laiki może mieć jakieś kruczki prawne, ale UE zdaje się wychodzić z tego kryzysu całkiem sprawnym manewrem. Krytykom ratowania banków za publiczne pieniądze rzucono w twarze upadkiem banku, co zdarzało się jednak bardzo rzadko w tym kryzysie. Straty poniosą też akcjonariusze, bogaci i oszuści podatkowi – co zawsze wzbudza poklask ulicy – ale komentatorzy sygnalizują, iż wątpliwości przenoszą się teraz na inne pola, bo to nie ulica będzie miała decydujący głos w średnim terminie.

Z racji błędów, jakie popełniono przy rozwiązaniu tego kryzysu jest klika pytań, wobec jakich staje „po Cyprze” europejski system finansowy. Pierwszym jest spadek zaufania dużych deponentów do europejskiego systemu bankowego w całości i nie chodzi o panikę bankową, bo tej nie będzie. Nie pamiętam już gdzie czytałem dane* – ktoś cytował w weekend jakiś komentarz analityków JP Morgan – ale cypryjskie banki wcale nie były wielkim ewenementem w skali europejskiej. Zdaje się, że w Luksemburgu – cytuję z pamięci – stosunek PKB do assetów banków wynosi coś 1:20, czyli w zobowiązania banków wobec klientów są 20 razy większe od PKB kraju. Na Malcie – kolejne ognisko kryzysu? – relacja wynosi chyba 1:8. Wielka Brytania i Szwajcaria „chwalą się” relacją 1:5. Dla porównania w USA ma to być mniej niż 1:1. Już tylko powyższe wyliczenie pokazuje, że spadek zaufania wobec sektora bankowego w Europie może być groźny w szerszej perspektywie.

Trzeba pamiętać – znów chyba JP Morgan – że połowa wszystkich depozytów w bankach europejskich opiewa na kwoty większe od 100K euro, więc nie dotyczy wcale garstki bogaczy z całego świata. Po ostatnim kryzysie lubimy myśleć, że bogactwo skupia w sobie, jakiś klubik miliarderów a reszta nie ma nic, ale jeśli chodzi o depozyty, to sprawa się komplikuje. Kolejne wyliczenia mówią, że w skali strefy euro w bankach „jest” – podkreślenie na cudzysłów – chyba 8 bilionów euro, gdy przychody roczne rządów Eurolandu wynoszą blisko połowę mniej. Uwzględniając innowacyjność sektora bankowego już teraz można oczekiwać, jakiegoś ominięcia „ryzyka cypryjskiego” w postaci podziału dużych depozytów na szczątkowe, mieszczące się w limicie gwarancji państw a to oznacza, że wszystkie depozyty będą gwarantowane przez państwa, czy raczej będziemy musieli uwierzyć, że będą. Pytanie, czy uwierzą w to klienci.

Trudno przy tym całym zamieszaniu nie przywołać sceny z filmu Leon Zawodowiec Bessona, w którym gangster Tony mówi do głównego bohatera: Hey, it’s your money, I mean, I’m just holding it for you, you know. Like a bank. Except that, you know, better than a bank because, you know, banks are always knocked off. And no one knocks off old Tony.

* jak znajdę źródło, wszystkich wyliczeń to wrzucę w komentarzu – na chwilę obecną proszę brać z dystansem lub sprawdzić osobiście.

48 Komentarzy

 1. blackswan

  „na chwilę obecną proszę brać z dystansem lub sprawdzić osobiście.”

  pokrywają się choćby z tymi
  http://brianmlucey.files.wordpress.com/2013/03/screen-shot-2013-03-23-at-15-12-41.png

  1. trystero

   @ astanczak

   Tak, cypryjscy posłowie, którzy w poniedziałek tydzień temu chronili pieniądze z offshore bankingu przed strzyżeniem muszą być dziś z siebie dumni 🙂

   Moim zdaniem, najlepszy z dotychczasowych pakietów ratunkowych dla banków w strefie euro. Inna sprawa, że konkurencja potwornie słaba. Strzygą do zera akcjonariuszy i dług podporządkowany. Strzygą dług z priorytetem i nieubezpieczonych deponentów do poziomu zapewniającego bankom wypłacalność.

   Nie sądziłem, że ten rodzaj pakietu jest w ogóle możliwy w strefie euro. Tylko Irlandczykom musi być dziś przykro…

 2. astanczak (Post autora)

  @ blackswan

  Dzięki. Dzisiaj w TVN CNBC pokazywali też takie wykresy i były podobne – po dacie tego rysunku, mojej notce i wykresach TVN widać, że to zaczyna krążyć właśnie teraz. Może za chwilę stanie się jednym z tematów dominujących, bo w weekend zaczęło krążyć po analizach. W Luksemburg i na Maltcie nie będą zadowoleniu, że robi się głośno wokół tego.

 3. blackswan

  „to zaczyna krążyć właśnie teraz”

  W rzeczy samej. Widziałem to wczoraj podrzucone przez Anatole Kaletsky’ego.

 4. astanczak (Post autora)

  @ blackswan

  Wszystko jasne – w weekend pojawiły się te wyliczenia w tygodniku Barron’s – i tekst jest dostępny dla subskrybujących szerzej serwis Dow Jonesa, więc rozlał się też po innych mediach.

  http://online.barrons.com/article/SB50001424052748704836204578362523901836296.html?mod=BOL_twm_col

 5. astanczak (Post autora)

  @ trystero

  Nie wiem, czy piszesz z lekką dawką sarkazmu, ale ten pakiet właściwie oznacza zabicie Cypru w obecnej postaci.

  1. trystero

   @ astanczak

   Każdy pakiet, który nie zakładał pokrycia przez niemieckich podatników strat cypryjskich banków oznaczał zabicie Cypru w obecnej postaci.

 6. lesserwisser

  „Uwzględniając innowacyjność sektora bankowego już teraz można oczekiwać, jakiegoś ominięcia „ryzyka cypryjskiego” w postaci podziału dużych depozytów na szczątkowe, mieszczące się w limicie gwarancji państw a to oznacza, że wszystkie depozyty będą gwarantowane przez państwa, czy raczej będziemy musieli uwierzyć, że będą.”

  Zostawiając na chwilę innowacyjność sektora bankowego to ciekawe jest jak, w praktyce, zadziała ten mechanizm strzyżenia depozytów. Czy depozyt 102 tysiace będzie obciążony podatkiem od całej kwoty czy też on nadwyżki ponad limit 100 tysięcy, czyli od 2 tysięcy. Tak było by logicznie i sprawiedliwie, choć mało pragmatycznie.

  Limit gwarancyjny 100 tysięcy dotyczy chyba depozytów podmiotu w jednym banku, więc podział na depozyty szczątkowe musi pociagać za sobą otwieranie mniejszych rachunków w wielu bankach.

  A jak uczą, uczeni w piśmie, dywersyfikacja pociaga za sobą zmniejszenie ryzyka, a więc większą pewność. Tak więc taka innowacyjność sektora bankowego automatycznie powinna działać w kierunku stabilizacji sytuacji finansowej na Cyprze.

  I o to chodzi, przecież!

  A teraz spadam, bo się jeszcze spoźnię na koncert Justyna Bibera, a tego bym nie przeżył. 🙁

 7. _dorota

  „ten pakiet właściwie oznacza zabicie Cypru w obecnej postaci”
  To było nieuniknione, szczególnie na pół roku przed wyborami do Bundestagu.

  Ciekawą rzeczą będzie dalsze kształtowanie się stosunków rosyjsko-niemieckich. Rosjanie już ponoć odgrażają się zamrożeniem aktywów firm niemieckich działających w Rosji.

  A tak na marginesie uwag Lessa o kleptokracji w Rosji – podobno Rzymianie starożytni mieli takie brutalne powiedzenie: „ścierwo wroga miło wonie” 🙂

 8. blackswan

  @astanczak

  zanim tutaj „dyskusja” się rozwinie na tory „ścierwa wroga” i tym podobne post-Smoleńskie nonsensy, to off-topicowo podrzucę Ci do obejrzenia ten filmik

  http://media.chicagobooth.edu/mediasite/Viewer/?peid=f15d95d054e8442ab0cc1c60321383101d

 9. _dorota

  Dyskusja się nie rozwinie i żadne tam post-Smoleńskie (zgoda, że nonsensy).

  Jakby ktoś tego nie zauważył: w kryzysie cypryjskim nie chodzi o te śmieszne grosiki ale o zablokowanie nieograniczonego dostępu Rosjan do rynków finansowych eurozony via cypryjskie banki.

 10. blackswan

  „ale o zablokowanie nieograniczonego dostępu Rosjan do rynków finansowych eurozony via cypryjskie banki.”

  to jest żart, prawda?

 11. _dorota

  Jasne, to żart. Putin i oligarchowie nie mają poczucia humoru.

 12. astanczak (Post autora)

  _dorota

  tu jest fragment bilansu Laiki Banku:

  http://macromon.files.wordpress.com/2013/03/mar21_popbank.jpg?w=720

  Część zostanie przeniesiona. Można poszukać, jak część tych depozytów miała +100K.

 13. _dorota

  Cięcia w Laiki mają zupełnie marginalne znaczenie. Nie chodzi o te konkretne straty (bo będą ograniczone – część pieniędzy już się ewakuowała) ale o nieuniknioną kontrolę przepływów kapitałowych z Cypru.

  Rosja (dokładniej: kleptokracja rosyjska) traci wyjątkowo dogodną bazę do prania brudnych pieniędzy bezpośrednio na terenie eurozony i dalszego wprowadzania ich w europejski obieg.

 14. _dorota

  „Russia in particularly concerned about any imposition of controls on capital movements; Cyprus has already drafted such legislation as a precaution in case the EU cuts off aid to its banks.
  „If, in any way, capital flows are restricted that would have a significant impact on Russian businesses,” said German Gref, chief executive of state-controlled Sberbank (SBER.MM), Russia’s largest bank.”

  Dlatego też szukają już innych przyczółków:
  „a possible rise in Russian deposits in fellow EU member Latvia, a former Soviet republic that hopes to enter the euro zone next year”

  http://www.reuters.com/article/2013/03/22/us-cyprus-russia-money-idUSBRE92L0PI20130322

 15. blackswan

  Zaciekawiło mnie to co piszesz. Możesz podzielić się źródłami swojej ekspertyzy w tym temacie?

 16. blackswan

  ok, już nie trzeba, już widzę
  internet…
  _niech_ktoś_wyłączy_tym_ludziom_internet

 17. _dorota

  @ blackswan
  A co proponujesz wzamian?

  * I tak jest szansa, że dyskusja zdryfuje w ogólnofilozoficzne rozważania o źródłach ludzkiego poznania. Szkoda czasu.

 18. Adam_S

  a za 5 lat wyjdzie na jaw ze z Laiki na kilka dni przed kryzysem wszyscy powiazani przelali pieniadze do innych bankow. Uwaleni beda bogaci bez wielkich znajomosci tamtego swiatka…

 19. gzalewski

  Tak swoją drogą, czy polskie media zrobiły juz jakis szybki reasearch akcjonariuszy naszych spółek, bedacych na Cyprze (zdaje sie, ze w Rafako coś było)

 20. pit65

  „traci wyjątkowo dogodną bazę do prania brudnych pieniędzy bezpośrednio na terenie eurozony i dalszego wprowadzania ich w europejski obieg.”

  W pewnym sensie w tym zdaniu jest sporo racji.
  Jedyną legalizowana instytucja do wypuszczania i prania brudnych pieniedzy jest dziś BC.Dopiero w obiegu ekonomicznym nabieraja „Mocy” i wartości.
  W warunkach kryzysu co jest ewidentnym znakiem ,że proceder prania oficjalnego doszedł do bandy k0nkurencję sie zwalcza wszelkimi możliwymi sposobami.
  To co w czasie prosperity sie toleruje nie uchodzi w kryzysie biega tylko o to by zachowac „political correctnes” i „cywilizowane metody” w tej bezpardonowej walce o „własność waszą i naszą”.

 21. astanczak (Post autora)

  @ pit65

  Tęskniłem za za tym odniesieniem do BC 🙂

 22. _dorota

  Zastaw na akcjach RFK już zdjęty (miała go cypryjska spóka).
  Coś pisała nasza prasa o Sołowowie i Solorzu.

  1. trystero

   Nie każda spółka z Cypru ma problemy

   Problemy mają spółki, które na Cyprze mają gotówkę. Zwłaszcza te, które mają depozyty w Laiki lub Bank of Cyprus.

 23. pit65

  Tesknisz i ..masz 🙂

 24. lesserwisser

  „Na Cyprze de facto pozwolono na kontrolowany upadek banku i jednocześnie skorzystano z europejskich gwarancji dla małych depozytariuszy” !!!

  Gdzie jest Trystero, gdzież on jest, czyżby też wybrał się na koncert Jutyna Bibera?? 🙂

  1. trystero

   @ lesserwisser

   Nie, nie. Ja preferuję One Direction

 25. gzalewski

  no tak chodzi o spółki z gotówką.

  1. trystero

   A teraz cały świat finansów jest dosłownie wściekły na szefa Eurogrupy – Dijsselbloema, za to, że powiedział tak:

   „If there is a risk in a bank, our first question should be ‚Okay, what are you in the bank going to do about that? What can you do to recapitalise yourself?’. If the bank can’t do it, then we’ll talk to the shareholders and the bondholders, we’ll ask them to contribute in recapitalising the bank, and if necessary the uninsured deposit holders,” he said.

 26. blackswan

  Jeżeli Mr. D coś takiego faktycznie powiedział, to w końcu mamy jakiś sygnał. Co za #kretyn

 27. blackswan

  rzeczniczka Dijsselbloema już zaczyna tłumaczyć, że facet był pijany.

 28. lesserwisser

  „Jeżeli Mr. D coś takiego faktycznie powiedział, to w końcu mamy jakiś sygnał. Co za #kretyn.”

  Nie wiem co znaczy ten krzaczek „#”, ale rozumiem że mamy sygnał, że zagrożenie kryzysem wygasło, dzięki temu. A to chyba dobry sygnał!

  Bo mr D. powiedział też:

  „If we want to have a healthy, sound financial sector, the only way is to say, ‚Look, there where you take on the risks, you must deal with them, and if you can’t deal with them, then you shouldn’t have taken them on….

  The consequences may be that it’s the end of story, and that is an approach that I think, now that we are out of the heat of the crisis, we should take.”

  Jeśli więc teraz we are out of the heat of the crises, więc nie ma co dorzucać do pieca, więc rynki powinny taki sygnał odebrać pozytywnie.

  No i odebrały:

  „The interview has sent the euro sliding, and pushed shares down across Europe. Several Italian banks have just been temporarily suspended (for dropping more than 5%).”

  Widocznie rynki czytują blog prof. Rybiniego i nie reagują podręcznikowo! To chyba kolejny dowód na to że teoria efektywności rynków nadaje się do kosza.

  Rynki widzocznie już robią sobie jaja, my też wkrótce będziemy sobie robili jaja na Wielkanoc, a po świętach też będą jaja, i to chyba niezłe! 🙂

 29. lesserwisser

  „rzeczniczka Dijsselbloema już zaczyna tłumaczyć, że facet był pijany”

  Czyżby to on robił sobie jaja?

  To zapewne błąd w tłumaczeniu, chodziło jej chyba o to, że MR. D był upojony szczęściem, bo udało im się jak to okreslił, wypracować odpowiednie rozwiązanie – „Cyprus rescue program is model for the future”.

  Jednym słowem niezły model! 🙂 🙁 = nie wiem czy śmiać się czy płakać

 30. Thome

  Teraz czekamy na Hiszpanię, Grecję i ….. Francję. Pytanie – kto się tam okaże „rosyjskim gangsterem”, którego „nikt nie żałuje”?

 31. GZalewski

  mieliśmy już „kontrolowane bankructwa”, więc może nadszedł czas na „kontrolowany run na bank”

 32. lesserwisser

  „Wall Street falls after Cyprus deal called model solution.”

  http://www.reuters.com/article/2013/03/25/us-markets-stocks-idUSBRE92A07T20130325

  No cóż jak mr D. wytrzeźwieje, eee ochłonie to pewnie scenariusz będzie taki, po Kielichu eee po Klichu:

  „Znów się zepsułeś
  I wiem co zrobię
  Zamienię ciebie
  Na lepszy model

  Nie mam do ciebie cierpliwości
  To pewne, że już nie będę mieć
  Minął termin twojej przydatności
  Gwarancja (DEPO) nie obejmuje cię

  Nie pozostawiasz mi wyboru
  Na lepszy model zmienię cię
  Nie potrzebuję w Euro złomu dłużej, nie

  Nie mam do ciebie zaufania
  To pewne, że już nie będę mieć
  Dosyć mam twego naprawiania
  Gdy co chwilę sie psuje inna część

  Jesteś zupełnie do niczego
  A na dodatek powiem, że
  Pożytku z ciebie tu żadnego nie ma, nie

  Znów się zepsułaś Eurozono
  I wiem co zrobię
  Zamienię ciebie
  Na lepszy model

  Nie mam do ciebie sentymentu
  To pewne, że już nie będę mieć
  Robisz za dużo tu zamętu
  A nie wynika z tego żadna dobra rzecz

  Nie mam, do ciebie nic już nie mam
  To pewne, że już nie będę mieć
  Możesz wysyłać zażalenia
  I tak naprawy ciebie nie podejmę się

  http://violet18.wrzuta.pl/audio/6sJxvebv6s4/kasia_klich_-_lepszy_model

 33. _dorota

  O kilka lat za późno – takie rozwiązanie powinni zastosować w 2008.

  1. trystero

   Europejscy podatnicy powinni podziękować Panu Dijsselbloemowi, że pokazał im jak cenna jest ich gotowość do wskoczenia przed akcjonariuszy, obligatariuszy i deponentów niewypłacalnych banków i dokapitalizowania tych banków.

   1. trystero

    # podatek wziąć żyje

    Pierwszy raz w tym roku miałem okazję obejrzeć fragment Faktów w TVN. Dwie minuty, nie więcej. Dowiedziałem się, że na depozyty powyżej 100 000 euro nałożono na Cyprze podatek, którego wysokość nie jest jeszcze znana.

    To w sumie i tak dobrze bo w Internecie cały czas mówi się o jakiejś konfiskacie.

    Nie przypominam sobie by media pisały o podatku nałożonym na klientów Amber Gold, o konfiskacie ich lokat i zastanawiam się jaka jest rationale tej dominującej w mediach narracji.

    Wygląda jakby media udawały że bank nie może upaść a straty na aktywach nie mogą być tak duże by doszło do strzyżenia deponentów w upadłości. Nie chcą wzbudzać paniki? Chronią wizerunek sektora bankowego?

 34. astanczak (Post autora)

  > kontrolowany run na bank

  To coś, jak czekolada przeczyszczająca 🙂

 35. blackswan

  wiadomość z ostatniej chwili, za Financiele Dagblolaad:

  Ciotka pana D. została przyłapana i błyskawicznie osądzona po tym, jak w amsterdamskim oddziale Rabobanku na Oudezijds Voorburgwal, rankiem 25 marca 2013, złożyła szereg pokaźnych zleceń kupna straddli na akcje kilkunastu europejskich banków podnosząc przy tym każdą dostęną na rynku ofertę. Short squeez na opcjach zaczął się chwilę później, kiedy lokalni animatorzy zorientowali się, że mają do czynienia z ewidentnym insajdem i znaleźli się po złej stronie trejdu. Nikt nie zginął albo nie wiadomo czy zginął.

 36. lesserwisser

  @ blackswan

  Mr D. pochodzi z nauczycielskiej rodziny, jego rodzicem babcia, wujek i ciotki klotki to nauczyciele, więc może nauka nie poszła w las. Ale chyba z pensji nauczycielskiej za dużo nie mogła sobie pozwolić.
  No chyba, że tam w Holand płacą im dużo lepiej niż w Poland.

  A tak w ogóle i szczególe, to jakie to były straddle, to jest na czym polegały?

 37. Nemo

  Wierzycie, ze te kilkanaście mld euro wystarczy jak zagraniczni zaczną uciekać z forsą ?

 38. Nemo

  „Jednak wypowiedź szefa eurogrupy, który powiedział, że rozwiązanie cypryjskie może być stosowane w innych państwach strefy euro zatrzęsło rynkami.”
  Jeśli to prawda to ktoś tu jest pozbawiony wyobraźni.

 39. _dorota

  „może nadszedł czas na „kontrolowany run na bank””

  Pewnie jestem posiadaczką jedynego w Europie konta bankowego, które ma dzienny i miesięczny limit wypłaty – ale mam takie wrażenie, że pełnowymiarowy „run” jest w obecnych uwarunkowaniach łatwy do opanowania. Również dlatego, że banki centralne mają drukarkę i nie zawahają się jej użyć.

  Pewnie zaufanie będzie nieco trudniej odbudować, jakby jednak do runu doszło, ale własciwie jaka jest alternatywa wobec obrotu bankowego?
  Zapas żywności i broń.

  Dlatego te rozważania to takie bardziej dywagacje. Nic się nie stanie. Wiosna idzie.

 40. Deo Gratias

  Piękne teoretyczne dywagacje. Dobrze jednak odciąć się od tego i spojrzeć na wykres tygodniowy, on nigdy nie kłamie i zawiera całość informacji – czy to ściemę medialną, czy prawdziwe ruchy insiderów, którzy jak zwykle są wtajemniczeni, bo ktoś musi w końcu kogoś dymać, a najlepiej się dymie ulicę.
  Kto płaci? Pan płaci, pani płaci, społeczeństwo płaci.
  Tak było, tak jest i tak będzie. Amen

 41. Adam_S

  Za Forbsem
  „Większość rosyjskich instytucji państwowych na Cyprze najpewniej korzystało z usług Russian Commercial Bank, który jest filią drugiego co wielkości rosyjskiego banku VTB, ale wielu prywatnych biznesmenów wybrało Laiki – powiedział prawnik Dmitrij Afanasiew. Chodzi o właścicieli małych i średnich firm.”

  I wszystko jasne czemu ten a nie inny bank. Zostal starannie wybrany tak aby duzym sie nie narazic a jednoczesnie potencjalna konkurencje uwalic. Do tego uwaleni sa na tyle mali ze zemscic sie nie zemszcza…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.