Czy debiut Facebooka wyznaczył szczyt na rynku akcji?

Spektakularny* debiut Facebooka na amerykańskiej giełdzie zainspirował część analityków i komentatorów do rozważań o tym czy pierwsze notowanie Facebooka na Nasdaq nie wyznaczyło rynkowego szczytu.

Słabe zachowanie akcji Facebooka (FB), których cena po debiucie około 11% powyżej ceny emisyjnej pod koniec sesji niemal powróciła do poziomu ceny emisyjnej (a nie spadła poniżej tej ceny dzięki zleceniom obronnym instytucji przygotowujących ofertę publiczną Facebooka) wzmocniło spekulacje o tym, że debiut FB wyznaczył lokalny szczyt na amerykańskim rynku akcji.

Zainspirowany analizą Darkha postanowiłem statystycznie podejść do tego zagadnienia. Na stronach RenaissanceCapital (RC) znajduje się lista 24 największych amerykańskich IPO (25 jest Facebook) z ostatnich 16 lat. Kryterium w zestawieniu RC jest wartość oferty.

Obliczyłem przeciętne zachowanie rynku na trzy miesiące (65 sesji) przed dużym debiutem na amerykańskim rynku akcyjnym i trzy miesiące (65 sesji) po dużym debiucie. W tym celu uśredniłem dane dla 24 poszczególnych debiutów. Co się okazało?

Poniższy wykres pokazuje przeciętne zachowanie rynku akcyjnego (indeksu S&P 500) w okresie 3 miesięcy przed i po dużych debiutach giełdowych w USA. Zachowanie rynku pokazane jest jak krzywa kapitału, z wartością 100 w dniu debiutu. ART to ‘any random time’ czyli zachowanie rynku w dowolnych 130 sesjach w okresie listopad 1996 – maj 2012:

Historyczne dane z rynku amerykańskiego nie potwierdzają tezy, że duże debiuty giełdowe wyznaczają lokalny szczyt na rynku akcyjnym. Jeśli historyczne zachowanie rynku w okresie dużych debiutów miałoby być jakąś wskazówką to należałoby się spodziewać w najbliższych dwóch miesiącach zachowania rynku powyżej ‘przeciętnej’. Statystyczna istotność takiej wskazówki jest jednak znikoma a sam efekt niewielki.

Powyższe dane zaprzeczają jednak popularnemu przekonaniu, że duże debiuty giełdowe wypadają na lokalnych szczytach rynku akcyjnego, przynajmniej w doniesieniu do dużych debiutów w USA. Nie ma w tym nic dziwnego – w końcu dlaczego mielibyśmy się spodziewać, że osoby planujący oferty publiczne dysponują wyjątkowymi umiejętnościami wyczucia rynku (market timing)?

* W pierwszych 30 sekundach handlu obrócono około 82 mln akcji FB a wartość obrotu zbliżyła się do 3,5 mld USD czyli 12 mld złotych. Dla porównania: największy DZIENNY obrót na WGPW to około 5 mld złotych (podaję za Rafałem Hirschem).

2 Komentarzy

 1. KrzychJ

  Byk:
  „Statystyczna znikomość takiej wskazówki jest jednak znikoma a sam efekt niewielki”

  1. trystero (Post autora)

   @ KrzychJ

   Dzięki, poprawiłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.