OTO, OCO czy ORO – oto jest zlecenie!

Jedyne co inwestor może zaplanować to wielkość straty.  To zdanie, niezbyt może optymistyczne, opiewa ustawianie stop lossów czy jak kto woli gwarantowanie, że strata w danej transakcji nie będzie większa niż.

Mój wpis nie będzie poświęcony zachwalaniu zleceń stop loss, ani wskazywaniu, że tego rodzaju zlecenia są nieskuteczne. Zarówno statystyki, które przeprowadzaliśmy swego czasu na próbce inwestorów kontraktowych, jak i uczestników konkursu bossafx w 2010 roku nie odpowiedziały jednoznacznie na to pytanie. Okazało się, że składanie zleceń stop loss nie musi być gwarancją utrzymania kapitału. Co więcej wśród zyskujących najwięcej,  zdarzali się inwestorzy, którzy nie używali stopów. Przynajmniej nominalnych (nie badaliśmy przecież tzw. stopów mentalnych).

Skuteczność nowych zleceń

Pytanie czy stosowanie bardziej wyrafinowanych zleceń (np. trailing stop, OTO, OCO) pomaga inwestorom? Niestety na to pytanie nie będę w stanie odpowiedzieć w tym wpisie.  Zwyczajnie minęło zbyt mało czasu od ich wprowadzenia do oferty DM BOŚ (lipiec 2011), żeby na podstawie 3 miesięcznej historii wyciągać istotne wnioski.

Zainteresowanie tego typu zleceniami wskazuje jednak, że inwestorzy widzą w nich przydatne narzędzie. Dlaczego? Spójrzmy co potrafią.

Trailing stop (stop kroczący)

Tego zlecenia nie muszę chyba specjalnie przedstawiać. Odpowiada ono za stosowanie metody „Ucinaj straty, pozwól zyskom rosnąć”. Mamy więc inwestora, który kupuje akcje czy kontrakty z nadzieją, że ich cena urośnie. Chce ucinać straty, jeśli cena spadnie o 10 pkt i pozwolić zyskom rosnąć. Jednocześnie pamięta o starej zasadzie „nie trać zbyt dużo z papierowych zysków”. Jeśli obniżą się o 10 pkt – zamykaj pozycje.

Tego rodzaju prostą strategie można zastosować pilnując osobiście zmieniających się kursów lub wystawiając  zlecenia DDM+ TS z warunkiem aktywacji 10 pkt.

W jaki sposób złożyć takie zlecenie oraz jak ono zachowa się w praktyce pokazuje poniższy film. Więcej przykładów zastosowań trailing stop.

One Triggers Other (jedno uruchamia drugie)

Walory tego zlecenia najlepiej wytłumaczyć na przykładzie „akcyjnym”.

Załóżmy, że chcemy kupić akcje Agory po cenie niższej (14 zł) niż obecna – 15 zł.  Jednocześnie chcemy je sprzedać gdy cena wzrośnie do poziomu 17  zł.  Wystawienie zlecenia sprzedaży jest niemożliwe ze względu na brak akcji na koncie. Musielibyśmy zatem wystawić zlecenie kupna, czekać, aż walor kupimy i dopiero wtedy ustawić zlecenie sprzedaży.

Rozwiązaniem jest dyspozycja OTO, gdzie zleceniem głównym będzie kupno Agory po 14 zł, a zleceniem podrzędnym sprzedaż po 17  zł.

Gdy cena wzrośnie do 17 zł nic się nie stanie, ponieważ zlecenie podrzędne może być uruchomione dopiero po pełnej realizacji zlecenia głównego czyli kupna po 14 zł.

Przykład wystawienia zlecenia OTO na rynku kontraktów oraz sposobu realizacji obrazuje film. Więcej informacji na temat tego zlecenia.

One Cancel Other (jedno anuluje drugie)

Bardziej wyrafinowaną formą zleceń są OCO i ORO. Stosując je przyjmujemy, że chcemy kontrolować zarówno zyski jak i straty dla pozycji.

Znów możemy wykonać pracę manualną i zająć pozycje oraz kontrolować notowania, czy nie zostaną przekroczone poziomy założonego zysku i straty lub … użyć zlecenia OCO.

Przy dyspozycji OCO mamy do czynienia praktycznie z 3 zleceniami. Zlecenie główne, które otwiera pozycje oraz dwa zlecenia podrzędne, które kontrolują zyski (TP – take profit) i straty (SL – stop loss).

Załóżmy, że prognozujemy spadki. Wystawiamy zlecenie sprzedaży kontraktu po cenie 2813 i do tego zlecenie zabezpieczające- kupna po 2823 oraz  realizujące zyski – też kupna po 2793. Po realizacji zlecenia głównego system będzie kontrolował, które zlecenie podrzędne zrealizuje się pierwsze. Gdy to się stanie, anuluje zlecenie drugie.

W porównaniu do „zwykłych zleceń” mamy dodatkowe zalety:

 • nie zrealizujemy dwóch zleceń podrzędnych,
 • system nie sprawdza pokrycia na zlecenia podrzędne w momencie ich wystawiania.

Drugi punkt jest szczególnie istotny przy inwestowaniu w akcje.

Wizaulne przedstawienie przykładu jak zwykle w postaci filmu. Dodatkowe informacje.

One Or Other ( jedno albo drugie)

Wariacją na temat dyspozycji OCO jest ORO. Właściwie jedyną różnicą jest to, że nie mamy zlecenia głównego. Możemy zatem ORO wystawić do już istniejącej pozycji lub przy pomocy ORO otwierać pozycje np. grając na dane.

Ten drugi przykład został przedstawiony na załączonym filmie. Więcej przykładów zastosowania ORO.

Zlecenia „czas strat!”

Do wszystkich (oprócz trailing stop) zleceń DDM+ dodaliśmy parametr czasowy. Oznacza to, że inwestor może zaznaczyć, że system ma brać pod uwagę dyspozycje i notowania od wskazanej godziny.

Będzie to istotny mechanizm dla grających pod dane lub dla graczy dziennych, którzy uwzględniają jedynie notowania z ostatniej godziny sesji. Ci pierwsi wstawią w pole [Czas od] 14:30, ci drudzy – 16:35.

Podsumowanie czyli po co to stosować

Tak jak napisałem we wstępie. Nie mamy twardych danych, mówiących, że stosowanie tych zleceń zwiększa zyskowność strategii inwestora. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będę mógł przedstawić takie statystyki. Póki co pozostaje uwierzyć na słowo użytkownikom DDM+, którzy wskazują na poniższe „zyski”:

 • czas – nie trzeba śledzić notowań na bieżąco,
 • większa automatyzacja procesu czyli mniej pokus ludzkiej ingerencji,
 • szybsze zawieranie transakcji.

Zachęcając do używania nowych zleceń DDM+ (od 8 listopada 2011 r. także na rynku akcji), proponujemy dokładnie zapoznać się z ich opisami oraz zastrzeżeniami.

Co dalej?

Jak zwykle przy wdrażaniu nowych narzędzi będziemy wdzięczni za informacje zwrotną – czy się podoba, co się podoba najbardziej, co się nie podoba, czego brakuje. Nie wykluczamy również dodawania nowych zleceń.  Tymczasem jednak wracamy do pracy, bo „internetowy serwis, który przestał się zmieniać czy rozwijać – umiera”. 😉

11 Komentarzy

 1. inwestor-gieldowy.blogspot.com

  Jedną z największych zalet tego rodzaju zleceń jest przyspieszenie wstawienia zlecenia stop-loss. Na rynku terminowym, przy sporej dźwigni, automatyczne ustawienie stopa po realizacji dyspozycji kupna/sprzedaży bardzo zmniejsza ryzyko trafienia w mocniejszy ruch i – w efekcie – nerwowego ręcznego uciekania z rynku.
  Świetna rzecz!

 2. Adam_S

  Zlecenia sa naprawde przydatne i jestem z nich zadowolonych, choc jedynym mankamentem jaki do tej pory mi przeszkadza jest to ze trzeba uciekac do menu Bossy i klepac je z reki przez co traci sie czas. Bardzo przydaloby sie skladanie tych zlecen z poziomu NOLa. inaczej przy zakupie trace czesto 2-3 punkty z racji poslizgu

 3. pit65

  A może by tak rozwinąć „piramidkę”:-)
  ORO rozrzerzyc o OCO lub OTO?

 4. deli deliz

  @M.Wojciechowski
  Jeśli nieraz zastanawialiśmy w bossablo jak usprawnić naszą intuicję
  i nasze myślenie w pogoni za rynkiem, to nie mam wątpliwości, że najnowszy akcent wystroju na pięterku bossy świeci najlepszym przykładem jak to zdziałać.
  Piszę z jednej z dyskretnie ustawionych kabin (w miejscu dawnych krzeseł fryzjerskich) i pozdrawiam i gratuluję pomysłodawcom.

 5. mwojciechowski (Post autora)

  @Adam_S
  Się robi 😉 Razem z kilkoma dodatkami wejdzie w nowej odsłonie bossaNOL.

  @pit65
  Bardzo wysublimowane. Boję się, że za dużo ludzi się pogubi. Poczekamy chwilę, żeby sprawdzić reakcje ale nie mówię „nie”.

  @deliz deliz
  Przekażę. Miło, że się podoba, bo mieliśmy wątpliwości czy stali bywalcy to zakceptują.

 6. funkcjonariusz_z_boru

  W kwestii zlecenia Trailing stop (stop kroczący):

  to zlecenie zaczyna przesuwać Stop dopiero gdy cena przesunie się o odległość stopa w pożądanym kierunku. W zasadzie niektórym to pasuje, szczególnie przy Stopie 10 pkt. Co jednak, jeżeli ten Stop wynosi np. 50 pkt ? Muszę czekać aż cena przesunie się o 50 pkt żeby zaczął przesuwać się Stop. Przy ruchu 49 pkt w pożądanym kierunku stop ciągle zrealizuje na inwestycji stratę 50 pkt. (będzie w pewnym momencie odległy od ceny o 99 pkt.a chciałbym, żeby był 50 pkt.)
  Kolejny mankament – zmiana odległości stopa – dziś np. 50 pkt., jutro 70 pkt. Muszę znowu czekać, tym razem na 70 pkt. ruch żeby stop zaczął działać – przesuwać się zgodnie z ceną.
  Czy nie można zrobić II wariantu tego zlecenia tak, żeby stop był przesuwany proporcjonalnie do ceny od samego początku, nawet jeżeli jest to 1 pkt. ?

  Trochę mało czasu mam więc może coś niejasno napisałem. chętnie to uszczegółowię jeżeli będzie taka potrzeba. Mam też propozycję, aby umożliwić wystawianie zleceń nie tylko PKC ale też „z limitem”. Niestety w tej chwili nie pamiętam którego zlecenia to dotyczyło, jak sprawdzę to napiszę.

  Pozdrawiam.

  1. dzemeuksis

   Dokładnie. Też mi brakuje wariantu stopu kroczącego, który kroczy już od momentu złożenia zlecenia, czy – ściślej – od punktu ruchu ceny w pożądanym kierunku.

 7. Adam_S

  Marcin, ciesze sie z tego.
  Mozesz powiedziec kiedy wyjdzie nowa wersja? przed swietami? 🙂

 8. Adam_S

  Michal nie Marcin 🙂

 9. black baron

  Ja byłbym wniebowzięty gdyby pojawiło się następujące zlecenie:

  Jedna spółka osiąga (albo przekracza na korzyść) określoną cenę i równocześnie to samo dzieje się z drugą. System zauważa tę sytuację i dokonuje transakcji sprzedaży jednego waloru i jednocześnie kupna drugiego. Oba zlecenia z warunkiem „wykonaj albo anuluj”, czyli wykonanie całego zlecenia lub odstąpienie od transakcji.

 10. mwojciechowski (Post autora)

  @funkcjonariusz
  Ale jeśli chcesz zmieniać „proporcje” każdego dnia to może być trudne do „wytłumaczenia” komputerowi. Wg mnie trochę inaczej powinien zachowywać się stop przed osiągnięciem break even, a inaczej po, i tak to zrobiliśmy. Możemy o tym podyskutować.

  @Adam_S
  Aż się boję napisać, że taki jest plan bo wtedy pojawiają się nieprzewidziane przeszkody 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.