„Teraz wikiliks zapowiada demaskację paru wielkich instytucji finansowych, analogiczną do demaskacji, jaką przeprowadził w odniesieniu do politycznych elit. Czy jednak już dziś nie wiemy, co wielkie amerykański instytucje finansowe robią z bilionami dolarów publicznej pomocy? Wiemy, bo kiedy ostatnio FED wypłacał im kolejną transzę w wysokości 600 miliardów dolarów, natychmiast podskoczyły spekulacyjne giełdy na peryferiach całego kapitalistycznego świata, łącznie ze spekulacyjną giełdą polską, na której – podobnie jak na giełdzie węgierskiej czy filipińskiej – żadna analiza fundamentalna spółek się nie liczy, żadne „zasilanie gospodarki”, bo te giełdy to są tylko fajne ruletki, na których odbywa się trading wysokich częstotliwości albo trading częstotliwości odrobinę niższych. Zatem giełdy-ruletki podskoczyły na wieść o decyzji amerykańskiego FED-u, bo wszyscy wiedzą (wszyscy przecież wiemy), że te pieniądze nie trafią do żadnej pieprzonej gospodarki, na żadne pieprzone roboty publiczne, jak to było za „bolszewika” czy może „nazisty” (w zależności od tego, co by na jego temat wymyśliła Tea Party, gdyby wtedy istniała) F. D. Roosevelta. Ale że banki i instytucje finansowe, które te 600 miliardów dolarów łykną, natychmiast użyją ich do globalnej spekuły.”

Cezary Michalski, źródło:

http://www.krytykapolityczna.pl/CezaryMichalski/Swiatwikiliksa2/menuid-291.html

24 Komentarzy

 1. Trystero

  Mieszane uczucia. Z jednej strony to kolejny dziennikarski błazen, który nie ma pojęcia o czym pisze (QE 2 nie trafi przecież do instytucji finansowych tylko bezpośrednio na rynek gdzie FED skupi obligacje). Z drugiej strony zdaje się intuicyjnie rozumieć na czym polega stymulowanie gospodarki poprzez dmuchanie spekulacyjnych baniek na aktywach kapitałowych. 4/10 ode mnie 🙂

 2. ZP

  Kim jest wikiliks? 🙂

 3. Kefas

  Mysle, ze autor raczej predysponowany do analizy umysłu Jarka Kaczyńskiego, niz do komentowania posunięc FED.

 4. deli deli

  Osobę pana Kaczyńskiego zostaw kefasie w spokoju.

 5. Lucek

  „Osobę pana Kaczyńskiego zostaw kefasie w spokoju.”

  Powiedz panu Kaczyńskiemu żeby zostawił w spokoju wiele osób.

 6. deli deli

  @Lucek
  Powiem tylko, źe wiele osób zadowolić nie sposób.

 7. Lucek

  @deli deli

  Niech on nie zadawala wielu, tylko tego jednego.
  Wiele niech zostawi w spokoju.

 8. lesserwisser

  C. Michalski opowiada michałki i koszałki opałki, bo płacą za wierszówkę, czyli od ilości wierszy a nie ekonomicznej prozy.

  Proponuje więc cytat na dziś:

  „Nie potrzebna ci jest pogodynka byś wiedział skąd wieje wiatr (Bob Dylan) ale powinieneś posłuchać prognozy pogody by wiedzieć skąd może wiać (lesserwisser).”

 9. deli deli

  @Lucek

  Z wielu został Ci jeden. Czy grasz dalej?

 10. Lucek

  Jeśli chodzi o zadawalnie, to niech zadawala jednego, obojętnie którego. Jego gusta i preferencje mnie nie interesują.
  Jeśli chodzi o wiele osób, zamieszkujących tak mniej więcej w 15 województwach, niech zostawi ich w spokoju.

 11. deli deli

  Jego osoba kojarzy mi się z piętnastoma starostwami, piętnastoma województwami, Twoja – nie bardzo.

 12. Lucek

  Guru sekty powinien się kojarzyć swojemu wyznawcy ze znacznie większą ilością starostw, województw, państw, światów….
  Taki guru jest mózgiem wyznawcy, za którego myśli…

 13. Presidio

  @deli deli

  Chyba nie warto tego kontynuować. Popatrz na wcześniejsze wpisy Lucka, wtedy chyba podzielisz mój punkt widzenia. Są tacy którzy zawsze mają rację.

  BTW. czego można się spodziewać po cytowanej wyżej krytyce politycznej? Przecież to najbardziej lewackie z lewicowych mediów 🙂

 14. Lucek

  @Presidio
  dałeś znak, że czytasz tego bloga, teraz odważyłeś się zabrać głos, brawo!!!
  Tyle tylko, że w tej wymianie zdań nie chodzi o to, żeby mieć rację, tylko o wyrażenie swojej opinii o konkretnej osobie.
  Ja mogę nie mieć racji, ale nie zmienię swojej opinii o kimś, kto destrukcje wyssał z mlekiem matki.

 15. deli deli

  @ Presidio
  Witaj! Wpisy Lucka nie są gorsze od innych. A Ty pisz częściej w blogu! Nie dajmy się dzielić i kroić przez narzucone w mediach spamy.
  Lubię wpadać do Bossablo w środę. Pozdrawiam serdecznie.

  @Kefal
  Upłynęło parę godzin więc uznam, że porzuciłeś zamiar zaglądania do cudzej głowy otwierając własną. Dzięki Tobie i ja mogłem przemyśleć to i owo. Pozdrawiam serdecznie!

  @Lucek
  Przekomarzaliśmy się w imię zasady: suum cuique. To nie sekta Przyjacielu a tradycja śródziemnomorska. Pozdrawiam serdecznie.

  Dixi.

 16. Lucek

  @deli
  dziękuję za pozdrowienia i równie serdecznie pozdrawiam Ciebie!

 17. bartol

  @Lucek
  „Jeśli chodzi o wiele osób, zamieszkujących tak mniej więcej w 15 województwach, niech zostawi ich w spokoju.”

  Lucek to samo niektorzy mysla o p.Tusku

 18. Kefas

  Nie moge sie oprzec przed dołączeniem sie do dyskusji:)Pomijając bezwartościowośc wypowiedzi p. Michalskiego w temacie powyzej, niepotrzebnie użyłem odniesienia do p. Kaczyńskiego. Uważam, że najlepiej dla nas wszystkich byłoby darowac sobie jakiekolwiek odniesienia do tego pana, zwłaszcza w dyskusji o finansach. Im mniej tgo pana tym lepiej.

 19. Lucek

  @bartol
  Ja myślałem, że odnosimy sie do wpisu Kefasa.
  Ale dobrze, niektórzy myślą tak, niektórzy myślą siak.
  A potem są wybory i wygląda to obecnie tak:
  http://wybory.gazeta.pl/wyborysamorzadowe2010/1,110302,8702771,PO_odebrala_trzy_wojewodztwa_PiS__Jak_bylo_w_poprzednich.html

 20. Paweł

  Zna ktoś może stronę, na której podawany jest skład indeksu SP500 wraz z wagami poszczególnych spółek w tym indeksie?

 21. deli deli

  @Bartol
  W tej dyskusji pojawiłeś się obok mnie i znależliśmy się wobec symptomu zwanego lękiem przed destrukcją. Przygotowałem kompozycję,która mi służy jak długa tyczka, gdybym chodził na rynku zamiast po rynku.
  * zaczynamy w ramionach matki, kończymy w objęciach śmierci przed obliczem Boga.
  * Krzywa Wieża w rodzinnym mieście Fibonacciego to przestrzenna reklama destrukcji oswajanej.
  * w biblioteczce inwestora mam; Richard Foster Sawah Kaplan, Twórcza destrukcja,Łódż2003.
  * przed chwilą listopadowy liść spadał w rytmie kreative destruction.
  * destrukcja oswojona w czasach terroryzmu poprawia apetyt.
  * otrzymała wymiar pozytywny na rynku instrumentów pochodnych.
  * Twój wróg szuka w Tobie strachu przed destrukcją. Jeśli nie znajduje ,nie masz wroga.
  Tak jak noc definiuje dzień, mrok definiuje światło tak destrukcja definiuje Konstrukcję. Szczęście osobiste w domu w szkole i w pracy zapewniają Konstrukcja i pion wertykalny. Jeśli jest inaczej, próbujemy wpływać na swoje otoczenie. Jeśli robimy to zbyt gwałtownie, będą krzyczeć,że jesteś destruktywny. Ty już będziesz wiedział co o tym myśleć, bo zatoczyliśmy kompozycję pierścienia.

  Zasypało mego Posłańca i zakuło w lody. Przygarnął go łapą do siebie niedźwiedź tatrzański.
  Hej Bartole! Pognajmy nasze owieczki przez zimowy ogród czerwonych róż pod samo Betlejem! Rozgłośmy na cały kraj i świat:

  Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia
  Szczęśliwego Nowego Roku !

 22. Pingback: JOSE

 23. Pingback: CORY

 24. Pingback: BRENT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.