Krótka sprzedaż – reguła 3%

Zbliża się moment wprowadzenia w życie możliwości dokonywania krótkiej sprzedaży na rynku akcji. Spróbujmy w kolejnych materiałach przyjrzeć się pewnym aspektom tej techniki.

Jedną z zasad dotyczących krótkiej sprzedaży ma być zawieszanie możliwości przyjmowania zleceń tego typu w szczególnych przypadkach (opisanych w SZOG, Oddział 8, parag.20) Jeden z tych punktów mówi, że zawieszenie będzie miało miejsce:

„w okresie trwania sesji, o którym mowa w kolumnie 2 tabeli nr 1, wartość indeksu WIG na danej sesji giełdowej spadła poniżej wartości odniesienia dla tego indeksu na daną sesję o wielkość wskazaną w kolumnie 1 tabeli nr 1 :

Tabela nr 1

1 2 3
Wielkość spadku wartości indeksu WIG w stosunku do wartości odniesienia dla tego indeksu na daną sesję Okres sesji, w którym nastąpił spadek wartości indeksu WIG, o którym mowa w kolumnie 1 Czas trwania zawieszenia przyjmowania zleceń krótkiej sprzedaży
powyżej 3% w trakcie otwarcia do końca bieżącej sesji giełdowej
w fazie notowań ciągłych do końca bieżącej sesji giełdowej
w trakcie zamknięcia na całą następną sesję giełdową

Spróbujmy sprawdzić, jak dotychczas wyglądały statystyki sesji, gdy indeks WIG spadał o 3% w wymienionych sytuacjach w okresie od listopada 2000 (wcześniej wartość WIG była podawana tylko na zakończenie sesji) do 24 maja 2010 roku.

Przypadek pierwszy – na otwarciu indeks traci 3%. Zdarzyło się tak tylko w dziesięciu przypadkach (0,42% przypadków). Średni spadek wyniósł -4,07%, największy -4,98%.

Przypadek drugi – w trakcie notowań ciągłych indeks traci 3%. Przy czym ze względu na brak dostępu do szczegółowych danych, nie wiadomo jak często było to w pierwszej połowie sesji, a jak często w drugiej. Ta sytuacja miała miejsce w 110 przypadkach ( i tylko raz było to równocześnie minimum sesji, czyli przypadek pierwszy). W tym przypadku średnia to -4,04%, zaś największy spadek wyniósł -12,03%. Najwięcej przypadków (84) nie przekracza spadku o 3,9%

Przypadek trzeci – na zamknięciu spadek wynosi 3%. Tu mamy 49 sytuacji. Średnia wyniosła 3,95%, zaś maksymalny spadek -7,95%. Podobnie jak w poprzednim przypadku, zdecydowana większość 38 sytuacji, nie przekraczała spadku -3,7%.

Ze względu na regulacje przyjęte przez GPW ten ostatni przypadek wydaje się najciekawszy. W dwóch pierwszych, po spadku o 3% możliwość składania zleceń krótkiej sprzedaży zawieszona jest do końca bieżącej sesji. W ostatnim przypadku, gdy na zamknięciu spadek przekracza 3%, zawieszenie dotyczy również sesji kolejnej.

Można się zastanawiać, czy wprowadzanie w ogóle reguły 3% ma sens, choć przesłanki wydają się być oczywiste – zapobieżenie ewentualnej fali zleceń krótkiej sprzedaży, które pogłębiłyby już istniejącą tendencję, ale czy przełożenie na sesję kolejną faktycznie będzie takim „blokerem”. W  51% sytuacji otwarcie sesji kolejnej po 3% spadku na zamknięcie również było spadkowe. Średnio ten spadek wynosił -1,8%, ale w pozostałych sytuacjach 49% przypadków był to wzrost (średnio1,2%). Być może brak możliwości składania zleceń krótkiej sprzedaży nie pogłębi spadków i nie zwiększy częstości ich występowania na otwarciu, ale może wzmocnić ewentualne wzrosty, poprzez próby wyciskania „krótkich z ich pozycji” po silnych wyprzedażach.

Gdybym miał się zastanowić to chyba lepszym rozwiązaniem byłoby uniemożliwienie składania zleceń krótkiej sprzedaży tylko na otwarciu, nie zaś w ciągu całej sesji. Zwłaszcza, że zachowanie się rynku następnego dnia (na zamknięciu) po załamaniu 3% jest podobne jak na otwarciu. W tym przypadku w 51% są wzrosty (średnia 1,0%), zaś w 49% spadki (średnia -2,1%)

Na diagramie pokazano obie sytuacje. Zmianę na zamknięciu oraz otwarciu na kolejnej sesji po tej, gdy rynek zamknął się 3% niżej na zamknięciu (oś X).

Krótka sprzedaż - reguła 3 procent

Jako ciekawostkę mogę podać, że pięciokrotnie w okresie wziętym do testów wystąpiła sytuacja, gdy według kryteriów wpisanych do SZOG zawieszenie składania zleceń krótkich wyniosłoby dłużej niż trzy dni z rzędu (choć nie koniecznie przez całą sesję).

 • 22-27 października 2008 (tu przedłużenie objęłoby sesję właśnie z przypadku trzeciego)
 • 15-20 października 2008 (sytuacja jak powyżej)
 • 6-9 października 2008
 • 14-17 stycznia 2008 (sytuacja jak wyżej)
 • 22-25 maja 2006 (sytuacja jak wyżej)

Kilka liczb na zakończenie

 • Średnia zmiana ceny na otwarciu 0,015%
 • Średni spadek na otwarciu -0,537%
 • Średni wzrost na otwarciu +0,524%
 • Średnia różnica między ceną zamknięcia z poprzedniego dnia a minimum dniu kolejnym -0,77%
 • Średnia zmiana ceny (w stosunku do zamknięcia z dnia poprzedniego) 0,05%
 • Średnia wartość spadku (jeśli spadek wystąpił w stosunku do zamknięcia z dnia poprzedniego) -1,02%

Zawieszenie zleceń będzie dotyczyło również oczekujących zleceń z limitem aktywacji (tzw. stop)

***

Jarek Ziębiec z GPW zwrócił mi uwagę na pewne niedopatrzenie. Warunek 3% musi być spełniony ŁĄCZNIE z warunkiem „wskaźnik udziału bieżącej wartości obrotu w transakcjach krótkiej sprzedaży zawartych na danej sesji giełdowej akcjami wpisanymi na tę listę w całkowitej bieżącej wartości obrotu tymi akcjami w tym dniu, jest wyższy niż 20%”. Oznacza to, że w powyższych symulacjach w praktyce przypadków mogłoby być mniej. Niestety to nie jest do sprawdzenia, więc powyższy przypadki należy traktować jako skrajne

2 Komentarzy

 1. copy

  Panie Grzegorzu, a jak to wyglada na rozwinietych rynkach?

 2. deli deli

  @ copy
  Na Einsteina,biegłem,żeby pokazać dowody wyobrażni ulubionego poety o”siedmiu wulkanach Islandii” a tu się temat zmienił i w kąt poszły abstrakty. Otóż stoi po stronie serca Nasza Pani z silnie rozwiniętym instynktem macierzyństwa, którego geniusz najlepiej wyraził Wiktor Hugo („Rok 1794” jeśli nie pomyliłem) zaś po stronie przeciwnej atrybuty rozwoju autorytetów naszych nadszarpnięte sporo, nieco przereklamowane, kwiatki nadto rozwinięte (niektóre oklapły jak się rozwijały tak się dzisiaj zwijają z powrotem, miejscami ślady różu na nosku… Powiem Ci, bo Ty mi uwierzysz – Ona jest ostrożna, przezorna matka. Tak wyobrażnia moja czasem nad umiłowanie swobody woli stąpanie czujne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.