Niezmiernie miło mi poinformować, że serwis, który Państwo właśnie czytacie ma już 2 lata!

Tych którzy nie lubią rocznicowego nadęcia pragnę uspokoić. Mój wpis nie będzie uruchamiał fanfar na cześć, raczej chciałbym się z Wami podzielić krótkim podsumowaniem. Co udało nam się zrobić, czego nie, a co jeszcze mamy w planach. Info o konkursie na dole wpisu 😉

Dwa lata temu przedstawiliśmy założenia, co chemy, a czego nie chcemy robić w serwisie blogi.bossa.pl. Przypomnę  tylko 3 punkty:

– kolejny kanał do komunikacji z inwestorami,

– miejsce gdzie będziemy wyjaśniać, uczyć ale i intrygować czy prowokować do dyskusji,

–  inspiracja do poszukiwań własnej drogi na rynku.

Czy nam się to udało?

Zostawiam ocenę czytelnikom. Biorąc jednak pod uwagę wysoką oglądalność (średnio 50 000 czytelników miesięcznie),  ilość komentarzy (ponad 9000) czy wreszcie ilość komentatorów (blisko 900 nicków) wygląda na to, że znaleźliśmy swoją niszę i swoich czytelników 😉  Patrząc na statystyki odwiedzin, jesteśmy dumni, że czytacie nas nie tylko z Polski, USA czy województwa brytyjskiego ale również z Brazylii, Chin czy Islandii, a wzrost udziału odsłon z Włoch czy Turcji w trakcie wakacji, może świadczyć o tym,  że trudno się z nami rozstać nawet w czasie urlopów ;).

Jednocześnie cieszę się, że nie staliśmy się miejscem obrzucania się „internetowym błotem” i udaje się nam i Wam (drodzy czytelnicy) skupiać na merytorycznych, a nie osobistych argumentach.  Mimo tego, że jak w każdym tego typu serwisie gdzie ścierają się poglądy, będą istnieć animozje i sympatie to bardzo ważne jest, żeby „posiadanie racji” nie było najistotniejsze. Żeby ludzie tu piszący nie słuchali tylko własnego głosu. Dokładnie tak jak w tradingu 😉

Czy może być lepiej?

Na pewno.  Dla mnie celem na kolejne lata będzie  zaktywizowanie najbardziej wartościowych czytelników. Chciałbym, żebyście Wy w większym stopniu stanowili siłę tego serwisu. I nie chodzi mi o ilość komentarzy, czy kliknięć. O to na szczęście nie musimy się ścigać z plotkami czy pudelkami. Wiem (z rozmów, prywatnych korespondencji), że jesteście i czytacie,  i macie wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia. Dlaczego więc nie mielibyście podzielić się z innymi Waszymi racjami, argumentami, przemyśleniami? Jeśli ramka komentarza jest dla Was za mała, napiszcie bezpośrednio do ulubionego blogera. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby najciekawsze teksty zamieścić w postaci wpisów lub nawet dodać nową kategorię „piszący czytelnicy”. A może to wywiad z Wami zyska największą oglądalność , tak jak to było w przypadku wpisu Anatomia zwycięstwa?

Co dalej?

Piszemy dalej, czekamy na Wasze propozycje, uwagi, krytykę. Możecie spotkać się z nami w realu na szkoleniachkonferencjach. Mamy w planach pewne projekty związane z blogi.bossa.pl ale dopóki nie ujrzą więcej oficjalnego światła niech pozostaną w cieniu.

Niespodzianka

Z okazji 2-lecia blogów, dla najwierniejszych i najbardziej dociekliwych czytelników, przygotowaliśmy konkurs. Na czym będzie polegał?

1. Każdy wpis blogerów poczynając od 1 marca może zawierać jedno lub więcej pytań konkursowych.

2. Jedna poprawna odpowiedź = jeden punkt.

3. Jedna błędna odpowiedź = minus jeden punkt.

4. Pytania z zakresu tematów poruszanych na blogach. Prawidłową odpowiedź można znaleźć w tekstach lub komentarzach.

5. Ilość pytań = 12.

6. Sposób przekazywania odpowiedzi = mail na makler_at_bossa.pl z tytułem Konkurs 2 latka. W treści maila oprócz odpowiedzi powinien znaleźć się nick lub imię i nazwisko uczestnika. Jedna osoba może używać tylko jednego adresu mailowego.

7.  Czas trwania  do 1 kwietnia 2010 (organizator ma prawo przedłużyć lub skrócić konkurs).

8.  Nagroda główna= Netbook – Asus UL20A-2X024V.

9. Zwycięzca = zdobywca największej liczby punktów. W przypadku gdy taką samą liczbę punktów zdobędzie więcej osób, decydować będzie data udzielenia odpowiedzi. Im wcześniej tym lepiej. UWAGA! Nie ma znaczenia czas udzielenia odpowiedzi ale data. Czyli jeśli jeden uczestnik przesłał ją do nas o  12:42:15, a inny o 10 sekund później to nie będzie to miało wpływu na końcowy wynik.  Można odpowiedzieć na wszystkie pytania prawidłowo ostatniego dnia konkursu i również go wygrać.

10. Dogrywka = w przypadku gdy dwóch lub więcej uczestników zdobędzie taką samą liczbę punktów oraz daty ich odpowiedzi będą zbieżne o zwycięstwie zadecyduje dogrywka. Zasady dogrywki zostaną podane po zakończeniu 1 etapu konkursu.

11. Organizator ma prawo zmienić zasady konkursu lub go anulować. Ma również prawo wyeliminować poszczególnych uczestników. Skorzysta z tego prawa w przypadku wykrycia manipulacji lub innych ważnych przyczyn.

12. W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy lub współpracownicy DM BOŚ oraz członkowie ich rodzin.

Podziękowania

Na zakończenie nie może zabraknąć podziękowań. Blogerom  (za wytrwałość), komentatorom (za aktywność i wartościowe uwagi), czytelnikom (za dobre słowo i konstruktywną krytykę).

Do następnego jubileuszu 😉

11 Komentarzy

 1. exnergy

  Zacytuję polityków – „bida Panie, bida”.

  Przy okazji – ostatnio podano, że chyba ok. 20 tys. jest aktywnych rachunków na GPW. Malutki rynek, na taki kraj. Jednym słowem „bida”.

 2. Alicja

  @ m.wojciechowski

  >Czy nam się to udało?

  Udało się Panie Michale i pragnę z całego serca podziękować za te 2 lata.

  Dla mnie osobiście były bardzo rozwojowe i inspirujące.
  Jestem z tych, która nie odpuszczała wizyt nawet podczas urlopów czy innych wyjazdów 🙂

  Życzę, aby ten wielki nakład pracy przyczynił się do dalszego ogromnego rozwoju biznesowego.

  Serdecznie pozdrawiam – Alicja

 3. Jason Bourne

  Załóżmy że mam napisany własny artykuł o inwestowaniu, na jaki adres można go wysłać w celu ewentualnej weryfikacji czy spełnia kryteria zamieszczenia go w serwisie?

 4. mwojciechowski (Post autora)

  @Jason Bourne and all

  Wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z nami swoimi tekstami zapraszam do wysłania ich na mój adres:
  m.wojciechowski_at_bossa.pl

 5. lesserwisser

  @ mwojciechowski

  Re: Konkurs

  Chciałbym podzielić się pewnym spostrzeżeniem i związaną z nim uwagą.

  Otóż pytanie o zupę zółwiową, zamieszczone w temacie „SKUTECZNOŚĆ ANALIZY TECHNICZNEJ część 3”, pojawiło się pod sam koniec dnia 2 marca, bo koło godziny 23oo, a przynajmniej między godziną 22-23, tak przynajmniej utrzymuje mój kolega.

  Niezależnie od tego, że odpowiedź na nie jest prosta, to taki timing pojawienia się tego wpisu (lub innych wpisów z pytaniami)powoduje automatycznie , że osoba która akurat szczęśliwie trafiła na jego pojawienie się lub też wiedziała, że pytanie wtedy pojawi się, będzie ewidentnie miała unfair advantage w stosunku do innych osób, mniej szczęsliwych osób, co może zniekształcić ich równe szanse. Bo ta jedna godzina już wystarczyła by załapać się na datę 2marca.

  W związku z powyższym sugeruję rozważenie jakiegoś praktycznego rozwiązania tej kwestii, by w miarę możliwości wyeliminować element przypadkowego szczęścia w konkursie.

  Albo niech pytania pojawiają się o jednej znanej godzinie, albo niech wpisy autorów z pytaniami pojawiają się z zaznaczeniem godziny publikacji- a wtedy obowiązywać będzie kryterium tzw dnia umownego -czyli 24 godziny od momentu publikacji. Albo znajdźcie jakieś inne lepsze rozwiązanie tego problemu.

  Lepsze jest zawsze nieprzyjacielem dobrego.

  lw

 6. mwojciechowski (Post autora)

  @lesserwisser
  Rozważę Twoja propozycję. Najbliżej jest mi do tej żebyśmy „zrównali” odpowiedzi, które pojawią się w ciągu 24 h od momentu publikacji.

  Przy okazji informacja dla tych, którzy chcą być na bieżąco z wpisami. Proponuję zasubskrybować RSS’y z autorami. Będziecie wtedy otrzymywać „natychmiast” info o wpisach. W których mogą się pojawić pytania 😉 Podpowiem, że dziś pojawi się następne 😉

 7. Adam_S

  Konkurs fajny, choc szkoda ze tylko nagroda jest jedna.
  Mogliscie dac 2-5 miejscom podarowac np wyzszy pakiet (o ile ktos nie ma maxa). Was to nie kosztuje a innym pomoze 🙂

 8. mwojciechowski (Post autora)

  @ Adam_S
  Pakiety jak najbardziej nas kosztują (koszty dostawców content’u, oprogramowania, wydawców gazet, Giełdy itd).

  Mimo tego rozważymy również ten pomysł. A może obniżka prowizji?

 9. lesserwisser

  @ mwojciechowski

  Dziękuję za rychłą odpowiedź i napawającą optymizmem otwartość w temacie.

  Można oczywiście czatować przy kompie z ekscytacją, można zasubskrybować te RRSy, można też sobie zrobić przekierowanie na komórkę i być ciągle pod parą i na alercie. Ale czy to czasem nie przesada, przecież trzeba też żyć, pracować i używać ?

  Mam jeszcze jedną mała sugestię. Może jednak dobrze by było dać wszystkim równą szansę i przyjąć założenie że rozstrzygający będzie czas czy „moment” ostatniej odpowiedzi (albo ostatniej dobrej odpowiedzi).

  I w związku z tym odpowiednio wcześniej podać, wszem i wobec, że ostanie pytanie(a) będzie opublikowane tego a tego dnia o określonej porze i od tego momentu liczyć czas, uwzględniając np. wspomniane
  24 h jako wolny okres przejściowy. Wtedy konkursowicze będą odpowiednio uprzedzeni będą mogli właściwie zareagować.

  Liczy się chyba nie tyle tempo ale jakość odpowiedzi.
  A poza tym wypada być frontem do klienta.

  Pozdrawiam.

 10. Kornik

  Moja propozycja jest następująca: Dwanaście pytań i na odpowiedzi czekać tylko 24h. Wszystkie nadchodzące po 24h od publikacji traktować jako – więcej niż błędna (-1 punkt), ale mniej niż prawidłowa (1 punkt) – brak odpowiedzi, czyli zero punktów.

  Zwycięża ten, kto uzbiera najwięcej punktów. Jeśli będzie kilku posiadających taką samą licznbę punktów, to zwycięzcę wyłonić w drodze dogrywki.

  Dla tych „szybkich strzelb” proponuję pojedynek „W SAMO POŁUDNIE”. W wybrany dzień (najlepiej sobotę, lub niedzielę), o 11:45 zostanie opublikowane pytanie i zwycięży ten z nich, kto do dwunastej prześle prawidłową odpowiedź.

  Jeśłi znowu będzie więcej odpowiedzi, niech los zadecyduje, tzn. wyłonić zwycięzcę w drodze losowania. Bez względu na to rozlosować jeszcze 6 nagród wśród „szybkich strzelb”, lub – jeśli tylu ich nie będzie – wśród reszty „rewolwerowców”.

  Ostatecznie proponuję 7 nagród dla „7 wspaniałych”:
  – wspomniany laptop dla zwycięzcy (względnie pierwszego wylosowanego),
  – darmowy zielony max przez 1 miesiąc dla drugiego,
  – zielony5 dla trzeciego,
  – zielony3 dla czwartego,
  – darmowy zielony dla miejsc od 5 do 7.
  Mam nadzieję, że bossa nie zbankrutuje:)

  PS. W tym kontekscie konkurs mógłby się nazywać nie Konkurs 2 latka, ale np. PEWNEGO RAZU W DZIKIM KRAJU;).

 11. czytelnik

  Panowie, zachowujecie się jakbyście zainwestowali w spółkę 2000 PLN i po 25% wzroście cen akcji już się martwili, czy dealer będzie miał samochód w Waszym ulubionym kolorze lakieru.

  PS. Mnie tam godziny publikowania pytań idealnie pasują 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.