Co ma wspólnego PC Guard z Universalem

PC Guard jest spółką młodziutką na warszawskim parkiecie. Jednak od samego początku skupia na sobie uwagę rynku, w tym największych spekulantów, hazardzistów, jak również prokuratury .

Spektakularny wzrost kilka dni po debiucie (cena emisyjna 6 zł, max w dniu debiutu 12 zł, cztery dni po debiucie 435 zł), a później równie spektakularny spadek (ok. 20 zł) robił wrażenie. Wrażenie na tyle mocne, że zainteresowała się przypadkiem Komisja Nadzoru Finansowego. Do dziś jednak nic nie zostało wyjaśnione, zaś akcje spółki po spadku w okolice 20 zł, na tym poziomie utrzymywały się przez blisko rok. Jesienią 2006 zarząd spółki wpadł na pomysł ?rozgrzania? rynku swoich akcji i zaproponował przeprowadzenie splitu o wielkości 1:100. Czyli na własne życzenie spółka sprowadziła się do poziomu ?spółek śmieciowych? (tak wprost mówi się na amerykańskim rynku o tzw. spółkach groszowych, czyli tych które notowane są poniżej 1 $.

Akcjami spółek o niskim nominale nie interesują się poważne instytucje, bardzo często są one przedmiotem manipulacji, zaś ich wykresy wyglądają bardzo ułomnie.
Pozornie pomysł może jednak wyglądać atrakcyjnie. Jeśli akcje kosztują np. 10 groszy to minimalna zmiana (o 1 grosz) daje szansę na zysk o 10%. Co więcej wiadomo o istnieniu tzw. ?efekcie splitu?, czyli wzroście cen akcji przed ogłoszeniem tej informacji. Mimo, iż sam split zupełnie nic nie zmienia w kondycji finansowej, ani spółki, ani akcjonariuszy, często akcje po podaniu informacji o takich planach rosną.
Faktycznie po ogłoszeniu planów o splicie (jak również już kilka tygodni przed) kurs akcji bardzo mocno zwyżkował – 20 na 200 zł. W międzyczasie dodano informacje o planowanej emisji z prawem poboru, więc wzrost powielił ?modę na wzrosty w związku z nowymi emisjami?.
Splitu dokonano w 25 stycznia 2007 . Cena akcji po splicie wyniosła 0.50 zł. Tu ciekawostka na rynku amerykański sugeruje się by po dokonaniu splitu cena akcji wyniosła między 10-20$. Czyli, żeby w efekcie nie powstały akcje groszowe, a ponadto, żeby niemal każdy mógł sobie pozwolić chociaż na 1 akcję.
Rok po dokonaniu splitu akcje PC Guard kosztują 0.08 zł. Spółka zaś ogłosiła nowy fantastyczny plan ? dokjona po raz pierwszy w historii GPW tzw. ?odwróconego splitu?. W proporcji jakiej? Oczywiście 100:1
Młodszym Czytelnikom przypomnę, że pierwszą spółką na GPW, która planowała taką operację był Universal. Nie istniejący dziś bankrut, zwany często ?cysorzem warszawskiej giełdy?. Planował podnieść nominał swoich akcji, właśnie dlatego by uniknąć nieprzyjemnych skojarzeń. Do realizacji planów nie doszło, zaś spółka już nie istnieje. Pozwolę sobie zacytować dokładnie to samo zdanie, które cytowałem dobrych kilka lat temu gdy pisałem w Parkiecie o planach dokonania odwrotnego splitu przez Universal:

?Odwrócony split nie jest traktowany jako sygnał pozytywny. Często jest to ostatni dramatyczny wysiłek, by utrzymać obroty akcjami danej firmy? (M.Sheimo ?Reguły gry na giełdzie?, (WIG-Press, Warszawa, 1998).

***

Dla Czytelników, którzy chcieliby wspomnieć historię, lub prowadzić jakieś analizy statystyczne bonus – lista splitów spółek notowanych na GPW 

14 Komentarzy

 1. rekin

  Kiedy FON ? IMHO Sobolewski i KNF dali ciała dopuszczając splity spółek do takich śmiesznych wartości.
  IMHo 10zł to jest MINIMALNA wartość nominalna uczciwej ceny per akcja.
  wtedy krok 1 grosza to 0,10% i to jest ok.

 2. marcin.sgh

  czy będą opisy innych spółek, innych przypadków?

  Pozdrawiam

 3. mlody-inwestor

  IMHO Sobolewski i KNF nie dali ciala. Komu przeszkadzaja spolki groszowe ? Czy one kogos krzywdza ? Spolki groszowe istnialy, istnieja i beda istniec – tak wiec regulowanie ich w jakis specjalny sposob (vide utworzenie obecnego rynku dla nich) jest po prostu kiepski.

 4. gzalewski

  @ marcin.sgh
  No beda w miare jak coś ciekawego bedzie sie działo
  @ młody inwestor
  lata temu gieła miala wpadke z minimalnym tikiem. Ustalonym na 5 groszy (dla akcji ponad 2.5zl). Oczywiscie spekulanci to wykorzystaliw przypadku spolek najtanszych zeby nimi "bujac" .
  To do czego dopuszczono w ostatnich miesiacach, czyli do splitow sprowadzajaych cene w okolice kilku groszy z minimalnym zakresem wahan 1 grosz (czyli kilkanascie, kilkadziesiat proc) to pozbawienie spolki plynnosci a nie zwiekszenie.
  Tak masz racje spolki groszowe na swiecie istnieja i sa traktowane jak smieci, wlasnie dlatego ze przesuwane na gorsze "parkiety"

 5. nowicjusz giełdy

  Czy w takim razie spółkę Bioton również traktować należy jako spółkę "śmieciową"?

 6. Sith

  Jak dla mnie to Biotek przejmuje funkcje Cesarza 😉

 7. marcin

  jak przyjdzie odpowiedni klimat ze stanów (po recesji)
  to i tak ludzie będą te spółki pompować bo pokusa jest
  duża aby szybko zarobić .

 8. delfin

  Wartość akcji min. 1zł (np. na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy) powinna być jednym z warunków uwzględnienia w indeksach giełdowych. Niech sobie będą spółki śmieciowe, ale na marginesie giełdy, a nie w centrum zainteresowania. Taki Fon w mWIG40 to niepoważne (Bioton w WIG20 też).

 9. gzalewski

  @ syth
  prosze pamietac Universal był "cYsorzem" 😉 Tego tytułu nie odda szybko

 10. mat

  Czy są robione jakieś przymiarki na GPW do stworzenia zasad przeprowadzania odwrotnego splitu? Jeśli tak to jak miałoby to wyglądać?
  Właśnie GPW wypuściła komunikat odnośnie Listy Alertów i podejrzewam, że napiętnowane spółki będą się do tego przymierzać…
  Przepraszam za tak banalne pytanie ale interesuje mnie kwestia reszty z takiej konsolidacji akcji np. mają 123456 akcji przy splicie 100:1 co z tymi 56 sztukami?

 11. mwojciechowski

  @mat
  Jednym z rozwiązań jest odkupienie resztówek przez spółkę.

 12. cebras

  Wasz plik ze splitami wymaga kilku poprawek. 🙂

  Computerland i Animex miały splity nie 8/07/96 tylko 5/07/96, natomiast Polifarb Cieszyn nie 17/08/94 tylko 16/08/94. To wszystko przy założeniu, że poprawne są dane na GPWInfoStrefa: http://www.gpwinfostrefa.pl/palio/html.run?_Instance=cms_gpw.pap.pl&_PageID=2&_OID=141&_Lang=&_Site=ESPI&_CheckSum=1488444018

  Do tego PPBANK (obecnie FORTISPL) faktycznie miał split w 1995, ale w pliku występuje wśród splitów z 1996, co rodzi (niesłuszne) podejrzenia, że ma błędnie wpisany rok.

  PS: Nie macie przypadkiem analogicznych danych dla odłączeń praw poboru?

 13. WoJ

  > Wasz plik ze splitami wymaga kilku poprawek

  nasz plik zawiera prawdziwe informacje, nie wymaga poprawek
  "analogicznych danych" nie posiadamy
  w przypadku niejasności proszę pisać na opiekun@bossa.pl
  Wojciech Jankowski

 14. bergen

  Pojawienie się spółek z akcjami o nominale 0,01 zł wprowadził KSH. Wcześniej w Kodeksie Handlowym nominał wynosił 1 zł. Gdyby tak pozostało do dzisiaj nie byłoby problemu ze "śmieciami" Teraz jest płacz i lament, że ktoś wykorzystał możliwość daną mu przez wprowadzoną ustawę. A już głupotą jest karanie za działania podjęte zgodnie z prawem. Wiadomo, że Polak potarfi i wykorzysta każdy sposób na zarobienie kasy z niczego.
  Moim zdanie sensowne jest zlikwidowanie tego procederu, ponieważ zmiana o kilkanaście, klikadziesiąt procent na jednej sesji jest absurdem, ale musi się to odbyć zgodnie z prawem i być spójne z KSH. Podwyższenie nominału akcji w KSH do 0,10 zł byłoby sensownym rozwiązaniem.

Komentarze są zamknięte.

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.