Wykres dnia: Himalaje gotówki

Gotówka w funduszach rynku pieniężnego i na lokatach w USA przyrosła w gwałtownym tempie przez ostatni rok, a inwestujący w akcje prorokują, że wkrótce wróci na rynek akcyjny i da mu rakietowy napęd.

W 2023 roku, gdy stopy procentowe rosły, naturalną koleją rzeczy były wpływy środków do funduszy rynku pieniężnego, które sięgnęły 1,3 biliona USD, rosnąc łącznie do ponad 6 bilionów USD. Tak przedstawiają się te wpływy rok po roku:

Ten strumień wcale nie maleje i kolejne dziesiątki miliardów dopływają w styczniu tego roku.

Mają rację ci, którzy przewidują przesunięcie tej gotówki do bardziej ryzykownych aktywów typu akcje, ale to może potrwać nawet… rok! Albo jeszcze dłużej. Tak podpowiadają to statystyki zebrane na podstawie ostatnich 3 dekad i pokazane na tym wykresie:

Niebieskie słupki obrazują dodatnie saldo przepływów w tego rodzaju funduszach, czerwone to już przewaga wypłat. Granatowa krzywa to oprocentowanie funduszy Fedu, które nie zmienia się od kilku miesięcy i jest spodziewane jego cięcie po raz pierwszy w tym roku (wiosną-latem).

Zmiana słupków z niebieskich na czerwone oznacza start wypłat. Proszę zobaczyć gdzie takie momenty plasują się na tym wykresie w odniesieniu do zmiany krzywej stóp procentowych z rosnącej na malejącą (cięcie stóp). Ta statystyka pokazuje średnio 12-miesięczne przesunięcie, ale liczone od momentu pierwszego cięcia. A tego jeszcze w tym cyklu nie było.

Jest w tym jeszcze jeden, niewidoczny argument, czyli alternatywa. Cięcia stóp miały miejsce przy szczytach notowań akcji i podobnie będzie pewnie tym razem. Po co na górce przelewać środki z rynku pieniężnego na tak ryzykowny w tym momencie rynek akcji? Nawet jeśli oprocentowanie spada, klienci trzymają to poza rynkiem akcji, przynajmniej do czasu pojawienia się na nim jakichś dołków.

Ale że ostatnie lata złamały wiele reguł, więc i tutaj może zdarzyć się wszystko.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *