Piątkowe sesje na rynkach przyniosą jednocześnie zakończenie miesiąca, jak i II kwartału, więc można już zacząć robić podsumowania kolejnych okresów rozliczeniowych. Uwzględniając niżej opisane zmiany, pojedyncze sesje zwyczajnie niczego w tym obrazie nie zmienią. Prawda jest taka, iż na wielu rynkach zagrano doskonałe pół roku.

Wszyscy oczywiście wiemy, że w bilansie pierwszej połowy 2023 roku znajdą się imponujące wzrosty technologicznego Nasdaqa 100 oraz wyjście niemieckiego DAX-a na historyczne maksima. Wiemy też, że WIG20 ma za sobą 9 miesięcy odbicia od dna bessy wykreślonej w okolicy początku IV kwartału zeszłego roku. Warto do tego obrazu dołożyć porównanie z zeszłorocznymi spadkami, które w wielu przypadkach zostały odrobione.

Wykresy poniżej pokazują zmiany indeksów i walut w perspektywie year-to-date i zeszłoroczne zmiany tych samych rynków. Oczywiście w części przypadków straty nie zostały odrobione, ale porównujemy przecież zmiany procentowe w skali roku, z przesunięciami w skali ledwie 6 miesięcy. Rynki, które jeszcze nie odrobiły zeszłorocznych zmian, mają na to kolejne 6 miesięcy.

Wiele w tych kolejny 6 miesiącach może się zdarzyć negatywnego, ale na dziś naprawdę trudno oczekiwać, iż popyt powiedział ostatnie słowa w pierwszym roku hossy. Jeśli zachowanie rynków będzie standardowe, to wszystkie indeksy rynków akcji mogą być w końcówce roku na poziomach wyższych od dzisiejszych i wówczas będziemy naprawdę mówili o doskonałym roku, który w połowie jest już całkiem przyjemny dla inwestorów, również w Polsce.

Wrócimy do tych wykresów w końcówce września, ale wówczas raczej nie będziemy zaskoczeni, jeśli w wakacje niewiele się tu wydarzy, a giełdy poszukają jednak korekt czasem dobrych, a w innym wypadku doskonałych pierwszych 6 miesięcy roku. Możemy jednak też myśleć o tym, jak będą wyglądały zmiany procentowe na koniec grudnia, kiedy będziemy podsumowywali dwa kolejne kwartały i całość 2023 roku. Sześć miesięcy mocno zaostrzyło apetyty przed finałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *