Nadzieja związana z pojęciem ostatniej prostej może być nieco zdewaluowana przez pandemię, a końcówka roku niepewna przez pojawienie się nowej wersji wirusa, ale nie ma wątpliwości, iż w środę weszliśmy na GPW w finałowy miesiąc roku z ciekawym położeniem WIG20.

WIG20 skończył listopad spadkiem o 8,76 procent. W historii indeksu liczonej od 1994 roku listopadowych spadków większych nić 4 procent pojawiło się sześć (nie liczymy listopada 2021 roku). W czterech przypadkach grudzień po spadku listopadowym większym niż 4 procent okazywał się wzrostowy, a dwa raz spadkowy. Średnia zmian dla grudnia po takich przecenach +3,2 procent. Łącznie z bieżącym rokiem listopadowych spadków o więcej niż 8 procent było cztery. Na 28 lat historii indeksu to całkiem czytelny sygnał, iż listopad nie jest najlepszym rokiem dla warszawskich blue chipów, ale już grudzień może być ciekawszy. W istocie średnia zmiana WIG20 w listopadzie to 0,32 procent, gdy dla grudnia 2,13 procent.

Na pierwszy rzut oka widać, iż danych do analiz mamy mało, ale to jest cena, jaką jeszcze przez lata będziemy płacić za dekady braku rynku kapitałowego. Gdybyśmy byli rynkiem tak starym, jak np. amerykański robilibyśmy takie analizy dla 100 lat i wówczas wzory zachowań i anomalie kalendarzowe byłyby zapewne łatwiejsze do  kwantyfikowania. W Polsce musimy pracować na tym, co mamy. Niezależnie, zarysowany wyżej układ pokazuje, iż w listopadzie WIG20 radzi sobie generalnie gorzej niż w grudniu, a słaby listopad – zwłaszcza bardzo słaby – jest jakąś tam zachętą do zakładu o dobry grudzień. Procentowe zmiany mogą nie wyglądać jakoś spektakularnie, ale bez wątpienia zachęcają do spekulowania pod wyższe zamknięcie grudnia od zamknięcia listopada.

Tym razem zakład o dobry grudzień ułatwia fakt, iż WIG20 jest po 15-procentowej przecenie, która mocno zredukowała optymizm rynku i postawiła pod znakiem zapytania dobrą końcówkę roku. Przy tak znacznym spadku szukanie swojej szansy na rynku w hossie jawi się jako łatwiejsze i zapewne mniej stresujące niż np. wejście do gry na płytkiej korekcie. Przyznam szczerze, iż nie wiem, jaki scenariusz wygra w tym roku (prywatnie zakładam się o wzrostowy), ale nie mam wątpliwości, iż grudzień zachęca do bardzo konkretnych wejść spekulacyjnych. Naprawę nie możemy wykluczyć też scenariusza, który miał miejsce w 1997, 1998 i 2003 roku, które przyniosły mocne listopadowe tąpnięcia WIG20 o średnio 8 procent i zostały zastąpione grudniowymi zwyżkami o średnio 7,7 procent.

 

 

1 Komentarz

  1. Tu de mun

    Jak spada to się kupuje dobre i tanie rzeczy.

    Tak zrobiłem w sobotę rano na krypto gdy tylko otworzyłem oczy.

    Wyrzucanie papieru w popłochu bo jest "megakrach na indeksach aż -3%" to czyste manipulacje smart money i brokerów chcących dorobić na prowizjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.