Nie zmarnuj roku już na jego początku

W tak długi weekend noworoczny zabrałem się za porządkowanie swoich spraw, w tym przede wszystkim inwestycyjnych, i stwierdziłem, że mogę zebrać przy tej okazji w jeden wpis kilka podpowiedzi, przypomnień, porad i wskazówek, które przydają się na tę okazję.

Rada #1

Nie zmarnuj entuzjazmu, energii i mentalnego resetu zwykle towarzyszących nowemu otwarciu roku, zerowaniu liczników, nowemu cyklowi biegu wielu spraw. Następna okazja dopiero za rok.

Rada #2

Początek roku to wg psychologii dobry moment na zmiany, nowe projekty, rozliczenia, kreatywny wir wprowadzony w życie. Niekoniecznie na jakieś postanowienia, gdyż większość szybko ląduje w koszu, zostawiając poczucie winy.

Rada #3

Jeśli jednak jakieś postanowienia związane z finansami podjęłaś/podjąłeś to proponuję mój poradnik sprzed roku –> „Noworoczne postanowienia”; ogarnia on je od strony statystycznej i motywacyjnej.

Rada #4

Nie potrzebujesz postanowień noworocznych żeby efektywnie coś osiągnąć w nowym roku w kwestii pieniędzy, inwestycji, finansowych decyzji. Proponuję robić to w małych krokach i na bieżąco za pomocą „dziennika zadaniowego”, który zaproponowałem w tym małym cyklu -> „Dziennik transakcji wersja 2.0”

Rada #5

Poczujesz się lepiej gdy zamiast koncentrować się na narzekaniu, porażkach i szukaniu dziury w całym spiszesz swoje zeszłoroczne osiągnięcia, pozytywne strony działań, zdobytą wiedzę i doświadczenia.

Rada #6

Jeśli zeszły rok zakończyłeś stratami, to zanim o nich zechcesz zapomnieć, zrób krótki rachunek sumienia i postaw sobie cel aby stworzyć sensowny kierunkowskaz i jakiś plan działań. Aby to efektywnie zrobić spróbuj odpowiedzieć sobie szczerze na następujące pytania:

   – Czy posiadam rzeczywiście przewagę, którą mogę merytorycznie opisać?

  – Czy wiem jakie dokładnie popełniłem błędy i potrafię już wskazać właściwe wnioski z nich wyciągnięte oraz posiadam wystarczającą wiedzę i psychologiczne zasoby by ich nie popełniać ?

   –  Czy mam uporządkowane kwestie emocji i utrzymania dyscypliny?

Co do tego ostatniego proponuję również mały -> poradnik, który spisałem w kilku wpisach.

Rada #7

Nowy rok to najlepsza okazja do resetowania niechcianych wspomnień. Świetną metodę stosują tenisiści po nieudanym zagraniu: podnoszą piłeczkę, przenoszą na nią złe myśli i szybko odrzucają (często widać to na kortach).

Zrób to samo, tylko złe myśli zapisz na kartce, a potem zrób z niej kulkę i do kosza albo spalenia.

Rada #8

Jeśli czujesz się źle ze stratami to koniecznie:

   – znajdź źródła wsparcia,

   – znajdź źródła motywacji,

   – znajdź źródła wewnętrznego spokoju,

    – rozpisz sobie cele i ścieżki ich realizacji.

    – czerp z mądrości tych, którzy osiągnęli sukces:

 

Rada #9

Jeśli zeszły rok zamknąłeś zyskami to dołączam się do gratulacji. Dla dodania pewności sobie i zaufania we własne metody i aby się zabezpieczyć na przyszłość zweryfikuj, na ile to możliwe, ile było w tym szczęścia, a ile konsekwentnej realizacji planów i strategii. Chodzi o przekonanie, na ile możesz oczekiwać powtarzalności, a co jeszcze dopracować. Pamiętaj, że tłuste koty przestają polować.

Rada #10

Zyski oznaczają konieczność zapłaty podatków do końca kwietnia 2021r. Twoja pierwsza reakcja na to wspomnienie to ukłucie w dołku, niecenzuralne myśli i chęć natychmiastowego zepchnięcia tematu w zakamarki nieświadomości.

Błąd!

Po pierwsze – skuteczny inwestor potrafi regulować swoje emocje, inaczej długo nie pociągnie w tej branży.

Po drugie –  już teraz możesz się przygotować:

   Mentalnie, czyli oswoić z tą myślą.

   Finansowo – np. stworzyć osobne miejsce gromadzenia koniecznej kwoty.

   Planistycznie – zrobić agendę zebrania tej kwoty na czas.

Rada #11

Żyjemy w niepewnych czasach pandemicznych dlatego warto przygotować się na nieoczekiwaną przerwę w inwestowaniu (np. szpital). Sprawdź czy w razie czegoś niespodziewanego najbliżsi będą mieli dostęp do Twoich rachunków (pełnomocnictwa, adresy, hasła itd). Przygotuj także sobie nagły zestaw podręcznego bagażu planując różne warianty nieobecności (z doświadczenia sprzed lat wiem jak to jest istotne).

Rada #12

Jeśli chciałbyś zaproponować jakiś temat, problem, pytanie, na które możemy odpowiedzieć tu na blogu, jesteśmy do dyspozycji (w miarę możliwości). Mamy również na blogu kącik dla gości, który chętnie udostępnimy na sensowne wypowiedzi we wszelkich tematach inwestycyjnych, pod warunkiem, że jest to oryginalny, niepublikowany nigdzie indziej tekst. Porady, analizy, dzielenie się swoją wiedzą mile widziane.

Powodzenia!

—kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.