W tle obaw o kształt świata w wyniku pandemii, na naszym rynku mieliśmy pełnię możliwych zachowań rynkowych. Była i bessa i hossa, krach i euforia, trochę trendu bocznego i niezdecydowania, a zaraz potem skoki zmienności.

Wszelkie prognozy długoterminowe należało zawiesić na kołku i podążać, za tym co oferuje rynek, czy też może jak zmieniają się nastroje uczestników. A do tego wszystkiego ogromna różnorodność zachowania się pojedynczych walorów. Imponujące stopy zwrotu, zaskakujące załamania. Choć CD Projekt nie jest dobrym reprezentantem całego rynku, lubię patrzyć na tegoroczny wykres tych akcji. Ceny w ciągu 52 tygodni wahały się między 220 a 460 złotych, zaś cały rok na tę chwilę wychodzi praktycznie na zero. Na tych akcjach będziemy mieli i takich, którzy sporo zarobili dzięki aktywnej spekulacji i takich, którzy stracili jeśli dali się ponieść euforii zakupów w nieodpowiednim momencie oraz tych, którzy w zasadzie są w tym samym miejscu. Za każdą taką historią czają się dziesiątki emocji.

Pod pewnymi względami cały rynek obserwowany przez pryzmat indeksów (WIG, WIG20) jest bardzo podobny. Został nam już tylko jeden dzień sesyjny i w zasadzie patrząc na roczny wynik można powiedzieć – nic się nie wydarzyło. Wartość indeksu jest niemal taka sama, jak dwanaście miesięcy temu. Jeśli jednak zajrzymy głębiej….

Podobne zachowania charakteryzują mWIG40, zaś zwycięzcą jednoznacznie został sWIG80. Trendy niby podobne, ale impulsy w górę tak silne, że ostatecznie z poziomu 12 tys. na początku 2020 roku indeks doszedł do 15,7 tys.

„Covidowe” spółki w rodzaju Biomaximy, Biomedu, czy Meratora są na zdecydowanym plusie po dwunastu miesiącach, a równocześnie mogą powodować wśród wielu inwestorów i graczy wiele frustracji. „Mogło być więcej”. Jak nie żałować sytuacji, że akcje kosztowały jeszcze kilka miesięcy temu niemal 800 złotych, a dziś już zaledwie 370. To, że na początku roku ich cena wynosiła zaledwie 10 złotych wydaje się bez znaczenia.

Naturalnie opisuję tu pewien model. W rzeczywistości podejrzewam, że niewielu inwestorów wytrzymało dwanaście miesięcy z akcjami swoich spółek w tym roku.

Naturalnie, najciekawsze pytanie jest o to, co dalej? Jak będą zachowywały się rynki w nadchodzącym roku. Czy powszechne szczepienia (mimo sporej niechęci części osób) uspokoją nastroje, kiedy będzie można podsumować na spokojnie stan biznesów i gospodarek. A może inwestorzy nie traktują już wydarzeń wokół COVID-19 jako zagrażających, na zasadzie „gorzej to już chyba być nie może”. W końcu ostatnie tygodnie, związane z opublikowaniem informacji o nowej mutacji wirusa, w zasadzie nie przyniosły większych niepokojów.

Za chwilę podsumujemy  tegoroczne prognozy i wystartujemy z edycją 2021. To będzie dopiero wyzwanie. Więcej w tym będzie ruletki, niż analitycznego podejścia (nawet uproszczonego). Ten rok dla wielu prognostów (oraz analityków) nie mających dystansu do własnych umiejętności powinien być dobrym ostrzeżeniem, że w świecie złożonych systemów, z dnia na dzień może pojawić się czynnik, który wszelkie modele wyśle do kosza. Ci najbardziej uparci i przekonani o swoich umiejętnościach prognostycznych zdają się mieć niewielkie szanse na wygraną.

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *