Wykres dnia: trwa walka o najlepszy miesiąc WIG20 od 2000 roku

Listopad nie zapowiadał się optymistycznie dla globalnych rynków akcji. Na półkuli północnej wzbierała druga fala COVID a wraz z nią regulacje mrożące gospodarki, inwestorzy obawiali się ryzyka politycznego związanego z kontestowanymi wyborami w USA i ewentualnym sabotowaniem przekazania władzy przez urzędującego prezydenta a wyceny na rynkach akcyjnych znajdowały się na historycznie wysokich poziomach i wielu inwestorów było przekonanych, że rynki funkcjonują w oderwaniu od realnej gospodarki.

Do końca listopada została jeszcze jedna sesja giełdowa i niniejszym wpisem na pewno ryzykuje zarzuty o chwalenie dnia przed zachodem słońca. Faktem jest jednak, że na ten moment czyli piątkowe zamknięcie globalne rynki akcji zmierzają do zanotowania najlepszego miesiąca w historii. Nawet nie najlepszego listopada w historii tylko najlepszego miesiąca w historii.

Financial Times pisał o tym w piątek, po zakończeniu sesji giełdowej w USA. Globalne indeksy akcyjne, łączące rynki rozwinięte i wschodzące, takie jak FTSE All-World Index są na dobrej drodze do zanotowania najlepszego miesiąca w historii. Na zakończenie piątkowej sesji wzrosty sięgały 13%. Warto przy tym zaznaczyć, że historia globalnych indeksów akcyjnych nie jest wyjątkowo długa i w przypadku większości z nich zaczyna się w latach 90’ ubiegłego stulecia.

Za Financial Times

WIG20 ma niewielkie szanse na poprawienie swojego historycznego rekordu największego miesięcznego wzrostu. Współcześni inwestorzy mogą mieć o to pretensje do inwestorów uczestniczących w bańce spekulacyjnej z 1993 roku. Zanotowany w maju 1993 wzrost na poziomie 106% wydaje się być poza zasięgiem współczesnego WIG20.

Tym niemniej aktualny wynik WIG20 w listopadzie to wzrost o 22,2%. Myślę, że wśród czytelników Blogów Bossy nie ma nikogo kto zakładał właśnie taki scenariusz bazowy. Miesiąc temu perspektywy WIG20 nie wyglądały dużo bardziej optymistycznie niż perspektywy globalnych rynków akcji. Inwestorzy brali zapewne pod uwagę drugą falę pandemii, ryzyko polityczne w USA, wysokie wyceny na globalnych rynkach akcji a do tych czynników dokładali lokalne zagrożenia takie jak słabość sektora bankowego i segmentu spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa oraz specyficzne ryzyka związane z dwiema gwiazdami indeksu (nadchodzącą premierę Cyberpunk 2077 dla CD Projekt i wejście do WIG20 przy cenie ponad 50% wyższej niż cena emisyjna dla Allegro).

Co ciekawe, spektakularny wzrost WIG20 w listopadzie to głównie zasługa nie gwiazdorskiej części indeksu. W listopadzie CD Projekt rośnie o 8% ale Allegro spada o 7% co sugeruje, że to segment „starej gospodarki” w WIG20 odpowiada za listopadowe wzrosty.

W zasięgu indeksu jest „najlepszy miesiąc od 2000 roku”. Rekord należy do lutego 2000 z wynikiem 22,6%. Wykres dnia pokazuje miesięczne stopy zwrotu WIG20 w XXI wieku:

Listopad na rynkach akcyjnych przypomina więc inwestorom o dwóch powiązanych kwestiach. Na rynkach finansowych należy zachowywać elastyczność, należy być autentycznie (a nie tylko w deklaracjach) otwartym na scenariusze, które w danym momencie wydają się bardzo mało realne. Takim scenariuszem bez wątpienia jest ponad 20% wzrost WIG20 przy wzbierającej drugiej fali COVID. Przeciwieństwem takiej postawy jest bycie „zafiksowanym” na jednym scenariuszu, jednym nastawieniu i nie przyjmowanie do wiadomości, że rynek może gwałtownie i daleko pójść w przeciwną stronę.

5 Komentarzy

 1. Andres

  Chciałbym zwrócić uwagę, że luty 2000 roku był w wieku XX, nie XXI

  1. trystero (Post autora)

   @ Andres

   Dzięki. Nigdy się nie nauczę 🙂

 2. Tu de mun

  Bitcoin po 20 tys USD znów i dopiero zaczynamy.

  WIG20 na dnie, gold 20%, akcje USA 20 – 42%, Getback dalej zawieszony, WGI wiadomo gdzie.

  KNF w 2017 ostrzegał przed krypto.

  Dziękuję.

 3. Andrew Freshet

  Koniec roku się zbliża, chciałem rodzinie coś poradzić sprawie IKE/IKZE i przejrzałem ofertę Amike. Niestety, zamiast pięknych wzrostów, do których przyzwyczaiła mnie lektura portfela z Monthly widzę, że szału nie ma.

  Co mi umyka? Jak u was zainwestować w ten portfel, w którym było miejsce na Mercatory i inne cuda?

  1. trystero (Post autora)

   @ Andrew Freshet

   Jeśli czytasz portfel miesięczny to pewnie trafiłeś na ten fragment: Pragniemy jednak podkreślić, że nie dążymy do zbudowania portfela modelowego, który powinien być kopiowany w rzeczywistości (nasze portfele – uwzględniające jedynie najlepsze pomysły – mogą z punktu widzenia inwestorów instytucjonalnych wydawać się niepraktycznie skoncentrowane lub zbyt oderwane od benchmarku). Główne cele naszego comiesięcznego ćwiczenia są następujące: (i)
   wskazanie pomysłów inwestycyjnych, gdzie modyfikacja (w którąkolwiek stronę) wag w porównaniu z benchmarkiem może przynieść nadwyżkową stopę zwrotu, oraz (ii) sprawdzenie trafności tych pomysłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *