Analitycy DM BOŚ wzięli na warsztat 3 najważniejsze spółki paliwowe na GPW i wydali 3 rekomendacje kupna.

Chodzi o PKN Orlen, Lotos i PGNiG. Pełne raporty są dostępne dla zalogowanych klientów na stronie:

https://moja.info.bossa.pl/analizy/rekomendacje/

Nie chcę wchodzić w ich treść, to nie moja działka, zapraszam do lektury, mi wystarczy fakt owych rekomendacji jako informacyjny sygnał od fundamentalnej strony. Bardziej interesuje mnie za to analiza ich wykresów i potencjalne poziomy zakupu do portfela.

A ponieważ największą przestrzeń do zysków przewidziano w tych rekomendacjach dla spółki LOTOS, więc jej wykres wziąłem sobie na warsztat:

źródło: https://info.bossa.pl/notowania/wykresy/

Do momentu pojawienia się tych rekomendacji (2 października) kurs poruszał się niemal jak po sznurku wzdłuż opadającej linii trendu średnioterminowego (czerwona na wykresie). Zresztą trend długoterminowy mamy również spadkowy.

Rekomendacja tradycyjnie pobudziła wzmożenie popytu i szybki skok powyżej owej linii trendu. A kolejna sesja wypełniła warunki powstania formacji odwrotu trendu spadkowego, czyli tzw. W (albo podwójne dno jeśli ktoś woli bardziej poetycko). To pierwsza tego typu klasyczna formacja odwrotu podczas bessy technicznej zainicjowanej latem.

Nie było jednak kontynuacji i mamy w rezultacie 3 spadkowe sesji w minionym tygodniu. W sumie wszyscy chcący wskoczyć do tego wagonika, a nie mający dostępu do rekomendacji, mogą być w tym układzie zadowoleni, gdyż potencjalnie pro-wzrostowa reakcja rynku opóźnia się. To daje czas na obserwację i zrobienie planu gry.

Wartość spółki wyceniono w perspektywie 12 miesięcy na 75 PLN na akcję (zaznaczam ten poziom na wykresie). To potężna premia, dająca sporo czasu na reakcję rynku i zabranie się z nim. Wszystko wskazuje jednak na to, że potrzebny jest jakiś okres akumulacji i przekonania się do zakupów przez znacząco większą część inwestorów niż obecnie.

Z pewnością okazja objawi się jakimiś wybiciami w górę powyżej szczytu z minionego tygodnia, wyższymi świecami czy rosnącym obrotem albo wzrostem siły względnej wobec WIG. Dla niegotowych jeszcze do włączenia ryzyka na tych papierach już teraz, a planujących zakup, będą to sygnały do budowy pozycji. Niewykluczone bowiem, że na tak słabym rynku dojdzie jeszcze do jakiegoś flirtu z poziomem ostatniego minimum (zielona linia).

–kat—

5 Komentarzy

 1. Olo

  Odważna rekomendacja Łukasza Prokopiuka ale czy faktycznie jego rekomendacje są wartościowe warto to sprawdzić historycznie żeby się niepotrzebnie nie zawieść.

 2. yzy

  Jak dla mnie jedyną ciekawą firmą paliwowo-energetyczną jest Orlen… ale nie ze względu na potencjalny wzrost kursu, tylko program dla akcjonariuszy… czekam aż kurs spadnie do 25-30 zł i kupuję 50 szt. – sporo jeżdżę, więc te 10 gr rabatu na litrze w ciągu paru lat się zwróci a i kurs może przez ten czas odbije 🙂

  1. Mm

   No ale bez trudnu można znaleźć stacje, które mają w detalu ceny niższe o 10 gr i więcej od Orlenu. To co to za interes? Nie mówiąc, że i tak one biorą w hucie od Orlenu (ewentualnie od Lotosu w zależności od regionu).

 3. Piotr

  Przykład jednej z rekomendacji Pana Łukasza Prokopiuka:
  Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 6 lipca, podwyższyli cenę docelową akcji KGHM do 56 zł z 42 zł, zachowując rekomendację "sprzedaj". Raport sporządzono przy kursie 97 zł. Kurs doszedł w okolice 140 pln. Sporo się Pan analityk przestrzelił. Albo niech zmieni model do wyceny albo zmieni branże.

 4. Olo

  Moim zdaniem ten analityk co wydał te rekomendacje trafia jak kulą w płot sprawdźcie jego poprzednie rekomendacje z tego roku zwłaszcza na Kghm:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.