Analitycy DM BOŚ wzięli na warsztat 3 najważniejsze spółki paliwowe na GPW i wydali 3 rekomendacje kupna.

Chodzi o PKN Orlen, Lotos i PGNiG. Pełne raporty są dostępne dla zalogowanych klientów na stronie:

https://moja.info.bossa.pl/analizy/rekomendacje/

Nie chcę wchodzić w ich treść, to nie moja działka, zapraszam do lektury, mi wystarczy fakt owych rekomendacji jako informacyjny sygnał od fundamentalnej strony. Bardziej interesuje mnie za to analiza ich wykresów i potencjalne poziomy zakupu do portfela.

A ponieważ największą przestrzeń do zysków przewidziano w tych rekomendacjach dla spółki LOTOS, więc jej wykres wziąłem sobie na warsztat:

źródło: https://info.bossa.pl/notowania/wykresy/

Do momentu pojawienia się tych rekomendacji (2 października) kurs poruszał się niemal jak po sznurku wzdłuż opadającej linii trendu średnioterminowego (czerwona na wykresie). Zresztą trend długoterminowy mamy również spadkowy.

Rekomendacja tradycyjnie pobudziła wzmożenie popytu i szybki skok powyżej owej linii trendu. A kolejna sesja wypełniła warunki powstania formacji odwrotu trendu spadkowego, czyli tzw. W (albo podwójne dno jeśli ktoś woli bardziej poetycko). To pierwsza tego typu klasyczna formacja odwrotu podczas bessy technicznej zainicjowanej latem.

Nie było jednak kontynuacji i mamy w rezultacie 3 spadkowe sesji w minionym tygodniu. W sumie wszyscy chcący wskoczyć do tego wagonika, a nie mający dostępu do rekomendacji, mogą być w tym układzie zadowoleni, gdyż potencjalnie pro-wzrostowa reakcja rynku opóźnia się. To daje czas na obserwację i zrobienie planu gry.

Wartość spółki wyceniono w perspektywie 12 miesięcy na 75 PLN na akcję (zaznaczam ten poziom na wykresie). To potężna premia, dająca sporo czasu na reakcję rynku i zabranie się z nim. Wszystko wskazuje jednak na to, że potrzebny jest jakiś okres akumulacji i przekonania się do zakupów przez znacząco większą część inwestorów niż obecnie.

Z pewnością okazja objawi się jakimiś wybiciami w górę powyżej szczytu z minionego tygodnia, wyższymi świecami czy rosnącym obrotem albo wzrostem siły względnej wobec WIG. Dla niegotowych jeszcze do włączenia ryzyka na tych papierach już teraz, a planujących zakup, będą to sygnały do budowy pozycji. Niewykluczone bowiem, że na tak słabym rynku dojdzie jeszcze do jakiegoś flirtu z poziomem ostatniego minimum (zielona linia).

–kat—

5 Komentarzy

 1. Olo

  Odważna rekomendacja Łukasza Prokopiuka ale czy faktycznie jego rekomendacje są wartościowe warto to sprawdzić historycznie żeby się niepotrzebnie nie zawieść.

 2. yzy

  Jak dla mnie jedyną ciekawą firmą paliwowo-energetyczną jest Orlen… ale nie ze względu na potencjalny wzrost kursu, tylko program dla akcjonariuszy… czekam aż kurs spadnie do 25-30 zł i kupuję 50 szt. – sporo jeżdżę, więc te 10 gr rabatu na litrze w ciągu paru lat się zwróci a i kurs może przez ten czas odbije 🙂

  1. Mm

   No ale bez trudnu można znaleźć stacje, które mają w detalu ceny niższe o 10 gr i więcej od Orlenu. To co to za interes? Nie mówiąc, że i tak one biorą w hucie od Orlenu (ewentualnie od Lotosu w zależności od regionu).

 3. Piotr

  Przykład jednej z rekomendacji Pana Łukasza Prokopiuka:
  Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 6 lipca, podwyższyli cenę docelową akcji KGHM do 56 zł z 42 zł, zachowując rekomendację "sprzedaj". Raport sporządzono przy kursie 97 zł. Kurs doszedł w okolice 140 pln. Sporo się Pan analityk przestrzelił. Albo niech zmieni model do wyceny albo zmieni branże.

 4. Olo

  Moim zdaniem ten analityk co wydał te rekomendacje trafia jak kulą w płot sprawdźcie jego poprzednie rekomendacje z tego roku zwłaszcza na Kghm:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.