Testowałem w ostatnim tygodniu nowe narzędzia analityczne przygotowane przez informatyków DM BOŚ, a owocem tych zabaw jest tych kilka poniższych paragrafów opracowanych pod kątem właśnie mającego miejsce publicznego debiutu tych nowości.

Dla mnie pierwsza i najważniejsza z nich to:

AMIBROKER wersja PROFESJONALNA

 

Do tej pory ten program do testowania systemów transakcyjnych i analizowania technicznego wykresów był oferowany klientom DM BOŚ w wersji podstawowej (STANDARD), funkcjonalnej choć z ograniczeniami.

Obecnie klienci otrzymują dużo lepszą wersję:

                                 *** AMIBROKER PROFESSIONAL EDITION ****

Wersja 64 bitowa!

Czym się różni od standardowej? To zestawienie pokazuje różnice:

http://www.amibroker.com/guide/versions.html

Ważne – program jest udostępniany w tej nowej, wyższej wersji przez DM BOŚ:

     BEZ DODATKOWYCH OPŁAT !

Kryterium otrzymania dostępu do niego było i jest posiadanie na bosiowym rachunku inwestycyjnym pakietów  Zielony 1+, Zielony 5+ i Zielony Max.

Testującym systemy transakcyjne nie trzeba go przedstawiać. Dla mnie to prawdziwe cacko wyprodukowane przez Tomasza Janeczko i przez niego aktywnie wspierane na forum, z którego korzystają użytkownicy z całego świata. Amibroker podbił świat na długo zanim jeszcze gry produkcji polskiej stały się hitem eksportowym.

Sam może nie jestem aż takim ekspertem od programowania jakim chciałbym się widzieć, więc tym bardziej doceniam wszechstronną funkcjonalność Amibrokera. Ponad 2 dekady temu zaczynałem pisać pierwsze strategie w arkuszu kalkulacyjnym, potem przyszła w Polsce moda na Metastock, ale on nie nadążał z nowinkami za światem, więc przesiadłem się na Wealthlab. Ta przygoda nie trwała długo, wybitnie mi nie leżał ten program. Gdy trafiłem do BOŚ, dostałem w pakiecie właśnie Amibroker i szybko się z nim zaprzyjaźniłem.

  • Po pierwsze bowiem kodowanie w języku AFL jest dość przystępne.
  • Po drugie nieoceniona jest baza wiedzy dostępna na forum, nieustannie przez Tomasza Janeczko powiększana. I przy okazji jemu jako twórcy tego programu można bezpośrednio zadać pytanie lub coś zasugerować.
  • Po trzecie – program jest non stop rozwijany w trafne kierunki.
  • Po czwarte – jak dla mnie ma bardzo przystępny interfejs i przemyślany moduł testujący. Wielokrotnie to właśnie testy z tego programu pokazywałem na blogu.

Przez pewien czas miałem przerwę od testowania, a teraz po powrocie do tego widzę, że autor dodał do niego tzw. „wizard mode”, czyli opcję nauki pisania kodów przez sam program na podstawie wskazań użytkownika.

Więcej o tym jak aplikować po Amibroker i instalować go:

https://bossa.pl/oferta/narzedzia/amibroker/instrukcja

AMIBROKER dostał też 2 ważne funkcje, wspierane przez nowe lub ulepszone narzędzia:

1. Możliwość automatycznego składania zleceń do systemu DM BOŚ.

2. Automatyczny pobór danych w prosty sposób

 

To dzięki nowej wersji nr 5 programu dedykowanemu klientom DM BOŚ, czyli:

Ten również bezpłatny dla klientów program także umożliwia analizę pełnych danych instrumentów notowanych na GPW w czasie rzeczywistym. Posiada wbudowane narzędzia z zakresu Analizy Technicznej, możliwość udostępniania danych przez DDE, a także moduł do konstruowania własnych wskaźników i strategii automatycznych przy użyciu języka SFL.

Ulepszona właśnie wersja została dostosowana do monitorów 4K, podkręcono wydajność do 64 bitów, zwiększono poziomy bezpieczeństwa, a pełną listę ulepszeń znajdziecie tutaj:

https://www.statica.pl/pomoc/bossaStatica5/nowosci.html

Ale co najistotniejsze – dodano wtyczkę z notowaniami do Amibrokera! W tym do pobierania danych w czasie rzeczywistym i teraz już także w tikowych przedziałach czasowych.

Ważne – pobór danych jest bezobsługowy!

Wystarczy podpiąć bossaStatica5 i uaktywnić moduł przesyłania danych by zmagazynować je w Amibrokerze. Mnie to niezwykle cieszy, ponieważ wreszcie kończy się era kombinacji z poborem tych danych (kiedyś był to domowym sposobem zrobiony program przez jednego z użytkowników).

I wreszcie dedykowany łącznik, czyli:

Plugin bossaAB v4(64bit)

który pozwala

SKŁADAĆ ZLECENIA AUTOMATYCZNIE Z POZIOMU AMIBROKERA!

Ten mały programik pozwala przy tym na ręczną kontrolę owego procesu w kilku obszarach.

Więcej o nim w dokumentacji dostępnej na:

https://bossa.pl/oferta/narzedzia/plugin-bossaAB   

I na finał tego festiwalu nowych udogodnień, z których sam cieszę się jak dziecko, mały epilog z przypomnieniem innego narzędzia, które wspomaga w DM BOŚ procesy analizy i testowania strategii, czyli aplikacja:

bossaABKreator

To ona pozwalała do tej pory kody z Amibrokera pisane w języku AFL przekładać na instrukcje do składania zleceń na GPW przez bossową platformę bossaNOL3. Nadal można z niej korzystać. Krótki przewodnik jak to robić znajdziecie na stronie:

https://bossa.pl/oferta/narzedzia/plugin-bossaab/instalacja-bossaabkreator

Na koniec pozostaje już tylko jeden drobiazg: mianowicie skonstruowanie systemu czy wskaźnika, który pozwoli generować zyskowne zlecenia na GPW za pomocą tych nowych czy ulepszonych narzędzi. Czego wszystkim quant-inwestorom serdeczne życzę!

P.S. Wszelkie pytania, sugestie, komentarze mile widziane pod wpisem. Poprosiłem dział IT o śledzenie ich i w miarę możliwość jak najszybsze odpowiadanie

P.S.2 Dziękuje Michałowi Dłubakowi za możliwość testowania tych cudeniek!

–kat–

2 Komentarzy

  1. Tomasz Cieńciała

    Dostęp do danych jest wyłącznie do GPW (przez staticę)? Czy dane z np. USA (EOD) są dostępne przez AmiQuote lub inne narzędzia?

  2. Tomasz Symonowicz (Post autora)

    Statica podaje wszystko to, co na GPW. Ale nie ma problemu żeby zasilić Amibrokera z innych źródeł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.