Niespełna miesiąc minął od notki na naszych blogach, w której pojawiła się ocena kondycji segmentu spółek małych. Końcówka minionego tygodnia przyniosła sygnały, iż segment maluchów zaczyna łapać oddech. Naszym wykresem na niedzielę jest indeks sWIG80.

W trakcie hossy można zauważyć wiele postaw. Jedną jest podążanie za rynkiem i kupowanie nowych maksimów. Inną jest czekanie na korektę i kupowanie z przekonaniem, iż trend pozostaje w mocy. Jeszcze inną jest wiara w ogólne podniesienie się poziomu wody (rynku), które spowoduje, iż nawet najsłabsze łodzie znajdą się wyżej. W efekcie spadki takie, jak obserwowaliśmy w ostatnim czasie na indeksie sWIG80, wywołują swędzenie palców u łapaczy dołków i graczy kontrariańsko nastawionych do opinii tłumu.

Niedorozwój polskiego rynku w segmencie funduszy indeksowych powoduje, iż nie można tanio, szybko i płynnie kupić indeksu sWIG80. Naprawdę nierozwinięcie polskiego rynku obejmuje również brak kontraktu terminowego na indeks spółek małych. Graczom szukającym prostego wejścia zostaje poszukanie jakiegoś funduszu spółek małych, ale w tym wypadku trudno mówić o strategii spekulacyjnej, w którym jednym ze scenariuszy jest możliwość szybkiego wyjścia, gdy odbicie okaże się tylko przystankiem w kontynuacji bessy.

Naprawdę nie ma innego rozwiązania, niż przeanalizowanie koszyka sWIG80 w poszukiwaniu kilku spółek, które mogły zostać zbyt mocno podrapane przez niedźwiedzia. Mimo bessy na tym rynku, w indeksie nie brakuje spółek o spektakularnych wzrostach i naprawdę trudno mówić o jednym rynku spółek małych. Dlatego zachęcające sygnały płynące z wykresu sWIG80 są do wykorzystania głównie dla graczy, którzy potrafią znaleźć w spadkach i potencjalnym odbiciu akcje spółek o dobrych wskaźnikach i zachęcających perspektywach. Mimo ułożenia 80 akcji w jednym indeksie, wspólnego mianownika tam nie ma.

3 Komentarzy

 1. Deo Gratias

  Normalnie bym kupił parę spółek w okolicy ATH, np. Famur czy Wielton, może GetBack, Kogeneracja (spora dywidendna), ale obecnie jestem tak zapakowany w różnego rodzaju produkty, że nie mam już gotówki (PLN) na ryzykowne zabawy. Święta idą, OC+AC trzeba odnowić, no i jeszcze 17k trzeba na IKE i IKZE wysupłać w ciągu miesiąca (a najlepiej drugie tyle w styczniu).

  Człowiek byłby wyedukowany, to by kupował akcje na kredyt, a futures pod zastaw akcji i obligacji, ale niestety edukacji w tej dziedzinie mi brakuje 🙁

 2. deli deli

  Z łap niedźwiedzia wyrwałem dla kurażu BOSIA i PBG. Brak wspólnego mianownika w omawianym indeksie może oznaczać pożyteczna, ukrytą komplementarność;taką małą niepozorną mysz w stadzie, której żadna cholera nie ruszy.
  p.s. syn marnotrawny nigdy nie zaniedbał lektury wzorcowych komentarzy. Serdecznie Pozdrawiam.

 3. Arek

  Indeks na wykresie jest w silnym trendzie spadkowym, wręcz spada po paraboli, bez jakichkolwiek oznak odwrócenie. Aktualnie nie widzę sensu kupowania ani spółek znajdujących się w takim indeksie ani samego indeksu. Jedyną opcją jest krótka sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.