Niespełna miesiąc minął od notki na naszych blogach, w której pojawiła się ocena kondycji segmentu spółek małych. Końcówka minionego tygodnia przyniosła sygnały, iż segment maluchów zaczyna łapać oddech. Naszym wykresem na niedzielę jest indeks sWIG80.

W trakcie hossy można zauważyć wiele postaw. Jedną jest podążanie za rynkiem i kupowanie nowych maksimów. Inną jest czekanie na korektę i kupowanie z przekonaniem, iż trend pozostaje w mocy. Jeszcze inną jest wiara w ogólne podniesienie się poziomu wody (rynku), które spowoduje, iż nawet najsłabsze łodzie znajdą się wyżej. W efekcie spadki takie, jak obserwowaliśmy w ostatnim czasie na indeksie sWIG80, wywołują swędzenie palców u łapaczy dołków i graczy kontrariańsko nastawionych do opinii tłumu.

Niedorozwój polskiego rynku w segmencie funduszy indeksowych powoduje, iż nie można tanio, szybko i płynnie kupić indeksu sWIG80. Naprawdę nierozwinięcie polskiego rynku obejmuje również brak kontraktu terminowego na indeks spółek małych. Graczom szukającym prostego wejścia zostaje poszukanie jakiegoś funduszu spółek małych, ale w tym wypadku trudno mówić o strategii spekulacyjnej, w którym jednym ze scenariuszy jest możliwość szybkiego wyjścia, gdy odbicie okaże się tylko przystankiem w kontynuacji bessy.

Naprawdę nie ma innego rozwiązania, niż przeanalizowanie koszyka sWIG80 w poszukiwaniu kilku spółek, które mogły zostać zbyt mocno podrapane przez niedźwiedzia. Mimo bessy na tym rynku, w indeksie nie brakuje spółek o spektakularnych wzrostach i naprawdę trudno mówić o jednym rynku spółek małych. Dlatego zachęcające sygnały płynące z wykresu sWIG80 są do wykorzystania głównie dla graczy, którzy potrafią znaleźć w spadkach i potencjalnym odbiciu akcje spółek o dobrych wskaźnikach i zachęcających perspektywach. Mimo ułożenia 80 akcji w jednym indeksie, wspólnego mianownika tam nie ma.

3 Komentarzy

 1. Deo Gratias

  Normalnie bym kupił parę spółek w okolicy ATH, np. Famur czy Wielton, może GetBack, Kogeneracja (spora dywidendna), ale obecnie jestem tak zapakowany w różnego rodzaju produkty, że nie mam już gotówki (PLN) na ryzykowne zabawy. Święta idą, OC+AC trzeba odnowić, no i jeszcze 17k trzeba na IKE i IKZE wysupłać w ciągu miesiąca (a najlepiej drugie tyle w styczniu).

  Człowiek byłby wyedukowany, to by kupował akcje na kredyt, a futures pod zastaw akcji i obligacji, ale niestety edukacji w tej dziedzinie mi brakuje 🙁

 2. deli deli

  Z łap niedźwiedzia wyrwałem dla kurażu BOSIA i PBG. Brak wspólnego mianownika w omawianym indeksie może oznaczać pożyteczna, ukrytą komplementarność;taką małą niepozorną mysz w stadzie, której żadna cholera nie ruszy.
  p.s. syn marnotrawny nigdy nie zaniedbał lektury wzorcowych komentarzy. Serdecznie Pozdrawiam.

 3. Arek

  Indeks na wykresie jest w silnym trendzie spadkowym, wręcz spada po paraboli, bez jakichkolwiek oznak odwrócenie. Aktualnie nie widzę sensu kupowania ani spółek znajdujących się w takim indeksie ani samego indeksu. Jedyną opcją jest krótka sprzedaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.