Mierniki ryzyka- ocena krzywej kapitału

Kaizen jak najbardziej tak 🙂 ?Test plam atramentowych”? Jeśli ma to pomóc w wyrobieniu wyobraźni traderskiej to również tak. A na serio – w zasadzie komentarze porównawcze co do dwóch krzywych equity, zaprezentowanych w poprzednim wpisie  były dość trafne a chwilami całkiem pomysłowe 😉

Trochę to usystematyzuję i dodam co nieco.

Nie podałem celowo żadnych bliższych parametrów obu krzywych ani ich pochodzenia, licząc na inwencję oceniających. Owe założenia nie są zresztą aż tak istotne w tym wypadku bo głównym motywem zadania było wnioskowanie o strategii na podstawie przebiegu samej equity i wizualna ocena rozkładów zysków i strat. Mierniki miernikami, statystyki zawsze są ułomne w dokładnym opisie rzeczywistości a sama krzywa kapitału czasem niemal sugestywnie krzyczy z monitora.

Założenia były w przybliżeniu takie oto: oba wykresy dotyczą strategii, i teraz bardzo muzycznie to wyjdzie, grających na tym samym instrumencie; zakres czasowy obejmował 5 lat; kapitał początkowy to 1000 jednostek a ukryte pod nimi transakcje, co bardzo ważne, były realną a nie tylko komputerową symulacją. Ważne dlatego ponieważ jak zapewne wielu inwestujących ze wspomaganiem systemów transakcyjnych wie, po teście optymalizacyjnym na ekranie pojawia się zwykle equity nr (2) a po dokonaniu realnych transakcji ich wynik układa się w krzywą nr (1)  🙂

Dlaczego wybór strategii nr (1) byłby teoretycznie lepszym wyjściem? Mike odpowiedział na to całkiem poprawnie: zysk końcowy, co widać na obrazku bez podglądu do raportu systemu, jest w przypadku krzywej (1) dużo wyższy a więc i zysk oczekiwany, bez zmiany założeń, mógłby być również większy. Z punktu widzenia maksymalizacji profitów należałoby więc sięgnąć po strategię (1).

Ostatnia wartość equity w (1) to 7500 co odnosząc do startu na wysokości 1000 daje nam CAGR%= 49,63%

Ostatnia wartość equity w (2) to 5000 co odnosząc do startu na wysokości 1000 daje nam CAGR%= 37,97%

Przez chwilę abstrahując od system trading – czy przeciętny klient funduszu inwestycyjnego ogląda zmienność wyników potencjalnego zarządzającego jego pieniędzmi ? czy interesuje go raczej sam zysk ??? Raczej to drugie. A czy mając do dyspozycji ?wizualne” wyniki 2 funduszy, które wyglądają jak pokazane przeze mnie krzywe kapitału, wybrałby (1) czy (2) ? W ciemno stawiam, że perspektywa mu się zmienia o 360 stopni i wybiera (2)  😉 . Problem w tym, że fundusz pokazuje mu zwykle coś o czym wspomniał ktoś w komentarzu – krzywą (2), która jest najlepszym wycinkiem z wykresu (1)…

Tymczasem oceniający w prezentowanym przeze mnie teście byli samodzielnymi inwestorami i mieli za zadanie oszacować krzywe z punktu widzenia praktyki i własnych doświadczeń. Stawiali przy wyborze raczej na krzywą (2) , jak się okazało głownie z powodów czysto psychologicznych i emocjonalnych. Bez wątpienia zmienność jej jest o niebo mniejsza (nie wiemy ale zakładamy, że ryzyko również) co daje niebotycznie większe szanse na konsekwentne stosowanie jej założeń w realu a także dużo mniejszą częstotliwość migotania przedsionków oraz większą szczelność zwieraczy. Według mnie zadziałała przy tym klasyczna już teoria perspektywy Kahnemana i Tverskiego, o której pisał Grzegorz: inwestorzy (i nie tylko) częściej wybierają mniejszy zysk o ile jest pewniejszy czyli taki, któremu towarzyszy niższe ryzyko.

I wreszcie dlaczego nawet z punktu widzenia profitów wybór equity (2) byłby jednak lepszym rozwiązaniem? Tu ważne jest założenie, że obie strategie są przeznaczone na ten sam rynek.

MaxDD w pierwszym wypadku to 42%

MaxDD w drugim wypadku to 2%.

Porównując różne strategie należy zawsze ich ryzyko sprowadzić do jednego mianownika. Bardzo upraszczając, gdyby pozwolić systemowi (2) na osiągnięcie podobnego ryzyka maksymalnego jak w (1) to można by pokusić się o każdorazowe powiększenie w nim pozycji wystawionej w transakcji o 21 razy (z podzielenia obu maxDD: 42% / 2 % = 21) co spowodowałoby również 21-krotny wzrost zysków do 3-cyfrowych wartości procentowych rocznie. To oczywiście nie przekłada się tak liniowo, szczególnie tam gdzie rozkłady nie są normalne jak w finansach, ale dość często tak się to w literaturze tematu zakłada. Nie zawsze jest to możliwe ale już 2 krotne powiększenie pozycji w strategii (2) pociąga za sobą większą zyskowność przy nadal niewielkiej zmienności.

Czy equity (2) może być realna? Wygląda na to, że i jednorazowe zyski i straty są w niej bardzo małe, rzędu ułamków procenta, trafność jest dość wysoka, nie ma długich okresów ciągłego ?zanurzenia”, prawdopodobnie jest spora ilość transakcji. Przypomina to strategię skalpowania rynku albo komputerowe ?high frequency” trading z tysiącami wejść na rynek. Tam jednak niestety również występują zdarzenia typu ?six sigma” …   

–* Kathay *–

11 Komentarzy

 1. Jacek

  > CAGR%= 37,97%, MaxDD 2%.
  > Czy equity (2) może być realna?

  Pewnie, ze może. Tak samo jak polska jedenastka w finale Euro 2008.

 2. GiełduGiełdu

  "…..komputerowe ?high frequency? trading…."? Ciekawy temat, a moim zdaniem bardzo rzadko poruszany. Jak to działa?
  Pozdrowienia,
  GiełduGiełdu

 3. gzalewski

  ja jeszcze dodam jedno. Bardzo ważne jest to w którym momencie rynku ( i wlasnego doswiadczenia) inwestor dokona wyboru.
  Jesli wybor bedzie dokonywany np. w czerwcu 2007 to spora czesc graczy wybierze nr 1. Spadek kapitalu widoczny na wykresie byl wylacznie w sferze SF dla wielu z nich. Z drugiej strony przyszle inwestycje, kogos kto juz doswiadczyl takiego obsuniecia bedą obciążone pamięcią stresu w okresie tych strat i chęcią uniknięcia go.

  I jeszcze wyniki ankiety z WallStreet.
  Pytanie dla grupy pierwszej brzmiało:

  Masz do dyspozycji dwie inwestycje
  A ? co roku przynosi pewne 5%
  B ? w połowie przypadków przyniesie zysk roczny 30% a w połowie stratę roczną -15%
  Którą wybierzesz jako podstawę do swojej emerytury za 30 lat?

  69.4% pytanych wybrało B

  Druga grupa miała pytanie takie:
  Masz do dyspozycji dwie inwestycje
  A ? co roku przynosi pewne 5%
  B ? średniorocznie zyskuje 7.5%, choć w niektórych latach może przynieść straty
  Którą wybierzesz jako podstawę emerytury za 30 lat?

  tym razem B wybrało 40.5%

  Odpowiedzi o tyle ciekawe, ze mielismy do czynienia z aktywnymi inwestorami. Nie przestraszyli się -15% jesli jasno zostało podane, ze ma to miejsce w polowie przypadków. Z drugiej strony w grupach „nieinwestorskich” mozna spodziewac sie unikania tak duzej straty.

  W drugim przykladzie podobnie – amator wybierze 7.5% bo „strata w niektórych latach” brzmi tak nijako, ze nie stwarza pozornie zagrozenia. Ciekawe, ze inwestorzy unikali tej inwestycji, ale toz pokazuje, ze wybierali pewne 5% zamiast 7.5% obarczonego niepewnoscią

 4. przemek

  Czy wiec obrazek pierwszy z poprzedniego postu zawiera equity z realnymi poslizgami przy dokonywaniu transakcji a obrazek drugi poslizgi teoretyczne jakie uwzglednilismy w systemiei stad tak rozny przebieg equity?

 5. kathay

  @przemek
  Obie equity dotyczyły 2 KOMPLETNIE RÓŻNYCH strategii. Niech będzie że obie uwzględniają już poslizgi jeśli pomoże to w zrozumieniu 🙂

 6. kathay

  @GG

  high frequency trading to chyba nie na to forum 🙂 To de facto transakcje robione przez maszyny w oparciu o algorytmy, nawet kilka tysięcy dziennie, w tym na akcje. Czas liczy się tu do tego stopnia, że nawet serwery ustawia się jak najbliżej giełdy żeby nie tracić na łączach.

 7. Jacek

  To dla Amibrokera nie powinno być problemem – z poprzednich koment.
  https://blogi.bossa.pl/?p=314#comments
  "Ja sam używając eSignal jako źródła danych mogę śledzić 2000 spółek REALTIME (każda transakcja). Jest to strumień około 60000 tików na sekundę. I program działa."

 8. GiełduGiełdu

  Ciekawe jak wyglądają algorytmy do High Frequency Trading. Próbowałem coś szybko "wyguglować", ale znalazłem głównie propozycje pracy dla specjalistów od High Frequency Trading. Wygląda to przyszłościowo, a na foreksie można przecież samu sobie niezly system puścić.

  Nasze kontrakty mają czasem tak wolne zmiany, że może można by nawet ręcznie symulować takie aglorytmy:-)

  Jak macie coś ciekawego na ten temat, proszę o info,

  Pozdrowienia,
  GiełduGiełdu

 9. Jacek

  w tym wątku na elitetrader można poczytać i coś ciekawego znaleźć na ten temat :
  http://www.elitetrader.com/vb/printthread.php?threadid=51893

 10. ogryzek

  Kathay – nie masz może danych historycznych z TKO na zamknięciu (min/max) dla FW20? W sieci próżno szukać…

 11. kathay

  @ogryzek
  niestety nie zbieram tego:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.