WIG20 – indeks blue chipsów

W przeciwieństwie do diamentów Blue Chips na giełdach nie są wieczne. A na pewno nie te notowane na GPW. Zbyt krótka historia naszego rynku, a tym samym działalności przedsiębiorstw powoduje, że etykietę spółki „stabilnej i rozwiniętej” przykleja się czasem nieco na wyrost.

Pisząc notkę o specyficznej konstrukcji indeksu WIG20 („8 marca, czyli czego nie widać„) gorączkowo przeszukiwałem swoje zasoby „analogowe” w nadziei na znalezienie kwartalnych biuletynów publikowanych przez GPW, a które kiedyś zbierałem. Miałem przekonanie, że znajdę skład WIG20 w momencie jego stworzenia (16 kwietnia 1994).

Niestety w tych publikacjach nie ma składu w pierwszych momentach istnienia indeksu. Po raz pierwszy pojawia się on w wydaniu biuletynu z I kwartału 1996. Myślę, że i w tym momencie będzie on dla wielu zaskoczeniem – szczególnie dla młodych stażem inwestorów i spekulantów.

(alfabetycznie, bo niestety nie ma też udziału)

 • BIG (dziś Millennium)
 • BPH
 • BRE
 • BSK (dziś ING BSK)
 • Budimex
 • Dębica
 • Elektrim
 • Exbud
 • Górażdże
 • Kabel BFK (po połączeniu ze śląskimi Kablami to dziś po prostu Kable) (na tę pomyłkę zwrócił mi uwagę jeden z uczestników listy pl.biznes.wgpw. Obie fabryki Kabli nie połączyły się. BFK – została przejęta przez Tele-Fonikę)
 • Mostostal Export
 • Polifarb Wrocław
 • Rafako
 • Rolimpex
 • Stalexport
 • Stomil
 • Universal
 • WBK (dziś BZ WBK)
 • Wedel
 • Żywiec

Czy coś jest zaskoczeniem?  🙂

11 Komentarzy

 1. JZW

  Historyczne zmiany portfela WIG20 od samego poczatku sa dostepne na stronach GPW:
  http://www.gpw.pl/gpw.asp?cel=informacje_gieldowe&k=3&i=/indeksy_n/WIG20/WIG20_Informacje_podstawowe&sky=1
  (wiersz Historyczne Portfele Indeksu)

 2. t.sw.

  Dla mnie od samego poczatku zaskoczeniem jest to, jak latwo przychodzi GPW wpuszczac do WIG20 spolki tak na chwile…

 3. appfunds

  Dla mnie zaskoczeniem jest akceptowanie przez władze giełdowe sytuacji, kiedy 5 spółek ( PKO, Pekao, KGHM, TPSA, PKN Orlen) ustawia cały rynek.
  A jescze większym zaskoczeniem tolerowanie jawnych manipulacji na mniejszych spółkach z WIG 20, którymi podbija się/obniża indeks bez żenady i zupełnie bezkarnie.
  Czy nikomu to już nie przeszkadza, tylko mi ?

 4. Klan

  Panie Grzegorzu, ale jakie jest przesłanie tego postu i użyteczność dla inwestorów, bo nie brdzo łapię ? 🙂 W tym tekście o 8 marca było kilka fajnych wniosków, a tu jestem ciutkę rozczarowany

 5. gzalewski

  @ JZW
  dzieki. szukalem tego, ale w zupelnie innych miejscach i jakas slepota mnie musiała dopaść, z enie widzialem
  PS. swoja droga moze jak znajde wiecej czasu sprobuje zrobic „pierwotny WIG20” i zobaczyc jak wygladałaby wartosc dzis

  @ KLan
  To takie luźne refleksje 🙂
  Ale mysle ze dla czesci inwestorow, ktore nie maja pojecia co to sa indeksy, ale bezmyslnie powtarzaja rozne slogany jednak moze coś sie tam znajdzie

 6. rafal

  Witam. Przydatne dane dotyczące historii, a ja mam pytanie gdzie możnaby znależć archiwalne wskaźniki (np. C/Z) dla spółek z Wig20 ? Można prosić o pomoc ?

 7. mwojciechowski

  @rafal
  Spróbuj w rocznikach GPW. Wydaje mi się, że tam widziałem średnie C/Z dla spółek giełdowych, może będzie też dla spółek z WIG20.
  Co do poszczególnych spółek to najlepiej w archiwach gazet lub Ceduły GPW (niestety nie za darmo).

  @appfunds
  Nie bardzo rozumiem, co GPW miałaby zrobić, żeby 5 największych spółek nie ustawiało rynku? Nakazać zagranicy kupowania większej ilości spółek,
  a nie tylko największych?
  Druga część (manipulacje na mniejszych spółkach) to temat raczej do KNF. Podobno gdzieś na stronie KNF jest formularz do zgłaszania podejrzeń o manipulacje. Trzeba go wykorzystywać.

 8. rafal

  dzięki serdeczne

 9. Adam222

  Giełda zawsze preferowała spekulację bo żyje z prowizji a ona nabija jej kasę. Ot i cała prawda. A WIG20 czyli WIG5 to najlepszy instrument do manipulacji. Dodatkowo dla manipulantów stworzono dogrywki i zlecenia karnetowe. Takiego "cyrku" jak u nas nie ma nigdzie na świecie. Ale jest to droga na manowce. Przeciętny polak ma złą opinię o giełdzie i nazywa ją "szulernią". I taka jest prawda. A porządny kapitał fundamentalny omija naszą giełdę szerokim łukiem. Znowu wychodzi, że polak potrafi "okraść drugiego i zedrzeć z niego skórę do kości". Niedawno Kluza w telewizji oficjalnie powiedział, że KNF nie będzie wtrącać się w regulaminy giełdy. Czyli mają przyzwolenie odgórne aby robić co chcą. A można przecież rynek ucywilizować. Zlikwidować dokrywki. Te 10 minut dodatkowego handlu nikomu poza manipulantami nie jest potrzebne. Kursy zamknięcia liczyć jako średnią wartość z ostatnich 5 minut. A zlecenia karnetowe pozostawić, ale wprowadzać je do systemu po kolei z np. 10 sekundowym opóźnieniem. To zlikwidowałoby manipulacje.

 10. mg

  tak szacunkowo wartośc wig20 ( spółki z 1994 roku) wychodzi maxymalnie 1200-1350 :)) na dzień dziesiejszy
  nawet wyrzucając cześc spółek co do których nie byłem pewien kursu ze względu na splity czy przejęcia :np Millenium, Mostostalexport, WBK
  oraz uwzględniając ceny na dzień wykupu spółek wycofywanych z giełdy

  a z uwzględnieniem tylko tych 12 spółek które są jeszcze obecnie na rynku te które zbankrutowały wskaźnik ten wynosi 1330 🙂

  jeszcze ciekawszy byłby taki wskaźnik dla DJ z 30 spółek które były w tym indexie w latach 30 została tylko 1 :))
  a nie ma zadnej, któa była 100 lat temu :))

 11. mg

  miało byc:

  a z uwzględnieniem tylko tych 12 spółek które są jeszcze obecnie na rynku i tych które zbankrutowały wskaźnik ten wynosi 1330

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.