Wykres dnia: Nowa hossa vs. dead cat bounce

Do końca miesiąca marca i I-go kwartału 2020 roku zostały dwie sesje. W obu perspektywach czasowych rynek największych spółek na GPW wygląda brutalnie. Spadek WIG20 w marcu o około 20 procent uzupełnia się ze spadkiem year-to-date o przeszło 30 procent. Dołożenie do tych ruchów straty w skali 12 miesięcy o 36 procent daje obraz rynku zmiażdżonego przez podaż w skrajnie krótkim okresie. Układ musi wywoływać pytania o okazje inwestycyjne, a obrona dna bessy z lat 2008-2009 aż prosi się o odpowiedź ze strony techników. Naszym wykresem na niedzielę jest miesięczny WIG20.

Na starcie odnotujmy, iż stosunkowo łatwo teraz definiować techniczną hossę. Wykreślenie przez WIG20 dna w okolicach 1250 pkt. powoduje, iż każde przekroczenie pułapu 1500 pkt. można definiować jako odbicie o 20 procent i przejście indeksu blue chipów w techniczny rynek byka. W praktyce więc bessa została zakończona 20 marca. Czy zatem dziś tylko czekamy na jej kontynuację? Kiedy świat fascynuje się analogicznym ruchem swoich indeksów, my mamy swoją „hossę techniczną” na WIG20. Oczywiście bardziej wrażliwi na korelacje pomiędzy indeksami szybko powiedzą, iż więcej w tym ruchu echa zachowania giełd światowych niż lokalnych powodów do gry, ale technicznie zorientowani gracze muszą czuć się zmuszeni do zajęcia stanowiska. Technicy, dajcie znać, czy myślicie o kupieniu nowej hossę czy może jesteście w tym gronie, która widzi w odbiciu ledwie korektę wzrostową albo spektakularne odbicie zdechłego kota?

 

5 Komentarzy

 1. vaeta

  Dzisiejszy żeton idzie na czerwone (zdechłego kota) 🙂

  Ale tak naprawdę czy to jest ważne czy mamy start hossy, czy odbicie zdechłego kota?
  * pewnie tak, jeżeli ktoś chce mieć jak największe szanse aby zwiększyć kapitał o rząd wielkości w ciągu roku
  * jeśli nie to nie raczej nie ma znaczenia czy mamy nastawienie październik 2008 lub styczeń 2016 lub nawet styczeń 2009. Analog rozbicia pojedynczej pozycji wejścia np na 12 miesięcznych zadziałało by dla tych przypadków. Głównym zagrożeniem by była potencjalna inflacja czyli analogia Argentyny: MRV (ARS) vs MRV (USD)

 2. The Brave One

  Moje zdanie znacie: buy the the mother of all dips

 3. Dawid

  Krótkie odbicie (myślę zresztą że już zakończone)

  1. KRZYSZT

   Dlaczego tak myślis?

 4. pit

  Myślisz , że w kontekście następnego impulsu na SP500 co najmniej takiego samego. W20 utrzyma pozycje 1300. Szczerze wątpię.

  https://tinypic.pl/j2dshaoar2sb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.