Zgoda, tytuł jest na wyrost. Na dziś więcej ludzi umiera na powikłania pogrypowe niż powikłania po zetknięciu z nowym wirusem z Chin, ale rynki – jak to rynki – już wyceniają ryzyko. Naprawdę chodzi dziś o ryzyko epidemii, a nie o nową epidemię. Dlatego naszym wykresem na niedzielę nie może być nic innego niż zachowanie giełd przy poprzednim wybuchu rynkowej paniki, gdy na początku wieku świat przestraszył się epidemii SARS.

WSJ przygotował ładny wykres, w którym połączył zachowania indeksów rynków chińskich z S&P500. Skorelowanie jest oczywiste bez poważnych wyliczeń, ale też z wykresu wybija się na plan pierwszy stary mechanizm, w którym rynki kreślą dno zanim wydarzenie dobiegnie końca. Recesja, ptasia grypa, ebola, SARS czy inne strachy mają przed sobą jeszcze sporo do powiedzenia, gdy rynki już pozycjonują się pod nowe zmienne.

 

(źródło: WSJ)

12 Komentarzy

 1. Kris

  Krótki komentarz/
  Noo własnie. Nie chodzi o to ,że cos nagle sie pojawia TO ciągle Jest.
  Tylko zbieżnośc nagłówków gazet/ ALE czy ktoś jeszcze czyta gazety?/
  Może w końcu SM-BIS zmienią metodę manipulacji.
  P.S
  A tak na obrzeżu…Smutno mi dziadziu-jak czasem mawia moja wnuczka.
  Smutno, że ten blog żyje jakby nie żył.
  Artykuly bez reakcji.
  Ale i wiekszość wpisów oparta na czyichś opiniach. Może to istota bloga?
  Brak odniesień autorów do zaczepek?!
  To może jakieś forum dyskusyjne.
  Smuta…futures.pl

 2. Kris

  Zginie…/dokladnie/ 65 mln ???
  Uff

 3. Adam Stańczak (Post autora)

  Chyba będą bronił treści z zewnątrz na blogach. Jeśli coś jest dobrego w prasie branżowej, to warto odnotować. My, w sensie zajmujący się giełdami za chwilę trzydzieści lat, mamy w nawyku czytanie prasy typu WSJ czy FT. Nie wynika to z jakiejś elitarności, po prostu taka działka. Jak ludzie zajmujący się polityką muszą przeglądać NYT czy Washington Post. Każdy ma swój bąbelek. Paradoksalnie, my mamy mniej czasu na czytanie prasy ogólnej niż przeciętny inwestor indywidualny, więc podsyłanie treści z FT czy WSJ ma sens, bo nasz dzień wygląda tak, że zaczynamy od FT, a "normalny" człowiek od Wyborczej, Rzeczpospolitej czy Dziennika (w dowolnej formie).

  A w kwestii wygaszenia nieco aktywności – przegrywamy, jak więksi od nas, z Facebookami i innymi produktami, za którymi stoją miliardowe budżety i troszkę z trendem na rynku w Polsce. Nie wygramy z tym, że politycy na potrzeby własne postanowili zabić polski rynek kapitałowy i kapitalizm zmienić w klientelizm. Biuro walczy o to, żeby była oferta nie tylko akcyjna, ale i funduszowa i zagraniczna. Osobiście postrzegam okres tej smuty jako przejściowy. To wszystko zmierza w stronę kolejnej wielkiej prywatyzacji, którą będzie trzeba zrobić, jak się rachunek ekonomiczny przestanie spinać. Kwestia czasu.

 4. _dorota

  "wszystko zmierza w stronę kolejnej wielkiej prywatyzacji, którą będzie trzeba zrobić, jak się rachunek ekonomiczny przestanie spinać"

  Byłoby to tak przeciwne pryncypiom ideowym obecnej władzy, że może być bardzo odległe w czasie. Na razie prezes – bardzo agresywnie – tworzy sobie instrumentarium do wzięcia społeczeństwa za pysk, gdyby rachunek ekonomiczny zupełnie przestał się spinać.

  Faza wielkiej prywatyzacji nastąpi dopiero po wyczerpaniu wszelkich innych możliwości (wtedy Wilczek, Rakowski, wyprowadzenie sztandaru). No, chyba że w maju uda się powstrzymać pochód hunwejbinów. Oszczędziłoby nam to 20 lat gospodarczego konania.

  1. Kris

   _dorota
   Kiedyś znajoma z PO/ SEJMIK WOJ./ powiedziała mi,, Ja szanuję każdego za jego poglądy ,, gdy stwierdziłem ,że jedynie autentyczny i ideowy jest Kukiz.
   Sama potwierdzila ,że juz w epoce Klepacz nie było do niej dostepu nawet dla wiceburmistrza z PO.
   Sami sobie naważyli to piwo. Jeszce cieszyli się , że mają swój TK . Niestety.
   Bagno jest po obu stronach.Potrzeba 40 mitycznych lat.

   Prawdziwe i przerażające zło czai się gdzie indziej. Czasem pogrywam z synem w FIFA20 i niestety wielość stosowanych trików / nielegalnych programów wspomagających wygrywanie/ przeraża. Na nasze nieszczęście wiekszość to polscy uzytkownicy. Polak Cwaniak?

   To tak z boku na wpisie P.Stńczaka , który deklaruje sie /Bezpartyjny/

   Co do Kondratieva to podaje swoje zrodlo z 2008 poniżej

   1. _dorota

    "Bagno jest po obu stronach."

    Nie, stanowczo nie. PO była nieudolna w pewnych obszarach – bo nie przewidzieli bolszewizmu. PiS to jest czysty bolszewizm. Różnica jest drastyczna.

    1. Andres

     Ja pamiętam wypowiedż jednego członka partii PiS: "Nieważne czy Polska będzie biedna czy bogata, ważne żeby była katolicka"

     1. AGO

      A co to ma wspólnego z religią? – do Andres

 5. Kris

  Dziękuję za odpowiedz.

 6. _dorota

  Czy stan wiedzy na 2.02 już uprawdopodabnia tezę, że koronawirus może być czarnym łabędziem dla światowej gospodarki?

  1. Kris

   Jak podaje tajny agent ODNI ,https://www.dni.gov/index.php/newsroom nie było polecenia bezpośredniego Trampa.
   Byla tylko sugestia-Zróbcie coś z chinczykami, niech producenci wracają do usa.

   Już pojawiaja się sugestie. Kapitał produkcyjny będzie wracał do USA i Europy.
   10 LAT hossy.

   1. _dorota

    Łojezu. Jak widzę na ten temat tylko reptilianie coś wiedzą 🙂 I mam odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.