Wykres dnia: Wielki powrót na rynek złota

W czwartek, 12 maja World Gold Council opublikował swój kwartalny raport na temat rynku złota. Z zawsze ciekawych danych na plan pierwszy wybija się wzrost popytu inwestycyjnego na złoto w pierwszym kwartale 2016 roku.

Wedle danych zebranych przez WGC, od początku stycznia do końca marca w stronę funduszy indeksowych pozwalających na ekspozycję na rynku złota napłynęło środków o równowartości 364 ton złota. To pierwszy poważny wzrost od trzech lat i naprawdę na tyle duży, by dało się snuć porównania z pierwszym kwartałem 2009 roku (największy słupek na załączonym wykresie – 458 ton – obrazujący największy napływ w historii). Możemy spekulować na temat korzeni wzrostu zainteresowania złotem – od kryzysowych obaw, przez słabość dolara po zwyczajne momentum rynku, który od początku roku zyskał około 20 procent – ale nie zaprzeczymy, iż złoto jest jedną z najlepszych inwestycji tego roku.

Dla graczy, którzy chcieliby podłączyć się pod ten trend lub chociażby wykorzystać edukacyjnie raport World Gould Council, publikacja zawiera jeszcze jedną ciekawostkę – wyliczenie największych funduszy indeksowych dedykowanych rynkowi złota, które można określić mianem 10 „złotych” ETF-ów, które musisz znać:

SPDR Gold Shares
iShares Gold Trust
ZKB Gold ETF
ETFS Physical Gold
Gold Bullion Securities
Source Physical Gold
Xetra-Gold
Sprott Physical Gold Trust
Central Fund of Canada Ltd
Julius Baer Physical Gold Fund

(źródło wykresu: World Gould Council)

golddemand

3 Komentarzy

 1. Wiktor

  "Możemy spekulować na temat korzeni wzrostu zainteresowania złotem" – pełzające bankructwa USA i UE, koniec bańki w Cinach plus prawdopodobny upadek EURO.

 2. nieudacznik

  Słusznie, że zamknąłeś komentarze w poprzednim wątku bo od nadmiaru komentarzy blogi zaczynają się już przegrzewać. I to chyba jakiś omen, bo w mojej foreksowej składance akurat leciała mi taka pioseneczka he he

  https://www.youtube.com/watch?v=Wfq2YpcubSs

  1. _dorota

   Nie ma żadnego przełożenia polityki na rynek, dlatego zamknął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.