Wykres dnia: Wielki powrót na rynek złota

W czwartek, 12 maja World Gold Council opublikował swój kwartalny raport na temat rynku złota. Z zawsze ciekawych danych na plan pierwszy wybija się wzrost popytu inwestycyjnego na złoto w pierwszym kwartale 2016 roku.

Wedle danych zebranych przez WGC, od początku stycznia do końca marca w stronę funduszy indeksowych pozwalających na ekspozycję na rynku złota napłynęło środków o równowartości 364 ton złota. To pierwszy poważny wzrost od trzech lat i naprawdę na tyle duży, by dało się snuć porównania z pierwszym kwartałem 2009 roku (największy słupek na załączonym wykresie – 458 ton – obrazujący największy napływ w historii). Możemy spekulować na temat korzeni wzrostu zainteresowania złotem – od kryzysowych obaw, przez słabość dolara po zwyczajne momentum rynku, który od początku roku zyskał około 20 procent – ale nie zaprzeczymy, iż złoto jest jedną z najlepszych inwestycji tego roku.

Dla graczy, którzy chcieliby podłączyć się pod ten trend lub chociażby wykorzystać edukacyjnie raport World Gould Council, publikacja zawiera jeszcze jedną ciekawostkę – wyliczenie największych funduszy indeksowych dedykowanych rynkowi złota, które można określić mianem 10 „złotych” ETF-ów, które musisz znać:

SPDR Gold Shares
iShares Gold Trust
ZKB Gold ETF
ETFS Physical Gold
Gold Bullion Securities
Source Physical Gold
Xetra-Gold
Sprott Physical Gold Trust
Central Fund of Canada Ltd
Julius Baer Physical Gold Fund

(źródło wykresu: World Gould Council)

golddemand

3 Komentarzy

 1. Wiktor

  "Możemy spekulować na temat korzeni wzrostu zainteresowania złotem" – pełzające bankructwa USA i UE, koniec bańki w Cinach plus prawdopodobny upadek EURO.

 2. nieudacznik

  Słusznie, że zamknąłeś komentarze w poprzednim wątku bo od nadmiaru komentarzy blogi zaczynają się już przegrzewać. I to chyba jakiś omen, bo w mojej foreksowej składance akurat leciała mi taka pioseneczka he he

  https://www.youtube.com/watch?v=Wfq2YpcubSs

  1. _dorota

   Nie ma żadnego przełożenia polityki na rynek, dlatego zamknął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *