„ZUS powierzy zarządzanie akcjami przeniesionymi z OFE innym podmiotom, żeby nie było nacjonalizacji.”

minister finansów Jacek Rostowski

Czy prezesi „innych podmiotów” szykują się już do zarabiania po raz kolejny na naszych pieniądzach  🙂

29 Komentarzy

 1. Lucky

  Taaaak… Z ofe do zus a zus wezmie sobie prowizje. Potem odda kase tym samym zarzadzajacym, oni wezma kolejna prowizje. Sliczne. Tylko w Polsce, Bangladeszu i Pakistanie.

 2. najcik

  W Pakistanie to chociaż jest ryzyko ze odetna rękę lub głowę.

 3. pit65

  Kolego najcik my tu mamy cywilizowane standardy europejskie.
  Odcięta ręka nigdy już nie będzie pracować na kolejne prowizje, staje natomiast do konkurencji o „wspólna” naszą i waszą kasę 😉

 4. astanczak

  Paradoksem tego zamieszania może być sukces OFE. Jeśli zakazują inwestować w polski dług, to może pozwolą inwestować w dług niemiecki? Zmiana w portfelu OFE polskiego długu na dług niemiecki mogłaby mieć sens. Może zablokują OFE dostęp do polskich obligacji, ale pozwolą na inwestowania w papiery o najwyższym ratingu? Polskie OFE są na tyle duże, że można wyobrazić sobie emisje długu skierowaną tylko dla OFE.

 5. _dorota

  Tam jest dodatkowy smaczek – przecież to „zarządzanie akcjami przeniesionymi z OFE” to będzie również wykonywanie praw właścicielskich (co przyznał wprost minfin). W imieniu ZUS (przez inne podmioty) – czyli właściwie w imieniu państwa.

  Czyli jednak nacjonalizacja, choć inaczej nazwana. Z konsekwencjami w postaci dywidend, ingerowania w procesy decyzyjne w spółkach etc.

 6. pit65

  „Paradoksem tego zamieszania może być sukces OFE.”

  Sukcesem jest wykreowanie oszczędności jako takich przez społeczność , państwo w nieprzyjaznym środowisku życia na kredyt.
  Gdyby to była porażka Vincent tak ochoczo nie wyciagałby łapę , nie słowa lecz czyny świadczą….
  Wiara w słowa ,że dzieki temu zwiększamy zadłużenie jest tak naiwna.

  Natomiast w kontekście efektywności tzw. reformy emerytalnej jest to niewątpliwie niewypał.

 7. lesserwisser

  „Czyli jednak nacjonalizacja, choć inaczej nazwana.”

  No i dobrze, bo teraz nie będzie już pośredniej kontroli obcych, tylko będzie nasza kontrola (bo nasi będą kontrolowali :)).

  PS

  Nie miałem okazji słuchać Vincenta, niestety.

 8. astanczak

  @ pit65

  > wykreowanie oszczędności

  Właśnie – ani słowa nie było chyba o tym, że stopa oszczędności została podniesiona dzięki OFE, ale z punktu widzenia dłużnika, który rok w rok nie może spiąć budżetu i finansuje dług nowym długiem jakieś oszczędności są abstrakcją.

 9. darkh

  streszcze wam szanowni Panstwo co JR chcial powiedziec (nie starczylo mu odwagi):

  to nigdy nie byly i nie beda wasze pieniadze a jedyna emerytura na jaka moze liczyc to ta na jaka pozwoli wam panstwo – koniec mysli

 10. _dorota

  A najfajniejsze jest to, że teraz rozpęta się dyskusja, który z tych wariantów – wszystkie są zniszczeniem OFE, tylko w różnej skali! – jest „najlepszy”.
  Skazańcowi dano wybór, czy mu utną dłoń, stopę, czy coś innego. Może sobie wybrać, co jest mu najmniej potrzebne 🙂

 11. gzalewski (Post autora)

  z jasniejszej strony
  a) ofe obniżą prowizje
  b) zaczną kampanie reklamowe – zostań z nami
  c) może zaczną rożnicować wyniki (choć do tego potrzebne są zmiany w metodologii KNF, bo pojawi się (zbyt wysokie) ryzyko dopłat)

 12. pit65

  @gzalewski

  I cała ta Armada była potrzebna do przejścia na jaśniejszą stronę 🙂

 13. gzalewski (Post autora)

  z ciemniejszej strony

  [dream mode on]
  za 5-10 lat OFE mają fantastyczne wyniki
  [dream mode off]

  Jakis nowy Jacek Vincent mówi – to niemoralne, zeby jedni (ci co są w ZUS) mieli gorsze emerytury, to podział na lepszych i gorszych. Ci co zostali w OFE – MUSZĄ jakoś wesprzeć tych biedniejszych

  1. astanczak

   @ gzalewski

   z ciemniejszej strony

   a) propozycja z większą dobrowolną składką to zasłona dymna. Mamy już III czy może nawet IV filary i teraz jeszcze w ramach OFE dokładamy jakąś dobrowolną składkę. Kosmos.
   b) nie wiemy, czy z OFE można wypisać się tylko przez III miesiące, czy cały czas. Widzisz ten exodus, gdy OFE zostawi się tylko akcje i obligacje korporacyjne po bessie? Powrotu już nie będzie – jak uciekniesz z OFE, to już nie wrócisz. Dwie bessy i OFE są suche.
   c) jeśli zamknie się polski dług i otworzy OFE na zagranicę, to otworzy się również na Grecję i polskie oszczędności będą finansowały inny wzrost gospodarczy.

   Naprawdę, całość to szum, który na przykryć tylko jeden fakt – jednak skok na kasę.

 14. gzalewski (Post autora)

  http://www.igte.com.pl/component/content/article/79-aktualnosci/253-26062013a.html

 15. Leki

  No dobrze to teraz niech komentujący tutaj odpowiedzą mi na pytanie: SKORO OFE SĄ TAK DOBRE TO CZEMU SĄ OBOWIĄZKOWE? Skoro OFE są tak świetne to dajmy im możliwość inwestycji tylko w akcje i niech pomnażają pieniądze i niech ich będzie jak najwięcej, niech ze sobą konkurują opłatami itd.itp. , niech działają na zasadzie takiej jak TFI. Tylko, że niestety jak widać po wynikach TFI. np. tych specjalizujących się w Turcji to nie zabardzo to wychodzi wszystko. Oczywiście ZUS nie jest alternatywą. Alternatywą byłoby drastyczne obniżenie obciążenia pensji i możliwość wyboru czy chcę sam składać pieniądze na emeryturę na koncie oszczędnościowym, czy chcę zagrać agresywnie na giełdzie itp. Państwo powinno gwarantować tylko minimalną emeryturę oczywiście po uprzednim obniżeniu albo zlikwidowaniu tych wszystkich składek.

 16. astanczak

  Nikt nie twierdzi, że OFE są dobre.

 17. gzalewski (Post autora)

  @Leki
  No od przynajmniej 1999 roku pozwalałem sobie takie hasła głosić, tylko jakoś nikt sie nimi nie przejmowal 🙂

 18. Leki

  @gzalewski

  I właśnie to jest najgorsze w tej całej obecnej debacie. Ludzie są mamieni pojedynkami typu OFE vs ZUS i kto ma racje a kto nie ma racji, a trzeba konkretnie wskazać ludzi, którzy spieprzyli reformę w 1999r. Propaganda jaką jest objęta obecna dyskusja nad obecną formą systemu emerytalnego jest niewyobrażalna.

 19. wojtekgie

  @ astanczak

  „Jeśli zakazują inwestować w polski dług, to może pozwolą inwestować w dług niemiecki?”

  Nie lepiej w dług grecki? Jest bardziej rentowny 😉

 20. matek

  @Leki
  Żeby Państwo gwarantowało minimalną emeryturę to musiałoby nastąpić PODwyższenie składek oraz oddzielenie możliwości siegania do kasy ZUSu w przypadku kryzysów. Z obecnej składki na ZUS czytaj z emerytury z ZUSu masz zamiar się wyżywić na stare lata? Zapytaj się swoich rodziców jak wyszli licząc na Państwo ;(

 21. legrand

  jaka nacjonalizacjA?…Przypominam co orzekł sad Najwyższy..pienieądze z ofe..nie są włąsnością obywateli..sapienti sat!

  1. astanczak

   @ legrand

   To będzie nienacjonalizacja nieprywatnego.

 22. Klondike

  @matek
  „Zapytaj się swoich rodziców jak wyszli licząc na Państwo ;(”

  Źle wyszli? Bo nie do końca rozumiem. Mają przecież emeryturę. Nasze pokolenie to dopiero wyjdzie, oni to szczęściarze.

 23. wolny słuchacz

  Słuchając opinii krytyków rządu w związku z likwidacją (jeden z niewielu dobrych pomysłów tego rządu) OFE można odnieść wrażenie że obrońcy OFE to zwolennicy gospodarki centralnie planowanej przebrani w szaty liberałów.
  Szanowni Panowie obrońcy OFE-rm,,, przecież rynek nie znosi próżni, rząd właśnie tworzy miejsce na rynku dla PFE( prywatne fundusze emerytalne) które pozyskają klientów, bo przecież każdy wie że emerytura z ZUS-u będzie niska i chętnie powierzy pieniądze tym którzy potrafią je pomnożyć ( podzielić potrafi każdy)
  Zatrudnieni w OFE wybitni specjaliści od zarzadzania aktywami wsparci wysokimi zwrotami na zarządzanym kapitale nie będą w stanie przerobić składek przynoszonych dobrowolnie przez wdzięcznych klientów .
  Likwidacja PTE , nie oznacza zakazu tworzenia prywatnych funduszy emerytalnych do których obywatele będą mogli , ale nie będą musieli wplacac składki. Najwiekszy problem jak widać w tym , ze obywatele już nie będą musieli wplacac,,,,ale o tym zawsze lepsi od złych polityków wolnorynkowi inaczej finansisci zgodnie ,milczá

 24. astanczak

  > Likwidacja PTE , nie oznacza zakazu tworzenia prywatnych funduszy emerytalnych

  Nie oznacza również wsparcia dla indywidualnych ubezpieczeń a wręcz po działaniach widać, że jest niechęć do tego. W związku z tym że deklarowałem się, jako osobo obojętna wobec OFE chętnie odwrócę pytanie – jeśli ZUS jest taki fantastyczny, jak go maluje rząd, to dlaczego jest przymus uczestniczenia w nim? Jeśli składka zdefiniowana to takie dobro a ZUS tak fantastycznie waloryzuje emerytury to pozwólmy ludziom wpłacać tam bez limitu. Niech państwo udowodni, że ten ZUS taki fantastyczny.

 25. legrand

  astańczak
  ..to czysta kazuistyka,..żyjemy w czasch które podważają prawa własności..i nikt przeciwko temu nie protestuje..to nie kryzys lecz rezultat,,jak mawiał Kisiel

 26. astanczak

  > nikt przeciwko temu nie protestuje

  ale głosuje – nogami.

 27. GZalewski

  http://samcik.blox.pl/2013/07/Odurzony-kontra-osaczony-czyli-jak-Jacek-Zakowski.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.