Kilka kwestii z bieżącego życia naszego rynku.

 

Szef od spraw bossowej platformy FX – Sebastian Zadora – został przemaglowany na okoliczność tajemnic kuchni działania rynku walutowego. W 2 częściach:

http://comparic.pl/listings/wywiad-z-sebastianem-zadora-dyrektorem-wydzialu-sprzedazy-instrumentow-finansowych-w-bossa/

http://comparic.pl/listings/wywiad-sebastian-zadora-czesc-2/

Moja sugestia – warto go przeczytać przynajmniej z jednego ważnego powodu. Mianowicie by poznać punkt widzenia brokera na sprawy działania w ramach Market Makingu i związanej z tym kwestii odpowiedzialności, prestiżu oraz rzetelności usługi. A także dlatego by zrozumieć jak w rzeczywistości działa polski rynek ECN, który w wielu wypadkach jest nim tylko z nazwy. Jeśli będą jakieś pytania poproszę Sebastiana by odpowiedział na nie tutaj.

Z innej beki:

Zbliża się dzień uruchomienia nowego systemu giełdowego. Przy okazji nadal trwają konsultacje w sprawie skrócenia sesji popołudniowej. Ale nowy szef GPW chciałby zrobić handel 24h! Na początku na kontraktach:

krotki wywiad z Prezesem 

O ile uważałem, że wydłużenie sesji popołudniowej to tylko atrapa o tyle handel 24 godziny wcale nie uważam za przesadzony. Elektroniczna sesja nocna, bo zakładam, że taka właśnie będzie, dużo bardziej zamortyzuje luki między sesjami spowodowane zamknięciem w USA i zdyskontuje wydarzenia światowe, które nas omijają po godzinach handlu. Z drugiej strony mam obawy, że same kontrakty terminowe na WIG20 nie są dobrym pomysłem ponieważ różnica między rynkiem spot i kontraktami może się sporo przed otwarciem rozjechać i rano i tak będą wstrząsy i podejrzenia o manipulacje rynkiem derywatów. Jeśli celem ma być tylko sam handel dla prowizji to rozumiem podejście GPW, ale jeśli mamy przy okazji łagodzić rozziew między wycenami na świecie i naszymi to poczekałbym jednak na otwarcie kontraktów wraz z 20 spółkami, które obejmuje.

I przy okazji jeszcze raz na temat pisma naszego do KNF, bo jestem nieustannie o to zagadywany. Dostałem odpowiedź z Komisji, ale jedynie formalną czyli potwierdzenie wpłynięcia zapytania i informacją, że na pełną odpowiedź KNF ma ustawowo 2 miesiące. Dlatego czekamy nadal.

—Kat—

15 Komentarzy

 1. Andrzej

  Kat, czy w związku z nową platformą BOŚ przygotowuje jakiś interfejs dla handlu automatycznego na GPW dostępny dla klientów (nie przez NOL’a) i jeżeli tak to kiedy ewentualnie może on byćdostępny ?

 2. mwojciechowski

  Interfejs do handlu automatycznego (bossaAPI) jest dostępny od czerwca 2010. Można się podłączyć własnym softem lub wybrać Automaty Bossa.
  Nowego interfejsu nie planujemy.

 3. and

  Czy bossa planuje wprowadzenie opcji binarnych?

 4. pit65

  „Elektroniczna sesja nocna, bo zakładam, że taka właśnie będzie, dużo bardziej zamortyzuje luki między sesjami spowodowane zamknięciem w USA”

  Tak to sie teraz nazywa: skrócenie sesji przez wydłużenie nocy 🙂
  W nocy to sie śpi i nabiera sił przed następną sesją 🙂
  Z lukami mozna żyć poprzez właściwe dobranie strategii , a nie ,żeby były alibi dla perwersji „nocnego życia na parkiecie”.

 5. investor_ts

  Dobry wywiad. Potwierdza moje przekonanie, że bossa wyprzedza konkurencję o lata świetlne.

 6. pit65

  A mnie sie to podoba bo mówi to specjalista od…automatów.
  Brawo dla P. Zadory.

  „W praktyce, z moich obserwacji nie tylko własnego rachunku wynika jednak, że inwestorzy zajmujący się automatami zarabiają jednak sporo mniej od najlepszych traderów handlujących samodzielnie, czyli bez automatów.”

 7. mwojciechowski

  Co do wydłużania sesji to proponuję spojrzeć na sondę z pierwszej strony bossa.pl 😉

 8. Mylogi

  pytanie o dane o wynikach funduszy inwestycyjnych
  „Procentowe miesięczne stopy zwrotu”
  1. miesieczne to oznacza od zamkniecia ostatniej sesji poprzedniego miesiaca do zamkniecia ostatniej sesji miesiaca dla ktorej jest podawana ww stopa ?
  2. co z funduszami notowanymi z innej walucie niz PLN?
  czy domyslenie sa podawane stopy z przeliczeniem na PLN czy tez w walucie notowania danego funduszu ?

 9. s_zadora

  @and
  Nie w tej chwili, mamy kilka pomysłów z wyższym priorytetem.

 10. Rafał

  Odkąd wprowadziliście Bossafund do oferty – jesteście moim domyślnym brokerem dla inwestycji którkoterminowych i długoterminowych. Dzięki też za regularną dawkę strawy intelektualnej.

 11. blackswan

  jeśli komuś się nudzi, to tu jest 300 stron czytadła.

  http://www.scribd.com/embeds/130426301/content?start_page=1&view_mode=scroll&access_key=key-2irrp4lxjhy86zm5paxf

 12. GZalewski

  czekalme na to info
  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,13559890,Pozyczyli_od_Amber_Gold_miliony_i_nie_chca_oddac.html

 13. lesserwisser

  Jak już jestem przy głosie w czasie rozmowy od czapy to zapytam, czy wiecie ile mamy wiceministrów finansów?

 14. gzalewski

  Forbes reports: Ever since the bitcoin cryptocurrency first launched and achieved initial success, institutional investors and hedge fund managers have secretly sought a regulated investment vehicle for bitcoin placements. Malta-based Exante Ltd. has the solution with their new Bitcoin Fund.

 15. bloom

  zupełnie „od czapy” – jak zepsuć coś dobrego? np jak w DM BZWBK – zmienić na nowe ;)mam nadzieje że DM BoŚ nie pójdzie śladami zachodniego i nie zepsuje dobrego serwisu.
  Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *