Bossa Nova – nowy trend czy nowe opakowanie

Nie zmienia się drużyny, która wygrywa. To piłkarskie powiedzenie stanowiło klątwę, która wisiała na nas przez cały czas projektu ?Bossa Nova”. Czy warto coś zmieniać w serwisie, który wygrywał rankingi na najlepszą platformę i cieszy się uznaniem wśród użytkowników?

O tym, że warto przekonało nas kilka argumentów.

Uporządkowanie struktury i nawigacji

Obserwując reakcje nowych użytkowników serwisu można było zauważyć lekkie zagubienie. Ilość informacji dostępnych na bossa.pl może przytłoczyć. Szczególnie początkujący inwestorzy mieli problemy ze znalezieniem w naszej ofercie potrzebnych szczegółów czy tekstów tłumaczących zawiłości życia giełdowego.

Dla mnie szczególnie deprymujące było odpowiadanie na maile w których użytkownicy domagali się funkcjonalności, które od dawna oferujemy!

Pomimo tego, że w życiu staramy się ruszać głową, w projektowaniu nowej struktury kierowaliśmy się zasadą opisywaną przez Steve’a Krug’a w poradniku ?Nie każ mi myśleć„.
Dlatego wprowadziliśmy jasno ustrukturyzowane menu, ścieżkę dla zagubionych, dostęp do mapy serwisu z każdej strony.

Wiemy również, że internauci dbają o elektroniczne zwierzątka i nie lubią zamęczać myszki 😉 Specjalnie w celu jej ochrony staraliśmy się, żeby najważniejsze treści były dostępne maksymalnie po 3 kliknięciach. Dla tych, którzy 3 kliknięcia uważają za stratę czasu przygotowaliśmy boczne zakładki. Zajmują mało miejsca na ekranie, a doskonale ułatwiają poruszanie po stronach niewidocznych z głównego menu.

Nowe funkcjonalności

Przejście na nową platformę pozwoliło nam pójść w ulubionym kierunku – opcjonalności. Można przekornie powiedzieć, że oddaliśmy władze nad stroną główną użytkownikowi z … lenistwa. Po co mamy główkować co Jan Kowalski chciałby mieć na ekranie po zalogowaniu? Dajmy mu klocki, niech on sam zadecyduje. I tak powstał pomysł spersonalizowanej strony głównej 😉

Przesuwanie klocków

Nasze wątpliwości czy pomysł się przyjmie i zostanie zauważony zostały rozwiane już w pierwszych dniach. Do tego stopnia, że użytkownicy postanowili pozbawić nas jedynych niemodyfikowalnych fragmentów strony głównej – Sondy i Aktualności. Mówi się trudno. Od 4 września inwestorzy mogą pozostawić jedynie nagłówek okienka Aktualności (będziemy przez niego zawiadamiać o nowych istotnych informacjach), zamknąć sondę (po oddaniu głosu), a nawet zwinąć nagłówek serwisu z logo i wyszukiwarką!

Wyszukiwarka

Dodanie na stronie głównej okienek z wykresami, komunikatami o wybranych spółkach czy notowaniami wybranych instrumentów pozwala zgromadzić wybraną esencję serwisu. Czasem jednak trzeba do niego sięgnąć głębiej. Mamy nadzieję, że najszybciej odnaleźć treści można przez wyszukiwarkę.
Wyniki wyszukiwania dzielimy bowiem tematycznie, dzięki czemu po wpisaniu np. nazwy spółki uzyskujemy szybki dostęp m.in. do notowań, danych finansowych, komunikatów czy komentarzy i analiz jej dotyczących.
Zawężając wyniki do wybranego okresu, możemy np. sprawdzić czy w dniu w którym nastąpił gwałtowny wzrost ceny publikowane były komunikaty lub wydarzenie opisane w kalendarium. Pozostaje tylko przekonać użytkowników, że warto z wyszukiwarki korzystać (badania wskazują, że taki nawyk ma bardzo niewielu internautów).

Wydajność i awaryjność

Wprowadzenie nowej platformy to nie tylko ułatwienia widoczne gołym okiem. Cały wysiłek nie poszedł w efektowne „gadżety”. To także nowa platforma sprzętowa, która ma w założeniu być bardziej efektywna i niezawodna. Naszym celem było maksymalne uniezależnienie się od awarii wrażliwych części serwisu, dlatego pisząc kolokwialnie „każde istotne pudełko ma swój odpowiednik, który w razie awarii może przejąć zadania tego pudełka”.

Kontrowersje

Oczywiście zmiany w tak długo używanym serwisie nie obyły się bez protestów i uwag niezadowolenia. Przyznam się, że całkowicie to rozumiem, bo sam używałem od kilku lat starej wersji przeglądarki i systemu operacyjnego. Do czasu, aż mój syn (w jego wieku pogoń za nowościami jest atrakcyjna sama w sobie)  pokazał mi, że jednak warto zmienić przyzwyczajenia bo nowe może być lepsze 😉

Mamy więc nadzieję, że my również przekonamy długoletnich użytkowników (retro) bossy do Bossa Nova. Tym bardziej, że:

– nowy serwis ma naprawdę mniej kolorów niż retro,

– dostosowywanie wielkości strony html do rozdzielczości ekranu wiąże się z rozjeżdżaniem się zawartości (problem wykresów rozwiązaliśmy w inny sposób),

– wielkość czcionek można dostosowywać do swojego wyboru (klawiszami Ctrl+ i Ctrl-), 

– nowa struktura jest przejrzystsza  i bardziej intuicyjna,

– wykorzystanie nowych technologii pozwoli nam łatwiej wprowadzać funkcjonalności o których Państwo piszecie.

Nowy Trend

O wszystkich poprawkach, nowościach i funkcjonalnościach nie byłem w stanie napisać w tym krótkim wpisie. Nie chciałem się także rozwodzić o niedospanych nocach, siwych włosach wyrywanych z głowy oraz  czarach goryczy, które musieliśmy wypić, gdy okazywało się, że nasze i Państwa pomysły nie mogą być zrealizowane w pierwszym terminie. Każdy kto wdrażał projekty informatyczne wie, że ostateczny kształt jest wynikiem zderzenia wizji z rzeczywistością i jej ograniczeniami (czasu, pieniędzy, możliwości).

Mam jednak nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym nowym serwisem stwierdzicie Państwo, że Bossa Nova tak jak mówią Portugalczycy to faktycznie Nowy Trend, a nie tylko odświeżone opakowanie tego samego produktu.

Jak zawsze czekamy na Państwa uwagi i propozycje nowych fukcjonalności za pośrednictwem maila: makler@bossa.pl czy wykorzystując nowe Forum (dostępne tylko dla klientów DM BOŚ). Bo przecież:

 

„dobry serwis internetowy to taki nad którym praca nie ustaje”.

 

P.S. Jedną z oznak, że Bossa Nova się podoba i jest warta naśladowania może być telefon z gratulacjami i krótkim pytaniem, „kto Wam to robił” jaki otrzymałem od konkurencji. W końcu strategia „follow the leader” jest podobno najbardziej opłacalna 😉

P.S. 2 Na koniec krótka prywata. Szczególne podziękowania należa się zespołowi, który zajmował się wdrażaniem BossaNova oraz firmie nas obsługującej. Jeśli będzie to sukces to jesteście jego ojcami i matkami 😉

37 Komentarzy

 1. gonzo

  Potrzeba chwili aby sie przyzwyczaic ale jest ok. A kiedy zaoferujecie usluge (lepszych) danych historycznych?

 2. and

  Od opakowania wazniejsza zawartość.Co mi po nowej stronie jak o 14.30 15.30 w chwilach wiekszej aktywnosci graczy z NOLA mam przez kilkanoscie sekund same ramki,cały system „wisi”.Jak sie uspokoi to rynek juz dobrze odjechał.A z danych do Ami idzie tylko fw20.
  Czy nie są za słabe serwey?

 3. myst

  Nie używam w zasadzie serwisu informacyjnego bossy poza jednym elementem więc nie będę go recenzował. Natomiast zmiany jakie się pojawiły były dosyć niespodziewane i spowodowały kłopoty w moim oprogramowaniu – korzystałem z danych do Wykresów, które były zapisywane w jakimś konkretnym katalogu. Zmiany nastąpiły niespodziewanie, Wykresy zmieniły swoje działanie i nie mam danych od paru tygodni 🙁
  Szkoda, że nie zachowano pewnych rzeczy także w starej formie i nie uprzedzono wcześniej jakie zmiany nastąpią.
  O ile dobrze pamiętam, to parę miesięcy temu były zapowiadane zmiany, sądziłem, że będą dotyczyć funkcjonalności serwisu transakcyjnego (sugerowały to tajemnicze wypowiedzi przedstawicieli Bossy), na razie są to tylko zmiany organizacyjne, które niewiele pomagają w handlu.

 4. mwojciechowski

  @gonzo
  O jakie lepsze dane historyczne chodzi?

  @and
  Gdyby przez godzinę w czasie sesji wisiał system to by nas już dawno nie było na rynku. Proponuję kontakt z naszym zespołem – sprawdzimy co może być przyczyną zawieszania się u Ciebie systemu.

  @myst
  O zmianach w serwisie info pisaliśmy wielokrotnie (na stronie, w komunikatach do klientów – warto je jednak czytać ;).
  Zmiany były przeprowadzane sukcesywnie (wprowadzane dla poszczególnych grup klientów przez 2 miesiące).
  Dodatkowo nadal czynny jest stary serwis. Dlatego całkowicie się nie zgadzam z argumentem, że były zaskoczeniem.
  O tym co zmieniło się w Wykresach pisaliśmy w komunikatach do klientów, na forum, w zakładce Aktualności na stronie głównej. Jedyna zmiana dot. Wykresów to zmiana katalogu do którego zapisywane są dane. Wystarczy więc przekopiować zawartość jednego katalogu do drugiego lub… kliknąć jeden przycisk na stronie (przygotowaliśmy go dla „leniwych”).
  Jedynym wytłumaczeniem tego, że nie zauważyłeś zmian były chyba … długie wakacje 😉

  Zmiany w serwisie w serwisie transakcyjnym są w fazie testów. Jesień w bossa.pl zapowiada się gorąca 😉

 5. exnergy

  Dla oczu bardziej szarawo-zóltawe tło bylo lepsze – tak jak papier z recyklingu jest lepszy od oczo-bijącego białego kredowego.

 6. myst

  Dzięki za info 🙂
  Sprawdzę to i odwołuję moje zarzuty w takiej sytuacji 🙂

  Pozdrawiam

 7. and

  Nie pisałem że system wisi godzine.Wisi wtedy jak potok danych jest duży .A to ma miejsce w czasie dużej aktywnosci rynku ,dla fw20 to szczególnie godz. 14,30(dane z usa) albo 15,30 (otwarcie usa).Zgłaszałem ten problem do bossy i nie mam zadnych zastrzezen do jakości otrzymanej pomocy (szybka reakcja).Dlatego wydaje mi sie ,ze przyczyna jest poza moim zasiegiem.

 8. torv

  Lepsze dane historyczne to np. pełne dane tickowe, zamiast agregatów sekundowych.

 9. gonzo

  @mwojciechowski: Uwzglednianie praw poboru i dywident w kursach. Takie prawo poboru powoduje, ze moj program krzyczy aby sprzedawac.

 10. exnergy

  Torv – jak bossa bedzie swietne dane udostepniac nawet nie majacym u nich rachunku, to bedzie to zabieralo klientów Stooq.pl. Wiec sam sie domysl reszty.

 11. niedźwiad

  „Uporządkowanie struktury i nawigacji-
  (…) Ilość informacji dostępnych na bossa.pl może przytłoczyć.”
  w rzeczy samej, brrrr 😉
  http://www.trystero.pl/archives/3575

 12. exnergy

  Misiek – tak to stara prawda, nawet Nisson w swoich swiecowych ksiazkach pisal o pewnej fontannie i malpkach…. Mi tez sie kiedys wydawalo, ze wiecej to lepiej…

  Ale używajac słów piosenki naszej pięknej Natalii – „Im więcej ciebie, tym mniej…”
  Dlatego z okresu na okres coraz prostsze są moje „narzędzia” a z damymi makro zapoznajae sie tak ogolnie, zeby wiedziec kiedy wstac a kiedy siedziec. I innymi KISS też polecam, sam tą ideę stosuję od czasów olimpiady ekonomicznej.

 13. deli deli

  Bede szelescil nowym opakowaniem i ogladal go sobie ze wszystkich stron.
  1. Po jakie licho ta przystawka „napisal”. Dlaczego nie „pomyslal”, „przepisal”…wstal,kliknal,siedzial znowu wstal etc.
  2. Czy nowe opakowanie jest szczelne? Gdzie sie w takim razie podzial moj komentarz, w ktorym tradycyjnie ostrzegam indzwidualnego inwestora przed korekta?
  3. Chyle czolo przed programistami, co bym nie napisal.
  Przepraszam za ortografie. licho .

 14. exnergy

  „?dobry serwis internetowy to taki nad którym praca nie ustaje?.”

  Taki to jest dobry serwis dla programistów. Stałe źródło dochodów. Kolejne wersje, bety , RC, i tak do końca świata. 😉

 15. JL

  @exnergy
  To akurat nie blog o inzynierii oprogramowania, ale „Kolejne wersje, bety , RC, i tak do końca świata” to z pewnoscia nie kaprys samych programistow 😉

 16. mwojciechowski

  @and
  System jest non stop monitorowany. Jesteśmy podłączeni do niego również na dość słabym łączu (nie napiszę jakiej firmy, żeby nie robić antyreklamy) na mało „wypasionym” komputerze. Po to, żeby sprawdzać jakie odczucia może mieć „średni” użytkownik. Nie zanotowaliśmy stałego zawieszania się systemu w taki sposób jak piszesz („przez kilkanaście sekund same ramki”).
  Zwiększymy czujność, ze szczególnym uwzględnieniem ram czasowych o których piszesz.

  @exnergy
  Wygląda na to, że odkryłeś spisek największych internetowych serwisów (np. google, yahoo, onet itd.) przeciwko ludzkiemu oku 😉 Wszyscy mają tło zbliżone do białego i czarne lub szare litery.

  @torv
  Szczegółowość danych sekundowych jest naszym zdaniem wystarczająca. Nie planujemy póki co przejścia na pełne tickowe.

  @gonzo
  Modyfikacje danych o prawa poboru planujemy. Ale nie jest to w tej chwili priorytet, dlatego nie potrafię powiedzieć kiedy to nastąpi.

  @niedzwiad
  Amerykanie zrobili (chyba jeszcze pod koniec XX w.) badania inwestorów, którzy przeszli na obsługę internetową. Wyszło im, że te osoby zarabiały mniej niż przed erą online (więcej transakcji, większe „zaufanie” do siebie itp.).
  Nie wyciągałbym jednak zbyt pochopnych wniosków np. rezygnacji z internetu. Narzędzia same w sobie nie są niebezpieczne. Zależy jak się ich używa.

  @deli deli
  Używając (nieudolnie) Twojego stylu:
  Szeleść nowym pudełkiem, a w pewnym momencie usłyszysz nowy rytm, który pomoże Ci osiągnąć zadowolenie 😉

 17. Stachu

  Zmiana jest dobra ,ale nie napiszę że super.
  Tło męczy mnie strasznie – jest takie „twarde” – zmieńcie je koniecznie na kremowe.
  Liczę też że obecny prymitywny system transakcyjny będzie znacznie zmieniony i odnowiony,bo na razie to porażka – jaskiniowcy z okresu kamienia łupanego…

 18. exnergy

  Panie Michale normalnie kuń mi ustaje 😉 Toż to Stachu potwierdził moje odczucia, miliony użytkowników to potwierdzą, bo nie piszę nic nowego. Jak myśli Pan dlaczego takie jest teraz zainteresowanie firmą Pixel qi i ich nowymi panelami lcd?
  Bo oczy się ma jedne! Na całe życie. 😉 A biuro można zmienić ;).

  Nie no żartuję troszkę, przecież nikt nie siedzi na stronie biura cały dzień, tylko wpatruje się w np. Amibrokera. A tam jużmożna sobie ustawić tak jak się chce.

 19. mwojciechowski

  @stachu
  Prostota systemu transakcyjnego jest jego zaletą, dlatego nie będzie rewolucji. Dla wymagających bardziej wysublimowanych rozwiązań jest NOL3 ze składaniem zleceń.

  @exnergy
  Zmiana tła nie jest dla nas problemem. Problemem jest argumentacja, dlaczego mamy być „mądrzejsi” od najlepszych. Jeśli tuzy internetu stosują białe tła to robią tak bo wymagają tego od nich miliony użytkowników. Nie sądzę, żeby wprowadzali coś wbrew internautom.

 20. exnergy

  Chodzi o odcień bieli. Poza tym onet jest caly biały, a tutaj jest zielony margines. Z resztą mi to i tak wisi. Chciałem pomóc.

 21. Stachu

  Niby bossa jest taka super ,ale jakoś wykresów w czasie rzeczywistym dla 1 oferty w pakiecie żółtym nie może zaimplementować,a taki DM BZWBK już dawno to ma wraz z notowaniami i możliwością składania zleceń przez komórkę – i wszystko to w porównywalnym pakiecie żółtym.Kiedy nastąpi taka zmiana dla pakietu żółtego w DM BOŚ i czy w ogóle nastąpi ?

 22. anduril

  A kiedy można się spodziewać udostępnienia API do systemu transakcyjnego? Nie, nie żartuję 🙂

 23. mwojciechowski

  @exnergy
  Doceniam i dziękuję.

  @Stachu
  Niepotrzebna uszczypliwość. Jakbym był złośliwy to bym napisał, że jeśli nasz system transakcyjny jest z epoki kamienia to z jakiej epoki jest system konkurencji, skoro nasz system wygrywa rankingi inwestorów?
  Dajmy spokój złośliwościom bo nie po to tutaj piszemy. Przynajmniej ja.

  W chwili obecnej nie planujemy dodawania wykresów bez opóźnień do pakietu żółtego.

  @anduril
  Nie mogę zdradzić terminu 😉

 24. exnergy

  Stachu nie narzekaj te parę koni to ci się uda potrejdowac, zeby miec najnizszy pakiet zielony.

 25. JL

  Mozliwosc dostepu do API systemu transakcyjnego faktycznie bylaby swietna sprawa — czekam niecierpliwie 🙂
  Dorzuce jeszcze jedno zyczenie: subkonta. Fajnie byloby miec mozliwosc posiadania kilku subkont co ulatwiloby realizacje roznych strategii inwestycyjnych do tych samych walorow. Czy cos takiego rowniez jest rozwazane?

 26. Gonzo

  @mwojciechowski: Dzieki za odpowiedz w sprawie danych. Nie wiem jak sobie radza inni ale ja bez dostepu do danych, ktore moze obrabiac moj program zupelnie bym sobie nie poradzil. Mam nadzieje, ze kiedys to zrobicie. A moze jakas sonda dla klientow co chca nastepne? Serio, mysle, ze kazdy klient sie ucieszy, ze jego glos jest sluchany 😉

 27. Trystero

  Taka moja uwaga. Moze daloby sie zautomatyzowac podawanie danych z USA, tak by byly widoczne rowno (z sekundowym opoznieniem) z Reutersem?
  Gracze z FW20 to chyba wazni klienci Bossy a ci z nich, ktorzy nie maja dostepu do terminalu lub konta forexowego doceniliby brak minutowego opoznienia.
  Pozdrawiam

 28. anduril

  @mwojciechowski – czyli sprawa jest przynajmniej w fazie planów? W takim razie i tak jestem pozytywnie zaskoczony 🙂

 29. DAPI

  Hm
  Ciekawe jest to że w pracy na IE6 mam tło takie kremowe wchodzące w lekki odcień pomarańcza. A w domu białe na FF.
  To tło z IE to nawet fajnie pasuje i tak nie daje po oczach. 😉

 30. DAPI

  Teraz się tak zastanawiam czy to nie wina ustawienia matrycy :). Ale nie narzekam 😉

 31. exnergy

  Nie no co ty, takich cudów w przeglądarkach nie ma. Sprawdz na tym samym kompie.

 32. mwojciechowski

  @all
  W sprawie API. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.

  @JL
  Wieloportfelowość będzie. W tej chwili nie jest to priorytet. Taką decyzję podjęli klienci w ankiecie.

  @Gonzo
  Ankieta była (parę miesięcy temu). Klienci przedstawili swoje preferencje.

  @Trystero
  Obawiam się, że koszty danych zagranicznych nieopóźnionych spowodowałyby znaczący wzrost opłat za pakiety. Nieakceptowalny dla klientów. Rozwiążemy problem w inny sposób.

  @DAPI, exnergy
  Są dwa rodzaje tła na bossa.pl – białe (ffffff), mniej białe (fbfbfb).
  np. pod komentarzami na blogach jest mniej biały.

 33. exnergy

  Uffffff, pffffff, fifffff 😉 To dobrze, że nie bossa nie wyszła na szaro ;).

 34. HDK

  Dołączając do chóru… zmiany chciałbym pochwalić (wykazuję chyba pewne uzależnienie od serwisu bossa), ale z drugiej strony z tym API to trochę porażka. Nie chodzi nawet o to że go nie ma (bo inne biura przecież też nie oferują), ale temat się pojawia tu i ówdzie na blogach bossa od > roku… Konkurencja platform mql obsługujących fw20 robi się spora i w końcu to i tak będzie musztarda po obiedzie jak się zainteresowani przyzwyczają do mql. Sam mam spory dylemat w tej kwestii.
  A tak na marginesie jeszcze – czy captcha jest tu na blogach do czegoś jeszcze potrzebna, gdy i tak są one dostępne tylko dla użytkowników?

 35. exnergy

  forum jest dla klientów, a blog raczej otwarty dla wszystkich

 36. HDK

  fakt, mylnie podłapałem, albo przekręciłem treść jakiegoś komentarza sugerującą, że jest już zamknięte.

 37. Alicja

  Ja mam troszkę inne pytanie dotyczące RSS – podłączyłam pod Outlooka wszystkich autorów, ale ściąga mi tylko jednego. Można to jakoś zweryfikować, dlaczego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.