Wykres dnia: FANG kłuje w oczy

Piątkowa zwyżka Nasdaqa Composite o 2,2 procent narzuca wybór tematu dla naszego wykresu na niedzielę.

W archiwum blogów zachowały się notki na temat lokomotyw hossy na amerykańskim rynku akcji. FANG czy FAANG kłuł w oczy swoją siłą w przeszłości i wczoraj ukuł kolejny raz. Poniższy wykres pokazuje roczne zmiany spółek Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Google na tle indeksu Nasdaq Composite. Żadna z tych spółek nie istniała w obecnej formie, gdy Nasdaq Composite był dmuchany bańką internetową z końcówki poprzedniej dekady. Dziś spółki są symbolem nowej gospodarki i w pewnym sensie monopolizacji rynku nowych technologii. Krzemowa dolina, z jej miliarderami i siłą, zaczyna coraz bardziej monopolizować rynek i pojawiają się głosy, iż amerykański sektor nowych technologii czeka zmiana, jaką przeszła amerykańska gospodarka na początku XX wieku.

(źródło: Stooq.pl)

Naprawdę nie ma szczególnego znaczenie, czy amerykański rządu lub Unia Europejska postawią granice monopolizacji rynku wielkim graczom z USA. Ważne jest, iż samo mówienie o złamaniu monopolu może być szkodliwe dla akcji. W amerykańskiej prasie branżowej wspomina się, iż w bliskiej przyszłości spekulacje o złamaniu monopolu IBM przełożyło się na osłabienie kondycji spółki. Inwestorzy obawiali się interwencji polityków, a sam zarząd musiał ograniczać swoje zapędy, żeby jeszcze bardziej nie podpaść politykom. W efekcie w końcówce lat 80 ubiegłego wieku akcje zwyczajnie nie płaciły po wcześniejszym umocnieniu. Ten sam przypadek spotkał spółkę Microsoft, której spektakularny sukces i dominacja na rynku systemów operacyjnych owocowała kosztownymi spekulacjami o możliwym i przymusowym podziale.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

1 Komentarz

  1. Deo Gratias

    Pamiętam ten dzień w TV (USA), gdzie omawiali Netflix, który w tamtym roku (2011) spadł chyba z 70 – 80% i wyglądał na bankruta.

    Ale jak widać po czasie, było to typowe dla GPW "zaniżanie przed odpałem" 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *