“Człowieka przekonanego o czymś trudno zmienić. Powiedz mu, że się nie zgadzasz, a on się odwróci. Pokaż mu fakty i liczby, a on zakwestionuje twoje źródła. Odwołaj się do logiki, a on nie zrozumie, o co ci chodzi.

Wszyscy doświadczyliśmy bezskuteczności prób zmiany mocnego przeświadczenia, szczególnie wtedy gdy osoba o czymś przekonana ma jakiś wkład w swoje przekonanie. Znamy wiele różnych przemyślnych strategii obronnych, dzięki którym ludzie chronią swoje przekonania i potrafią zachować je bez uszczerbku podczas najbardziej druzgocących ataków.”

“Gdy proroctwo zawodzi. Koniec świata, który nie nastąpił”, Leon Festinger, Henry W. Riecken, Stanley Schachter / Wydawnictwo WAM

 

“Tajemnica skutecznego przekonywania kogoś o latających słoniach nie  będzie  w  tym  przypadku  tkwiła  w  opowiadaniu  o  słoniu,  ale  w opowiadaniu  o  sobie.  Bo  kiedy  ludzie  uwierzą,  że  my  jesteśmy uczciwi, uwierzą również we wszystkie inne rzeczy, które będziemy im opowiadać, nawet w latające słonie. ”

Piotr Schneider ” Latające Słonie – o oszustach, oszukiwanych i oszukiwaniu “

(moja recenzja)

I jeszcze coś bardzo aktualnego przy okazji linii lotniczych OLT (czyli spółki mocno związanej z Amber Gold):

dyskusja dotycząca upadającej właśnie wtedy (8 lat temu)  taniej linii Air Polonia:

http://forum.gazeta.pl/forum/w,550,18282345,,Air_Polonia_upada_.html?v=2

 

Mamy tam wszystko, co można dziś poczytać również na temat OLT: spisek, nieczyste zagrania konkurencji, możliwe przejęcia itd.

 

[Głosów:2    Średnia:2/5]

1 Komentarz

  1. blackswan

    Zauważ, że w tym cytacie, Festinger w rzeczywistości stawia równocześnie autodiagnozę, wychodząc z założenia, że w opisywanych przez niego sytuacjach, prawda, logika i fakty stoją zdecydowanie po jego stronie.

    Pomija jakoby fakt, że nie wszystko co można udowodnić jako “prawdziwe” jest prawdziwe czy też nie wszystko co jest “prawdziwe” można udowodnić.

    Jeżeli natomiast chodzi mu jedynie o sposób prowadzenia argumentacji i rozumowania, z jego punktu widzenia bardzo nieprzekonywujący w wykonaniu pewnych osób, które nie potrafią “rozsądnie” odpowiedzieć kiedy skonfrontowani z bardzo mocnymi kontrargumentami, to zgadzam się w pełni. Jest to jednak równoznaczne ze stwierdzeniem: głupi ludzie nie potrafią rozumować. Oczywista oczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *